Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wybór wędki spławik/grunt


eloszki

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Planuję zakupić swoją pierwszą w życiu wędkę. Na miejsca gdzie się najczęsciej wybieram łowie 50/50 spławik/grunt.

I tu pierwsze pytanie czy da sie kupic cos uniwersalnego czy raczej taki temat sobie odpuscic.

Jezeli sie nie da to bardziej mnie interesuje wedka splawikowa. Lowie najczęściej z brzegu i zależy mi na dość dobrym wyrzucie. Ryby jakie znajomi łowią wahają się od 2 do 20+ kg (chyba) więc chce cos kupic takiego ze jak mi coś duzego na wedke sie zlapie to mi jej nie polamie :)

Jeżeli są potrzebne jakies dodatkowe informacje oczywiście dopisze

Budżet hmmm moge wydac na wedke i kolowrotek jakis 1500 jednak jesli bedzie warto to wydam nawet 2 tys jak i 3 :)

Chcę kupić już coś dobrej firmy raz a porządnie.

Dziękuję za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Cześć, stary za tą kasę to Ty byś wykupił pół "dragona" :grin: nie no żart, a tak serio to sądzę, że 400 zł Ci styknie na dobry sprzęt, co do wędki jak chcesz spławik/grunt na tej samej wędce to poszukaj coś w pikerach, mój brat tak robi i spróbowałem tym jego sprzętem to całkiem wygodnie się wędkuje. A co do kołowrotka to nie mam pojęcia, niech inni się wypowiedzą bo ja mam brak pomysłów jak na razie bo na ryby spadam teraz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahh zazdroszcze :)

Ale w jakich firmach się rozglądać. Czegoś konkretnego szukać?

Daiwa shimano czytałem że dość porządny sprzęt. Zależy mi na tym aby sie szybko nie polamało przy czymś większym. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz wydać 4 cyfry na sprzęt to z kijków mogę Ci polecić Robinsony z serii diaflex, jeśli chodzi o gruntówkę to niezniszczalny jest Mikado Scr Feeder młynków do tego jest masa zaczynając od okumy, dragona,daiwy kończąc np na Ryobi jeśli chcesz wydać więcej, i stanowczo odradzam kupowania kijów uniwersalnych....za tyle kasy kupisz sobie naprawdę świetną spławikówkę i gruntówkę z dobrymi młynkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eloszki mogę też Ci podpowiedzieć, że wędki firmy Fiume też są dobre, a co do innych firm to mogę Ci polecić, na grunt: Fiume Fedeer River Power 3,6/150g lub Mikado Trython Feeder 3,6/100g+ lub Cormoran Profline Feeder 3,9/150g a na spławik: Mikado Sensual Light Float 3,6/5-28g lub Jaxon Inspiral Tele Allround 3,9/5-25g. Ogółem co do gruntu to sam musisz sobie pomyśleć na jaki zestaw będziesz łowił koszyk/sprężyna no i jaka będzie ich gramatura. Na tym forum znajdziesz wiele wskazówek dotyczących gruntówki, tylko porozglądaj się. :) Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowedzi. Dzisiaj w pracy porozmawiałem z kolegami którzy trochę wędkują. Wszyscy polecają mi wędke

TEAM DAIWA HEAVY FEEDER 390/150g - MODEL 2012r.

Co o niej myślicie. Jest to oczywiście wędka typowo gruntowa.

Pozstaje kwestia wyboru wędki spławikowej. Im dłuższa tym lepsza :)

I rzeczywiście kupie sobie 2 porządne wędki bo z jednej niestety nie da się zrobić 2 dobrych wędek.

Czekam na Wasze opinie dotyczące tej wędek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gruncik z głowy :wink: a co do spławika, to nie do końca jak to ująłeś "Im dłuższa tym lepsza", ponieważ wędka powyżej no tak 4,70m to nie do końca spławikówka lecz matchówka (odległościówka) i tu już jest trochę inny rozdział. Odległościówka jak sama nazwa wskazuję jest przeznaczona do odległych/dalekich rzutów i najczęściej są właśnie stosowne wędki matchowe powyżej 4,70m, ponieważ ta wędka jest tak zrobiona, że przelotki są nieco więcej odstające niż w przypadku innych wędek (by żyłka nie przylegała do wędki co obniża siłę wyrzutu) i przy zarzucaniu zestaw jest wyciągnięty na 3/4 wędki co daję większą siłę wyrzutu i do tego jak ja to mówię "Maczowcy" stosują spławiki typu Waggler ze wstępnym obciążeniem. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekkie sprostowanie - @Szitu wedki stricte matchowe nie mają takich długości jak piszesz. Odległościówki najczęściej mają 3,9 i 4,2m, trochę mniej popularne są wędki 4,5 m. Powyżej praktycznie się nie spotyka matchówek. Chyba że myślałeś o bolonkach :wink:

