Skocz do zawartości
tokarex pontony

która łodka jest dla wędkarza najlepsza


sina2

Rekomendowane odpowiedzi

witam

od jakiegoś czasu planuje stworzyć kilka łódek aluminiowych do sprzedaży w nadziei że pomysł chwyci, tylko nie mogę się zdecydować którą wersje wybrać

poniżej kilka rozwiązań nad którymi pracuje,

(próbowałem wrzucić zdjęcia do posta ale mi się nie udało)

ogólnie idea była taka aby łódź miała wymiary przybliżone 4x1,6

wykonana z aluminium 2-2,5 spawana w całości

z podwójnym dnem

samo odpływową podłogą

niezatapialna

dla silników do 20-30 kM

wersja 2 w zasadzie najnowsza zakłada możliwość zastosowania silnika elektrycznego na dziobie, i w zasadzie byłem prawie na nią zdecydowany do wczoraj , byłem na Wystawie sprzętu wędkarskiego w Lublinie i tego typu łodzi nie było , no i zasiało się ziarno niepewności

na którą wersję wg was powinienem się zdecydować ?,

wędkarz ze mnie świąteczny to nie ma wielkiego doświadczenia w tym względzie

wersja 3 (jestem raczej motorowodniakiem) powstała jako pierwsza i została już opływana w wersji ze stalowym kadłubem z silnikiem 6 kM (bez podwójnego dna)

wyglądam na tych filmach trochę jak ostatni "łach" ale innych nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Łódka wędkarska powinna być wygodna i bezpieczna , a jeżeli ma pływać po jeziorach i zaporówkach wskazana szerokość to min. 1.70 ,wysokość burt min. 70cm , bo taka łódka jest bezpieczna. Na rzeki i małe akweny te wymiary mogą być mniejsze. Łódka płaskodenna lub z delikatnym V jest stabilna , co dla wędkarza jest ważne. Pokład powinien być jak największy , bez zbędnych przeszkód pod nogami. Konsola i siedzenie mile widziane , aczkolwiek nie konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysokość burt min. 70cm , bo taka łódka jest bezpiecznaa.

Kolego hanys a Ty czasem nie przesadzasz z tą wysokością burty a może mylisz z wysokością łódki?

@sina2 zrób coś takiego;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm ta na filmie jest z żelkotu, takiej nie zrobię

w grę wchodzi tylko metal

i nie wiem własnie czy skupić się na rozwiązaniu z rumplem czy z manetką

kokpit będzie droższy a nie wiem własnie do końca jaka jest podaż na łódki tanie czy droższe lepiej wyposażone, Viking ceni 6-7 tyś netto chyba za tą małą 3,3 w wersji podstawowej

wychodzi że wskazane jest aby tego progu nie przekroczyć a najlepiej z tysiaka lub dwa taniej to zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sina2 , wiem, że jest z laminatu, chodzi o typ łódki, mocno rozwarte V (płaskodenna), moim zdaniem o długości 3,60 m szerokości 1,60 m, mam zdjęcia takiej.

Mniejszych się nie opłaca a w większych V’kach masz zadurzą konkurencję, raczej prostą jak wypasioną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewaj się tylko, że to będą od razu zdjęcia do naśladowania, pokaże tylko w przybliżeniu jak moim zdaniem powinna w wyglądać prosta i dobra łódka.

Zdjęcia będą raczej łódek z laminatu, zresztą te z laminatu są tez wzorowane na starszych łódkach ze sklejki i metalu.

Dlaczego 360/160?

Oczywiście w przybliżeniu, tolerancja w długości nie powinna być większa jak 10 cm w długości i 5 cm w szerokości.

Z doświadczenia wiem, że najczęściej 2 wędkarzy łowi z łódki i taka długość jest wystarczająca dla dwóch wędkarzy, wiec poco budować większą, droższą, jeśli ktoś łowi sam to będzie miał super stabilna i wygodną łódkę np. do łowienia na muchę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,6 to taki sobie wymiar, trudno zachować ładną linię jeżeli chce dość wysoką burtę zachować, a i na materiał to nie szczególnie pasuje, arkusze są 1,5x3 2x6 lub z taśmy 1x xm

tak że na materiale czy to 3,6 czy 4 m wiele się nie oszczędzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację, a może nie.

