Skocz do zawartości
tokarex pontony

Szczupak vs Kormoran


niktważny

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Szybka lektura potwierdza, że jedzą to co jest w danej wodzie, niekoniecznie jazgarza. Kolega łowiący w rzekach Kotliny Kłodzkiej obserwował prawdziwą demolkę na zimno - stadko kormoranów w przerembel i czyszczenie rzeki z ryb....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

kormorany były i będą, są częścią naturalnego środowiska i są chyba nawet bardziej uprawnione do zjadania ryb niż człowiek a bynajmniej robią to dłużej ;). To ze ich jest czasem więcej to wina pazerności człowieka ponieważ zwabił je łątwą zdobyczą w postaci ryb z przerybionych i utrzymywanych w intensywnej gospodarce stawów hodowlanych, rybnych zbiorników itp. Ptaki te jak każdy inny zwierz jeśli stracą dostęp do łatwego pokarmu (zima, lód itd) aktywnie szukają jedzenia gdzie indziej - np nad rzekami i to tylko okresowo, z konieczności bo dla nich taka zdobycz z dzikiej rzeki jest trudna, łatwiej im ucapić karpia z hodowli, szczególnie że mają często konkurencję. Bociany czarne, czaple siwe, zimorodki, rzęsorki i mnóstwo innych zwierząt też żywi się rybami, większość jest pod ścisłą ochroną prawną. Nie można zawłaszczać ryb tylko dla siebie, bo jeśłi tak będziemy myśleć to zmierzamy do łowienia ryb w zamkniętym basenie, bez drzew, ptaków, wydr, zaczepów itd (choć zapewne i miłośnicy takiego podejście się znajdą)

Nie zwalac winy na innych tylko wprowadzić limit szczupaka do 1-2 sztuk na tydzień, górne widełki, kase przesunać ze "sportu" na straż i ochronę wód i za pare lat nikt już nie będzie marudził ze jak na szczupaki to do Norwegii albo Szwecji bo u nas obłowi się nimi tak że aż mu sie znudzi (i to nie pistoletami tylko solidnymi sztukami)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie super :) gratki dla fotografa :)

wracając do tematu to rozbawiliście mnie do łez twierdzeniem że to ptaki są winne braku ryb w naszym kraju (jakaś patologia) !! dla osób które nie miały styczności z edukacją proponuję wpisać u wujka google "ekosystem" :P

największym znanym do tej pory szkodnikiem jest "człowiek" sprowadzanie obcych gatunków, (karpiarze nie linczować :P ) pazerność, łapczywość i tak można wymieniać bez końca :P

ze znanych mi istot żywych tylko człowiek i orki zabijają dla zabawy, reszta żeby przeżyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie super :) gratki dla fotografa :)

wracając do tematu to rozbawiliście mnie do łez twierdzeniem że to ptaki są winne braku ryb w naszym kraju (jakaś patologia) !! dla osób które nie miały styczności z edukacją proponuję wpisać u wujka google "ekosystem" :P

największym znanym do tej pory szkodnikiem jest "człowiek" sprowadzanie obcych gatunków, (karpiarze nie linczować :P ) pazerność, łapczywość i tak można wymieniać bez końca :P

ze znanych mi istot żywych tylko człowiek i orki zabijają dla zabawy, reszta żeby przeżyć :)

Oczywiście, człowiek jest najgorszym szkodnikiem...Ale, skoro tak bardzo zmieniliśmy środowisko, spowodowaliśmy zaburzenie w proporcji różnych populacji, to nie jestem pewien czy pozostawienie przyrody samej sobie jest do końca mądre. Pozwoliłem sobie na poczytanie troche na temat tego podgatunku kormorana czarnego (właśnie u wujka Google...) i wcale mi nie do śmiechu - sprawa nie wygląda tak prosto. Redukcja populacji lipienia w niektórych rzekach do 0 (słownie zera) czy do poziomu 7% a wzrost populacji tego ptaszka liczony w tysiącach procent...Nawet jeżeli dane "trochę przesadzone" i wyraźnie "czuć" lobby rybackie to jest się nad czym zastanawiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.