Te są produkowane i w długościach 10m :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ŁYSY dobrze mówisz, mój błąd, pomyliłem się co do matchówek (myślę o niebieskich migdałach a dokładniej o kobiecie, która mi troszkę namotała w główce :lol: ) ale dobra mniejsza :mrgreen: , tak matchówki mają właśnie 3,6, 3,9 i 4,2m. Ale nie pomyliłem się z bolonką tylko zwykłym teleskopem. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Feeder jest specyficznym kijem, nie każdemu pasuje takie wędkowanie. Równie dobrym rozwiązaniem na grunt są kije karpiowe. Jeżeli koledzy wędkują umów się z nimi nad wodą i pomacaj kije które posiadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eloszki ja uważam, że ta wędka nada się na wody stojące, w końcu feeder to feeder, nie jest napisane Feeder for River czy coś takiego, także myślę, że to będzie dobry wybór. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! powiem tak :wink: zależy gdzie masz zamiar tymi wędkami łowić? Feeder praktycznie jest przeznaczony na rzekę,chociaż można nim łowić i na jeziorze ,ale lepszy był by picker ,bo jeśli masz zamiar obserwować branie na szczytówce , to na rzece wędka stoi prawie w pionie ,a na jeziorze leży na podpórkach :mrgreen: ja posiadam np.feeder Mikado 3,90 cw .140g którym łowię z gruntu na rzece ,dodatkowo mogę dać do niego spławik stały i łowić jedną wędką na dwie metody,rzeka płytka więc nie muszę używać spławików przelotowych .Nie muszę więc targać dwóch wędek :razz: Posiadam też fajną wędeczkę cw.20g 2.70 którą spininguję , mogę ją również przerobić na grunt jak i na spławik .Moim zdaniem na jezioro wystarczy wędka spiningowa 3m., do niej spławik przelotowy , lub z gruntu jako sygnalizator bombka.W weekendy to owszem biorę nie raz w pokrowiec i 4wędki ,ale w tygodniu po pracy gdy mam ok.3h czasu to biorę jedną wędkę ''uniwersalną'' i w zależności od sytuacji nad wodą , uzbrajam w wiróweczkę bądź spławik. :razz: Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buszmen mówisz, że masz jedną wędkę na dwie metody połowu, opisz mi na PW jak masz to zrobione bo ja często zmieniam te metody i nie chcę mi się przerabiać za każdym razem. Albo zrób nowy temat i tam to opisz by wszyscy mogli zobaczyć jak to można zrobić, każdy by był Ci wdzięczny za to. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz jedną wędkę na dwie metody połowu

Wędek to mam kilka :mrgreen: targać ich tylko nie lubię :wink: więc używam wędki ''uniwersalnej''np: kij spiningowy 2.7m 20cw.:kołowrotek ,żyłka supełek z nitki , koralik ,krętlik z agrafką ,znowu supełek i koralik , następnie krętlik z agrafką, lub sam krętlik do którego mogę uczepić wirówkę czy gumkę na okonia , jeśli mam agrafkę z krętlikiem to bez problemów mogę dać stalkę jeśli poluję na szczupaka :razz: druga agrafka jest zablokowana wyżej supełkiem ,chociaż nawet jak by opadła w pobliże gumki/błystki to niczemu nie przeszkadza.Jeśli poluję na białą rybę to daję końcówkę i do agrafki łezkę ołowianą i mamy gruntówkę - na rzece obserwujemy szczytówkę , a na jeziorze dajemy ''małpkę'' na żyłkę .Zamiast ciężarka do przelotowo zamocowanej agrafki daję spławik waggler , który ''gruntuje'' górny supełek i na żyłkę wtedy daję śruciny :idea: ciasto kupne zawsze mam w torbie! I tak jedna wędka -a 3 metody połowu - u mnie to się sprawdza , na rzece nie ma zbytnio miejsc na używanie dwóch wędek , więc noszę jedną.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.