Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

guma do bata


SNAJPEROO7

Rekomendowane odpowiedzi

kupiłem córce bata MIKADO TOURNAMENT 700m ,podczas rozmowy ze sprzedawcą zalecił mi zastosowanie gumy do tego kija ,i tu mam pytanie do osób znających się na wędkarstwie wyczynowym czy taki zabieg jest potrzebny. dodam że,córka startuje w zawodach od trzech lat z bardzo dobrymi wynikami wędka jaką się posługiwała wcześniej to KONGER ARCUS 5M bez gumy. Z góry dziękuje za pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

temat był na forum przerabiany i ma tylu fanów co przeciwników

powiem jak wygląda sprawa od strony sportowej bo Kolega podkreślił takowe rozwiązanie

mamy 3 opcje w batach :

- szczytówka wklejka (ogranicza spady drobnicy-ale lekko spowalnia hol przy bardo intensywnych braniach) niezastąpiona do najcieńszych żyłek

- szczytówka pusta w przypadku mikado taka jest standardowa (niezastąpiona gdy ryby żerują bardzo intensywnie i łapiemy je na klatę (do reki bez podbieraka) na grubszą żyłkę Po prostu rybę "wyrywamy z wody" szybciej niż wklejką

- zbrojenie w gumę - pomijając moja osobistą niechęć do tego typu rozwiązania wysilę się by być obiektywny

najpierw plusy :

- potencjalnie pozwoli nam wyholować większą rybę niż bez

- może przy odpowiednim uzbrojeniu ograniczać spady drobnicy (ale to wymaga cienkich gum czyli wyklucza agrument nr 1)

minusy:

- sama praca gumy .... guma została pierwotnie zaadoptowana do tyczki w celu pracy podczas gdy kąt kij-zestaw jest rozwarty w trakcie wycofywania tyczki , w bacie ten kąt podczas holu jest ostry co utrudnia pracę gumie , teleskopowe składy wyginającego się wędziska trą gumę wewnątrz blanku, praca i cofanie gumy jest utrudnione

- mniejsza kontrola podczas holu (długość kija + wyciągnięta guma)

- lądowanie ryby (jw bat z 7m żyłki+wyciągnięta guma = konieczność operowania długim podbierakiem do tego dodajmy trudniejsze warunki brzegowe i mamy zagwozdkę gotową)

czy warto ? wg mnie nie. bat służy szybkościowemu połowowi drobnicy, montowanie gumy, by mieć ew szanse na większy bonus - nie rekompensuje strat w szybkości połowu jakie stosowanie gumy spowoduje. Z resztą taki bonusik buszujący bez kontroli (zestaw + wyciągnięta guma) bez gwarancji ze go wyciągniemy - może narobić więcej szkód płosząc nasz podstawową rybkę niż szybkie zerwanie zestawu.

Polecam dokupienie wklejki i stosowanie naprzemienne z pusta szczytówką zależnie od warunków. Przy drobnej rybce na dodatek słabo żerującej i źle reagującej na grubsze linki wklejka jest niezastąpiona. Natomiast gdy ryby pobierają pokarm bardzo intensywnie i liczy się szybkość pracowania wędką przy żyłkach 0.12 i grubszych i braniu rybek na klatę - jak najbardziej szczytówka pusta-rurka.

W razie sporych szans na ew bonus - polecam po prostu niższe, tanie modele batów kompozytwych z duża zawartością szkła - i żyłki 0.20+ (szybki nie płoszący tak całego stanowiska hol siłowy)

PS- Tournament to bardzo przyzwoity bat - nie posiadający konkurencji w tym przedziale cenowym, ciut wolniejszy od UV za to mocniejszy. Dobry zakup.

Jeśli Kolega mimo to będzie montował gumę - doradzam dokupienie szczytówki pod ten cel bowiem montaż na oryginalnej grozi utratą gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za pomoc .po przeczytaniu tej wyczerpującej wypowiedzi postanowiłem nie mątować tej gumy ,już nie chodzi o gwarancje bo miałem zamiar kupić ewentualnie drógą szczytówkę i w niej zamątować gumę, ale z tego co Napisałeś sądze ze mała mogła by mieć przez tą gume tylko problemy .

dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.