Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Woblery szczupakowe - pomoc


Musol

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Zaczynam przygode z woblerami, lecz kompletnie nie mam o nich zielonego pojecia. Na poczatek zamierzam kupic okolo 5 sztuk. Szczegolnie mysle wobkach jaxon ze wzgledu na cene oraz fakt ze moge je nabyc w hurecie. Interesuje mnie tylko polow szczupaka, jak nawinie sie glodny sandacz to rowniez bedzie swietni

Co planuje kupic:

1. Rozmiary woblerow sa od 7,5 do 11 cm

2. Sa to woblery jednoczesciowe

3. Kolory: szczupak,okon,karas,czerwono-srebrny,"tygrysi"

4. Nie ogarniam funkcji sterownosci i bezsterownosci. Jestem totalnym nowicjuszem.

Lapie na jeziorach, srednio glebokich, plytkich zazwyczaj z podwodna roslinoscia. Oczywiscie z lodki. Zazwyczaj w okresie letnim.

Co mozecie polecic? Jakie woblery,jakie kolory, jakie rozmiary i w jakich porach roku sie sprawdzaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

witaj powiem tak woblery sa bardzo wdzieczna przyneta do nauki łowienia bo sa łowne ... w kazdej postaci prowadzenia

Kiedy bedziesz zaczynał wystarczy troche wprawy i obserwacji prowadzonej przynety i sam zobaczysz i opracujesz techniki ich prowadzenia ... a poogladaj sobie filmy na YT o woblerach duzo mozna "zgapic " :)

Szczupaki lubia ryby kształtem przypominajace leszczyka krapia okonia , wiec powinny to byc szersze bocznie spłaszczone wobki które migotaja drobniej lusterkuja bo taka akcje lubi szczupak , nie mówie ze nie udezy w agresywnie pracujacego wobka , ale takie w zupełnosci ci wystarcza.

Kolory dobierz sobie pod imitujace najwiekszy rybostan twoich jeziorek.(płoc okoń)

Wobki skoro mówisz ze sa jeziorka sredni głebokie nie moga sie w nie zagłebiac wiec najlepiej 2-1,5 m i do 1-0,8 m w zatokach z roslinnoscia !

Jesli chodzi o pory roku , hm w kazdej porze roku łowiłem szczupaki na woblery i to z powodzeniem na wobki JAXONA !! powodzenia

A tu masz kilka skutecznych wzorów jaxona na które mam rybki -

post-11651-1454497323063_thumb.jpg

post-11651-14544973259474_thumb.jpg

post-11651-14544973259908_thumb.jpg

post-11651-14544973260123_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rapa-man

Valader bardzo fajna przynęta,swojego czasu kusiłem na niego bolenie,ale za to wykonanie w porównaniu do Salmo to tragedia,odpada lakier i bardzo podatne są na uszkodzenie,nie daj bóg uderzy w kamień i po wobku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Liczylem na wiecej odowiedzi :P

Podawajcie jakies skuteczne woblery na szczupaka, rozmiary i kolory. Woblery typu Salmo na razie mnie nie interesuja, chce ogarnac na razie ta przynete, strace ich pewnie na poczatku kilka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam .

Podpinajac sie pod temat tez zaczynam jak kolega przygode z woblerami . Przez cale lato pracuje za granica , jest tam jezioro(byla piaskowania ) woda bardzo czysta, wrecz krystaliczna , przejzystosc w sloncu dochodzi do 7metrow . Jezioro dosc glebokie metr od brzegu jest odrazu skarpa 3 -20 metrow , do tej pory oblawialem jezioro po obwodzie z brzegu , teraz przymiezam sie gdzies glebiej z pontonu . Jak na wstepie napisalem przymiezam sie do kupna kilku woblerow , nie wiem czy maja byc tonace czy plywajace , co do kolowrow to chyba ciemne beda ok (Salmo ma ciekawy wybor ) . Lapalem tam szcupaki na gumy 1-8kg , okon njwiekszy 48cm , wiem ze sa tam duzo wieksze okazy , bylem swiadkiem jak kaczke cos zabralo , a sumow nie ma na 100%. Prosze o pomoc w doborze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz bede wiedzial jakie przynety... bedea dobre na lowisko o ktorym napisalem :)

zostaje kwestia przyponu (stalki) wyczytalem ze na czysta wode dobrze zastosowac przypony z fluocarbonu , pociac na odpowiednia dlugosc i uzbroic przypon . Jak ktos stosowal takie myki to prosze o doradztwo w kwesti firmy zylki fluocarbonowej (grubosc) i jak jest z tymi zaciskami do uzbrojenia przyponu .

Pozdrawiam i zycze najlepszego przy wciaz trwajacych swietach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj inne tematy, było tego sporo. Jeśli chodzi o woblery, to wielkość już od 5 do 20 cm, pływalność dowolna, kup se takie żeby jedne chodziły płytko (Shallow Runner) drugie głęboko (Deep Runner). Barwy naturalne, ale nie ma reguły, warto mieć parę oczołomów. A przypony z fluorocarbonu są do przecięcia, także polecałbym Ci stalowe (nie wolframowe!) przypony dłuższe jak 25 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dzieki wielkie za odpowiedzi i porady.

Przetestowałem już troszkę woblerków w wodzie, sliderki salmo najlepiej wypadły, genialna praca przy odpowiednim prowadzeniu, głównie pływających. Tonace z opadu też ładnie sobie radzą. Do tego kilka lipowych ze sporym sterem, dla odmiany niezbyt wysokie, idealnie opływowe kształty

Pozdrawiam, temat można zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Podepnę się pod temat bo nie mam pojęcia co wybrać.

Potrzebuję woblera szczupakowego do dalekich rzutów w gramaturze 15g-25g?

Fajnie jakbyście zaproponowali jakieś podłużne i pękate wersje.

Łowił będę na jeziorze z brzeg szczupaki siedzą dość daleko wejście w spodniobutach

i rzut gumą 7cm na główce 15g pozwala dopiero dorzucić do roślinności w której siedzi szczupak problem polega na tym że guma tonie i od razu czepia się zielska więc chciałbym zastosować wobler w którym mogę kontrolować schodzenie poprzez tępo zwijania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.