Skocz do zawartości
tokarex pontony

Innowacyjny zestaw końcowy.


Gość bastard3son

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bastard3son

Otóż ten zestaw podejrzałem od wędkarza który miał dobre wyniki. Stoper -> waggler 1 + 1,5 g -> dwa stopery -> jeden aby spławik nie zjeżdżał na dół a drugi przy krętliku -> krętlik -> przypon około 18 cm -> śrucina 1,5 g 7 cm od haczyka na przyponie -> haczyk zestaw leżał na dnie prawdopodobnie.

Co o tym sądzicie? Wędka go matchówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Otóż ten zestaw podejrzałem od wędkarza który miał dobre wyniki. Stoper -> waggler 1 + 1,5 g -> dwa stopery -> jeden aby spławik nie zjeżdżał na dół a drugi przy krętliku -> krętlik -> przypon około 18 cm -> śrucina 1,5 g 7 cm od haczyka na przyponie -> haczyk zestaw leżał na dnie prawdopodobnie.

Co o tym sądzicie? Wędka go matchówka.

Czy jest tu jakaś innowacja to ciężko mi oceniać. Jedyne co jest nietypowe, to obciążenie umieszczone w jednym miejscu. Może to sprawiać nieco problemów z wygruntowaniem w przypadku nierównego dna. Każdy łowi jak mu wygodniej. Ilu wędkarzy, tyle różnic w zestawach. Wprawdzie zwykle są to detale, ale jednak zmieniają nieco - a to w samym wyrzucie, a to w sygnalizacji brania, a to w sygnalizacji zestawu opierającego się o dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bastard3son

Mi zależy najbardziej na linach, choć chciałbym zestaw który nie jest skomplikowany, a ten wydaję się prosty i skuteczny, chociaż tak jak piszesz, może być problem, więc według Ciebie jak powinien wyglądać taki zestaw, lin, woda stojąca, waggler x + x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powinien wyglądać - na to pytanie odpowiedzieć mi trudno, zgodnie z zasadą aby łowić jak ci najwygodniej. Odpowiem ci więc, jaki dla mnie jest najwygodniejszy:

stoper -> spławik wagler -> stoper -> 70-80% obciążenia -> 40-45cm żyłki -> 20-30% obciążenia -> krętlik -> przypon 35-40cm -> haczyk

Nie stosuję śrucin sygnalizacyjnych. Waglera wyważam tak aby wystawało 3-4cm antenki (łowię raczej na długie na kilkanaście cm spławiki). Dłuższy przypon daje mi bufor co do nierówności dna, a nawet jeśli dno jest mocno nierówne, nie muszę przerzucać zestawu gdy 20% ciężarków położy mi się na dnie (choć zwykle będzie to jednak wskazane - czułość na brania spada wtedy bardzo). Bardzo istotne jest jeszcze, żeby odległość pomiędzy ciężarkami była większa niż długość przyponu - dzięki temu zestaw nie plącze się podczas dalekich wyrzutów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bastard3son

i wtedy od tych śrucin nad krętlikiem przypon leży na dnie? jeśli głębokość łowiska wynosi 1,3 m to jaki ja wtedy ustawiam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku lina na wodzie stojącej haczyk z przynętą powinien leżeć na dnie. Jeśli zmierzona głębokość to dokładnie 1.3m - nie widzę problemu, żeby ustawić grunt na 131cm ;). Jeśli jednak nie ma tam płaskiego blatu i są nierówności/dołki - myślę, że 1.4-1.5m w przypadku zestawu który opisałem i będzie jak ta lala. Spławik będzie stał jak go wyważyłeś, każde pociągnięcie powinieneś zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bastard3son

Czyli jak dam taki grunt, wtedy przypon bez ciężarka będzie leżał na dnie :D Ja wyczytałem na tym forum i nie tylko, że gdy przypon leży na dnie, śrucina powinna być także na dnie, chociaż w tym przypadku jeśli nie znam głębokości to nie mogę wygruntować łowiska ponieważ spławik będzie leżał tylko w przypadku kiedy zwiększę głebokośc i 20% obciążenia będzie leżeć na dnie tak? Bo się już na prawdę zgubiłem. Może zoobrazujesz mi która część powinna leżeć na dnie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co ci chodzi. Wielu stosuje tzw śrucinę sygnalizacyjną. Ale np w przypadku zestawu, który opisałeś tej śruciny tam nie ma (chyba że pominąłeś, albo zestaw jest tak dociążony, żeby pikował na dno).

Ja jej u siebie nie stosuje - zgodnie z zasadą aby łowić jak wygodnie :) Przyznaję, że próbowałem się do tego rozwiązania przekonać, ale mi raczej nie do końca to wyszło. Może jeszcze kiedyś ponowię próby. Wracając - u mnie na dnie leży 5-30cm żyłki oraz haczyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bastard3son

I łowisz liny ( bo o nich cały czas mowa ) skutecznie? :) masz wyniki, brać pustych zacięć itp? Zacinasz gdy spławik idzie na dno lub " jedzie "?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły branie lina to odjazd spławika, zdarza się również branie leszczowe, lub klasyczne przynurzenie.

Zacinam ... na czuja, jak mam pewność, że ryba siedzi. Zacięcia puste zdarzają się jak chyba wszędzie. Co do skuteczności - od kiedy trochę ten gatunek poznałem, łowię kilkanaście sztuk w sezonie. Zaliczam ok. 10 wypadów w tym kierunku. Około co drugi wypad kończy mi się na zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sytuacji, gdy żadna śrucina nie leży na dnie nie jest to oczywiste. Źle wygruntowany zestaw, taki jak ja używam, jak już się zdarzy nie daje jakichś szczególnych znaków. Moment, jaki możesz pominąć to zestaw wygruntowany za płytko, a więc unoszący się nad dnem.

Ja gruntuję następująco:

1) Znajduję głębokość łowiska - staram się umieścić lżejszą partię obciążenia bezpośrednio na dnie, spławik stoi wtedy tak połowicznie, jakby nie wszystko go dociążało. Staram się aby położyć te śruciny już bez luzu na żyłce.

2) Ustawiam grunt płyciej o ~20cm - dzięki przyponowi w granicach 40cm, głębokość na której mogę swobodnie łowić to +-20cm. Spławik poprawnie sygnalizuje mi brania, zestaw leży tak jak powinien.

Zaczynam zastanawiać się, że coś jest nie w porządku, gdy np.

- mam regularne brania ryb wolących żerować nad dnem - płoć, ukleja, wzdręga (nie jest to dowód bezpośredni)

- zestaw jest znoszony przez wiatr bez żadnych sygnałów o dotykaniu dna (również dowód niebezpośredni)

Gdy mam podejrzenia, że coś jest nie w porządku, ustawiam grunt głębiej o 20-30cm (a więc mniej niż dł. przyponu). Jeśli wszystko było dobrze, lżejsze śruciny kładą się na dnie, a spławik to sygnalizuje. W takiej sytuacji wracam do poprzedniego ustawienia. Jeśli faktycznie było za płytko powtarzam gruntowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.