Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Ichtiologia pstrąga


kadzis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nasunął mi się ciekawy temat, a podobnego nie widziałem. Ciekawi mnie ichtiologia pstrąga. A ciężko coś konkretnego znaleźć u "wujka google", a z książkami też ciężko.

Co wiecie o zachowaniu pstrągów? Macie jakieś ciekawe artykuły?

Żeby zacząć temat...może ktoś coś wie o gniazdach pstrągów gdzie je tworzą? I gdzie szukać ich gdy woda jest zimniejsza (np:zima).

Pozdrawiam i zapraszam do tematu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Ciekawy temat. Pstrągi tworzą gniazda tarłowe w szybkich miejscach rzeki o żwirowatym podłożu. Samica tworzy kopiec ze żwiru w którym umieszcza ikre, samiec zapładnia ikrę. Tarło odbywa się na jesieni, u nas jest to koniec października, początek listopada, zależy to od temperatury wody, musi mieć około 6 stopni, ciąg tarłowy odbywa się już około września. Pstrąg na tarło idzie zawsze w góre rzeki. Ikra leży w kopcach aż do lutego.

W zimie szukamy pstrągów na najwolniejszych odcinkach rzeki, zajmują tak zwane wolniaki, są zmęczone po odbytym tarle, dlatego zajmują takie miejscówki. Później z czasem zajmują inne, chodzi o zmiane temperatury wody ale i dostępność pokarmu. Kiedy wyjdą żaby czy jętka majowa, pstrąg ustawi się tak aby mieć jak najlpsze miejsce do żerowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAWID, liczyłem na Twój wpis w tym temacie :grin:

Zawsze myśląc gdzie w zimie "siedzi" pstrąg, kierowałem się właśnie tą myślą, że pstrąg będzie szukał właśnie miejsc na "odpoczynek".

A czy po złożeniu ikry pstrąg "pilnuje" gniazd? I czy np: większe kamienie, zwalone drzewa dodatkowo są miejscami gdzie pstrąg chętniej tworzy gniazda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, pstrągi robią gniazda w szybkim nurcie, miejsca o których piszesz zwykle mają spokojniejszy przepływ. Nie wiem dokładnie czemu trą się akurat w głównym nurcie, domyślam się, że chodzi o natlenienie ikry, może ktoś mnie poprawi albo potwierdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kadzis, pstrąg nie pilnuje swoich gniazd tarłowych. Ciekawostką jest, że dziki pstrąg często wraca na to samo tarlisko z którego się wykluł. Na większych kamieniach pstrągi raczej się nie trą, chyba że brakuje miejsc, to wtedy próbują kopać. Najlepsza przeżywalność ikry jest na żwirze o wielkosci 16-32 mm. Tarlisko musi być w dobrze natlenionej, szybkiej wodzie z powodu takiego jak napisał bumtarara. Napewno też latwiej kopać gniazda z pomocą szybkiej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o tym ciekawym zjawisku jakim jest powrót pstrąga do miejsca "narodzin".

Teraz jeszcze jedno pytanie się nasuwa...drążąc temat to pstrąg w zimie siedząc w tych wolniakach zapewne będzie szukał pokarmu który da mu energii na dłuższy czas. Mam na myśli małe ryby, myszy itp. odpada pokarm typu owady i robaki. Wiadomo owady "śpią", a robaki które nawet nie pochowały się nie są atrakcyjne ze względów, że je pstrąg musi "szukać". Mam rację czy może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pstrąg w zimie, waży każdy ruch. Musi mu się opłacać, żeby ruszył do przynęty. Choć wielu moich kolegów łowi teraz na nimfe i mają efekty, trudno ocenić. Ostatnio na spotkaniu pstragarzy nad jedną z naszych rzek przy temperaturze -11 stopnia na zewnątrz i wodzie o temp mniejszej niż 3 stopnie, gdzie pstrągi podobno nie pobierają wogóle pokarmu, kolega mial pstraga 50 + na małą nimfe. Naprawde trudno powiedzieć jaka przynęta będzie dobra w danych warunkach atmosferycznych, trzeba próbować wszystkiego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chcąc jeszcze opowiedzieć coś o pstrągach to może powiedzmy coś o zachowaniu młodych i starych pstrągów...wiadomo, ze pstrąg też się uczy i "pamięta". Co zmienia się w atakach, miejscach żerowania i sposobie atakowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie szukamy pstrągów na najwolniejszych odcinkach rzeki, zajmują tak zwane wolniaki, są zmęczone po odbytym tarle, dlatego zajmują takie miejscówki. Później z czasem zajmują inne, chodzi o zmiane temperatury wody ale i dostępność pokarmu. Kiedy wyjdą żaby czy jętka majowa, pstrąg ustawi się tak aby mieć jak najlpsze miejsce do żerowania.