Jeśli chodzi o blachy to nie mam o nich wiedzy, ja robiłem w laminatach, oczywiście masz rację, materiał należy wykorzystać maksymalnie, minimum odpadów, ale czy 3,60 czy 4 m to i tak będzie to łódka dla dwóch wędkarzy.

Jeśli chodzi o wysokość burty też nie należy z tym przesadzać, bo zdania są podzielone.

Jedni wolą wysoką drudzy niską burtę, więc powinna być średnia, do łódki o długości 4 m, powinna mieć około 50 cm,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższa łódka nie wejdzie w ślizg.

A najlepsze chyba łódki robi firma fox boat z Grudziądza. Właściciel jest bardzo dobrym spinningistą i wie jak zrobić łódkę dostosowaną do potrzeb wędkarza :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem nad takim rozwiązaniem jak tracker, w zasadzie mi się podoba, tylko że ten kształt własnie pasuje do dłuższych kadłubów , wtedy przy wysokości kadłuba około 70 cm jest w miarę smukła i nie powinna tonąć dziobem w spoczynku,

co do pływania w ślizgu płaskodenne pływają bez problemu , może mają duży dryf na zakrętach ale, gorzej trochę jak trzeba płynąć pod falę wtedy mocno w to płaskie dno woda stuka

z tym że łódek tej konstrukcji jest dużo tej czeskiej firmy luko cośtam, w cenach w zasadzie nie do pobicia, bo robią to z cienkiej blachy tłoczonej, mniejsze chyba nitowane większe spawane

jak to zdjęcie wstawiłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to taka, możliwości masz wiele.

l_mv1756awsc.jpg

Jak wstawiłem, szukasz zdjęć w internecie, lub wstawiasz na inną stronę, kopiujesz adres obrazka, przyciskasz z boku szybkiej odpowiedzi „IMG”, u góry pokazuje się komunikat ze strony haczyk pl, wklejasz i masz.

Nie zawsze się to udaje.

attachment.php?aid=21799

TheFishFinder-28372-DSC00728.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem Przemku firma FoxBoat robi dobre łódki, ale niekoniecznie najlepsze.

Skoro się nie zgadzasz to napisz jakie są twoim zdaniem lepsze. Bo odpowiedź nie masz racjinic nie wnosi do dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa jasne. Jeśli mamy dyskutować na poziomie to powinieneś odpowiadać nieco inaczej. Łódka którą wkleiłeś nie jest moim zdaniem typową łódką wędkarską na śródlądzie. Oczywiście mogłeś też wkleić jacht np Kulczyków albo jakiegoś szejka i też byłby lepszy. Natomiast nie napisałeś jakie są Twoje preferencje co do łódek typowo wędkarskich na śródlądzie.

Oczywiście wklejona przez ciebie łódka jest lepsza od foxboatów ale mimo wszystko moim zdaniem nie jest to łódka na ryby przez co uznaje, że nie była to odpowiedz na zadanie przeze mnie pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wiem, o co Ci chodzi, Ci o taką łódkę, na którą będzie stać większość polskich wędkarzy, no to większość polskich wędkarzy może sobie ewentualnie kupić taką łódkę.

214642699_4_644x461_lodka-baczek-mala-lodka-wedkarska-do-wedkowania-i-wywozenia-zanety-sport-i-hobby.jpg%20

attachment.php?aid=21043

Sama łódka to mało, trzeba ją mieć jeszcze gdzie trzymać i czym wozić nad wodę, więc co tu dyskutować o dobrych łódkach tylko dla samej dyskusji.

Dla mnie dobra łódka wędkarska to mobilna łódka z kabiną taka około 4,5 m, z miejscem do spania co najmniej dla dwóch osób .

Cena takiej łódki to około 25 ooo zł a może więcej + silnik + przyczepka + samochód taki żeby to swobodnie wyciągnął z wody + parking itd. może dać sumę nawet ponad 100 ooo zł., pomarzyć dobra rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.