Skocz do zawartości
tokarex pontony

Naprawa/remont łodzi


michaszy

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz malować topkotem na żelkot po jego wyschnięciu i tak jest lepiej.

Żelkot bez rozdzielacza parafinowego po wyschnięciu będzie się kleił i masz więcej czasu na pomalowanie topkotem (żelkotem z dodatkiem parafiny) niż gdybyś malował topkot na topkot.

Dwie warstwy w zupełności wystarczą.

Co do wydajności, to na moją 4m łódź od środka wyszło mi jakieś 2,5l żelkotu na dwa razy.

Przy pierwszej warstwie będziesz miał przebicia, tym się nie przejmuj i nie dawaj za duzo żelkotu. Natomiast przy drugiej warstwie krycie jest już lepsze i możesz dawać grubiej, nie będzie Ci tak spływał.

Ewentualne zacieki, lub miejsca na kantach gdzie gromadzi się więcej topkotu przewałkuj kilka razy mniej namoczonym wałkiem.

Co do zewnętrznej strony pod żelkot musisz ją matować. Możesz malować wałkiem i ewentualnie ją wypolerować bez szlifowania, bo ją zetrzesz.

Ale czy warto malować z zewnątrz topkotem. Ja pomalowałem Chlorokauczukiem, też trzyma i jak mam jakieś zadrapania to na wiosnę zrobię zaprawki pędzlem i niema problemu.

Żelkoty, Topkoty są twardsze niż farby i w razie uderzenia pękają.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

:roll:

„Maciak” Przepraszam, ale twoje teorie są nie całkiem dokładne, przypuszczam, że opierasz je na własnym doświadczeni.

Butanox od 1,5% do 2,5%

Żelkot do 0,8 kg na 1 m2 kiedy nakładamy go na formę.

Topkot od 0,3 kg do 0,5 kg na 1 m2 stosujemy do środka łódki, ale pojedynczej tak jak łódka „michaszy”.

Kadłuby łódek lub innych wyrobów z laminatu pokrytych żelkotem malujemy farbami poliuretanowymi (najlepiej).

To tak w skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIGDY!!! Nie używajcie farb chlorokauczukowych do malowania laminaty i rzeczy z nich zrobionych (łódek, przyczep kampingowych itd.).

Najgorszą rzecz jakom możesz zrobić łódce to pomalować ja chlorokauczukiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, chlorokauczuk jest pięknie się trzyma stali w trudnych warunkach. Pamiętam jak kiedyś malowano (pewnie do tej pory tak robią) bloki silników oraz cały osprzęt w ciągnikach. Mimo wysokiej temperatury oraz olejów, paliwa, wody, chlorokauczuk dobrze się trzyma. Swoje kajaki kiedyś pomalowałem chlorokauczukiem i zauważyłem że jedynie kolor biały nieco żółknie na powietrzu. Reszta kolorów pięknie wygląda nawet po 4 latach. Jeśli masz środek wysmarowany żywicą to polecam przetrzeć, wyrównać i pomalować farbą poliuretanową- doskonałą na żywicę. Reszta stali w chlorokauczuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIGDY!!! Nie używajcie farb chlorokauczukowych do malowania laminaty i rzeczy z nich zrobionych (łódek, przyczep kampingowych itd.).

Najgorszą rzecz jakom możesz zrobić łódce to pomalować ja chlorokauczukiem.

Nie wiem skąd wiozłeś te wnioski.

Pomalowałem już dwie moje łodzie tymi farbami. Jedna z nich stała w wodzie przez cztery lata nie wyciągana z wody, nawet zimą i jakoś chlorokauczuk nie chciał zejść z poszycia.

Dziwne, może coś zle zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlorokauczuku używało się w czasach, kiedy zdobycie dobrej farby graniczyło z cudem, teraz używa się farm poliuretanowych w stoczniach maluje się statki, jachty a farb chlorokauczukowych używają tylko partacze.

Chcecie wiedzieć, dlaczego to spróbujcie po chlorokauczuku pomalować np. topkotem…

Za dużo musiałbym pisać, dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty geniuszu szkutniku na pewno pomalował byś łódź wędkarską wartą 100zł, farbą poliuretanową wartą kilka set złotych, no chyba że masz statek czy jacht na ryby.

Co wy tam do tej żywicy dolewacie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to wasze łódki i nikt wam nie broni malować takimi farbami, jakimi chcecie, pewien gość pomalował łódkę z laminaty lepikiem, żeby nie ukradli i tak zginęła.

Tylko nie polecajcie tej farby innym, bo chlorokauczuk to jest zabójstwo dla łódki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

1. dzień remontu - zmatowiłem zewnętrzną warstwę przy użyciu szlifierki oscylacyjnej i papieru P80 - P120. Jutro mam zamiar zabrać się za wewnętrzną stronę. Jak porobię zdjęcia to wrzucę.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze to w tygodniu zacznę wzmacniać dno (od wewnątrz) matą i żywicą. A propos żywicy - czy jest jakaś data przydatności do użycia? Mam dostęp do żywicy z 2010 roku i zastanawiam się czy z niej skorzystać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz ją stosował tylko do naprawy, (jak jest jeszcze dobra).

Najpierw sprawdź czy jest jeszcze płynna, ( jeśli ma gluty) przelej przez durszlak, sprawdź czy żeluje i po jakim czasie jest twarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. Czy do wzmocnienia od wewnątrz dna łódki zamiast maty można stosować tkaninę rowingową?

2. Ponieważ od zewnętrznej strony łódki, przy użyciu pędzla, będę nakładał 2 warstwy żelkotu to czy będę 2gą warstwę żelkotu musiał polerować?

3. Czy do odtłuszczenia powierzchni przed malowaniem wystarczy aceton techniczny czy zastosować np. zmywacz silikonowy (Mieszanka rozpuszczalników organicznych, umożliwiająca szybkie i skuteczne oczyszczenie powierzchni z różnych zanieczyszczeń, również tłuszczów, olejów, silikonów itp.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ad. 1 Rowingowa jedno, czy dwukierunkowa? Dwukierunkowa (splot krzyżowy) na warstwę kończącą da Ci ładne gładkie wykończenie i wytrzymałe oczywiście. Zastosuj pod nią jedną warstwę maty i pamiętaj że płótno najlepiej układa się na gładkich powierzchniach, ale z reguły dna łodzi są gładkie i proste.

Jednokierunkową stosuje się do wzmacniania elementów na które działają siły w jednym kierunku. Głównie przy sztagach, wantach itp.

Ad. 2 Nie będziesz musiał polerować, chociaż możesz. Skoro malujesz pędzlem to pewnie nałożysz go grubo. Mógłbyś nałożyć trzy razy i oscylacyjną go wyrównać od P80 do P400 i ręcznie od P400 do P1200 na wodę i polerować, ale to bardzo dużo pracy.

Ad. 3 Z organicznych jakie stosowałem do odtłuszczania to stosowałem rop. Ftalowy, Benzynę ekstrakcyjną i aceton (tez organiczny). Nie znam tego zmywacza silikonowego, ale skoro w nazwie już ma silikon to może go mieć w składzie, więc nie stosował bym go do zmywania przed malowaniem czy laminowaniem.

Z własnego doświadczenia wiem że lepiej jest dokładnie wydmuchać (jeśli matujemy papierem) sprężonym powietrzem a niżeli przecierać czymkolwiek.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.