a tu się z kolegą nie zgodzę pstrągi z mojego doświadczenia i znajomych to rybki teretorialne i zazwyczaj przebywają w danym miejscu cały rok zapewne wracają tam po odbytym tarle lub czy wogóle opuszczają to miejsce? tego nie jestem w stanie stwierdzić . Nie wiem czy sytuacja ma się tak samo na różnych rzekach o różnym środowisku ale znane mi jest kilka przypadków łowienia tej samej specyficznej rybki w odstępie kilku miesięcy jak i powyżej roku a nawet kilku lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lub czy wogóle opuszczają to miejsce?

Kamil jak to nie opuszczają? W czasie ciągu tarłowego zawsze idą na tarło. Jest jakiś procent ryb pauzujących nie podchodzących do tarła ale to kilka procent całej populacji. Ja terytorializm pstrąga rozumiem troche inaczej, mianowicie tak że pstrąg zawsze chroni swojej miejscówki i odgania konkurentów. Jestem pewnien że w czasie jętki majowej pstrągi ustawiają się w innych miejscach, chodzi o dostępność pokarmu.

Czy pstrag po tarle wraca w to samo miejsce to trudno powiedzieć, napewno tak się zdarza. Pamiętam historie od nas kiedy kolega w przeciągu 3 lat łowił 4 razy tego samego pstrąga, i za każdym razem był w innym miejscu, choć zawsze był to mniej więcej ten sam odcinek rzeki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie opuszczają tego nie wiem co do pauzujących ryb też widziałem w tym roku taką rybkę samiczkę, choć zastanawiałem się nad tym czy inteligencja ryb pozwala im wrócić w dane miejsce gdzie tarlisko było oddalone kawał wody od bytowania ryby lub go wcale nie było najlepiej byłoby zastosować kilku rybom chipy i na ich podstawie stwierdzić ich zachowanie choć być może takie badania były robione choć nie wiem czy na pstrągach, co do terytorializmu mam na myśli że rybka przebywa w danym miejscu wiadomo że może się przesunąć kilka metrów w góre czy w dół w różnych porach roku.Co do historii zapewne masz na myśli rybkę Wojtka .choć to nie jedyny przypadek u mnie w kole jest doktor który łowił tą samą rybkę przez kilka lat od kilkunastu cm do 30 paru cm nawet nazwał go wskażnikowy i na jego podstawie stwierdzał przyrosty i rybka trzymała się tego samego miejsca, w tamtym sezonie z kolegą złowiliśmy tą samą rybkę ja w styczniu on pod koniec kwietnia i rybka stacjonowała dokładnie w tym samym miejscu no jeszcze kilka innych przypadków ale za długo pisać się rozpisałem :roll::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że temat się rozkręcił.

DAWID, fotka gniazda super! Widać jaką prace wykonuje pstrąg przy budowie. Szczerze nie wyobrażałem Sobie, że tak duże są gniazda :shock:

A takie pytanie mi się nasunęło po ostatnich komentarzach. Wiem, że zależy to od warunków np: środowiska, ale jak "szybko" rośnie pstrąg???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kadzis, wcześniej wspomniany przez mnie pstrąg lowiony przez kolege, rósł 10 cm rocznie. U nas występują wolne, bogate w pokarm rzeki, prawie że nizinne dlatego pstrągi rosną tak szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.