Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Ciśnienie atmosferyczne a ryby


Gość Rapa-man

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Rapa-man

Zakładam ten temat,bo nigdzie nie znalazłem info,a nikt jeszcze nie wytłumaczył mi tego dokładnie,a mianowicie chciałbym dowiedzieć się jak zachowują się ryby podczas różnych że tak powiem stanów cisnieniowych,tzn co jeśli ciśnienie maleje czy ryby są pobudzone czy ospałe,to samo jeśli idzie w góre i,co jeśli jest stałe,szczerze to słyszałem mnóstwo opini i sam już nie wiem jak to jest :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Gość Anonymous

cały ten rok zapisywałem meteorogramy z meteo.pl po przyjściu z ryb, gromadzę je razem ze zdjęciami złowionych ryb i nadaję im odpowiednie daty, dzięki temu mam dziennik liczący juz ponad 100 plików.

Kiedyś zacząłem to analizować pod kątem ciśnienia, jedyne do czego doszedłem to to ze jakiś tam procent brań więcej miałem gdy ciśnienie lekko rosło. Ale byly też przypadki skrajnych wahań, kiedy teoretycznie nie powinno brań być a byly, czasem wręcz najlepsze. Oczywiście byly i takie dni że ryba nawet nie trąciła i nie wiedomo czemu - cisnienei stabilne itp. Zauwazylem za to jedną prawidłowość, ze jak jest dość duze cisnienie - rzędu 1030 - 1035 hpa to mniejsze i średnie ryby, stoją często przy brzegu i nawet nie trącna przynęty za to te większe żerują i to czasem na całego, najczesciej płytko. Ta prawidłosowć jeśli chodzi o inna literature na temat cisnienia zdaje sie być najpewniejszą regułą - reszta to moim zdaniem los.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podam, to co zauważyłem odnośnie szczupaków. Jest to ryba którą łowię zdecydowanie najczęściej i są pewne prawidłowość. Przechodząc do rzeczy. Najlepsze brania i efekty były gdy ciśnienie było w granicach 990-1010 hPa. Dobra jest sytuacja gdy ciśnienie jest w miarę stabilne, ewentualnie lekko idzie w górę np. poniedziałek mamy 987 hPa, wtorek 993 hPa, środa 1000 hPa - w teorii we wtorek powinny zacząć gryźć, środa powinna być już bardzo dobra --> to sprawdzało mi się parokrotnie. Zdecydowanie mniej brań miałem przy ciśnieniu poniżej 990 hPa bądź też bardzo wysokim powyżej 1020 hPa. Oczywiście samo ciśnienie to nie wszystko, trzeba również kierować się pozostałymi czynnikami mającymi wpływ na żerowanie ryb takimi jak: faza księżyca, kierunek wiatru, ogólny stan pogody (tzn. kwestia zachmurzenia, opadów itd.) i całą resztą zmiennych...

Na dobrą sprawę każda woda jest inna i różne rzeczy mają wpływ na żerowanie ryb. Ja wiem, że jak na jednym z moich jezior upuszczą trochę wody i linia brzegowa przesunie się wtedy o dobry metr, to nie mam po co jechać np. na okonia z brzegu (na tym jeziorze x tak jest od zawsze.) Opcja inna, podnosi się gwałtownie, bądź opada stan rzeki na której łowie. Ryby automatycznie zmieniają stanowiska. Także to jest ciągła gra polegająca na "gonieniu króliczka" ciśnienie to tylko jeden z elementów układanki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie jest to tak jak z księżycem wszyscy myślimy że ma na nas wpływ, że ryby słabo biorą kiedy pełnia itp

a dziś oglądałem ciekawą wypowiedż na temat księżyca ,ma wpływ jedynie na pole magnetyczne ziemi i nic więcej

pewnie z ciśnieniem też tak jest jeśli chodzi o ryby, jeśli ktoś zgania na cisnienie brak brań warto pojechać na inne łowisko i sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie jest to tak jak z księżycem wszyscy myślimy że ma na nas wpływ, że ryby słabo biorą kiedy pełnia itp

ja też jakoś nie przeceniam wpływu księżyca no ale.... w tym roku byłem 6 czy 7 razy na węgorzach. dwa razy podczas pełni i pięć razy w innych fazach (najczęściej tuż przed nowiem bądź po nim) efekty?? skrajnie różne... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każda ryba reaguję tak samo, jak jej inny przedstawiciel tego gatunku. Podobnie jest z nami, znam w swoim gronie osoby, które w pełni księżyca budzą się raz lub kilka razy w nocy, tak jak ja, a znam również osoby, na które ten czynnik w ogóle nie wpływa i śpią normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.