Skocz do zawartości
tokarex pontony

Kijek


es600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów po fachu :), chciałbym żebyście doradzili mi w dobrze "optymalnego" kija na wszystkie rodzaje ryb :), oczywiście żartuje... Więc tak, połapałem sobie przez pare ładnych lat kijkiem Catana (modelu nie pamiętam) CW 3-17 (moze 15), kijek świetny na małe przynęty, walka ze szczupakami i okoniami to była poezja. Później zakupiłem sobie Dragon millenium spike (cw 10-30) i wydawało mi się, że to jest ta wędka, której szukalem ale po dłuższym obcowaniu stwierdziłem, że walka ze szczupakami nie sprawia takiej mega frajdy (szczupaki max 60 cm, większych nie łapie bo nie umiem ;) , nie mówiąc już o okoniach. Następny mój kijek to była pozyczona od brata daiwa infinity q jiggerspin (cw 8-35) i to poprostu była poezja. Taki kijek to spełnienie wędkarza. Daiwa oczywiście w cenie ok 600 zł. Następny kijek to był Konger Dynamix Jig (cw 8-32) , myślalem że to będzie namiastka Daiwy...pomylilem się. Kijek może i fajny , mega czuły na wklejance ale prowadzenie przynęt jak i ryba (jeden okoń ok 23 cm) w ogóle nie sprawił mi frajdy, posunąłem się do tego stopnia, ze dziś go po prostu odniosłem do sklepu....i tutaj wkraczacie Wy, koledzy, ponieważ sprzedawca zasugerował mi, że coś sprowadzi dla mnie tylko właśnie "co" ?. Pomóżcie w wyborze, "namiastce" tej ukochanej Daiwy, tylko że w cenie do 300 zł. Wiem, że będzie ciężko coś za te pieniądze dostać ale liczę na wasze doświadczenie. Pozdrawiam i proszę o odzew 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Na Twoim miejscu obejrzałbym sobie Robinson Diplomat Trout Spin. 270cm i cw 6-22g.  Szybkie kije a pod rybą głęboko się uginaja. Cenowo około 250zł. Krótki dzielony dolnik i odkryty blank przy mocowaniu kołowrotka dodatkowo pozwalaja na lepsze czucie przynęty czy brań. https://www.fishing-center.pl/pl/p/Wedka-Robinson-Diplomat-Trout-Spin-2,70m-6-22g/3749

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okumy inspiry, to trochę nią porzucałem, dokładnie model 2,50 do 25g.  Przynęty o masie około 25g leciały jak z procy,samo prowadzenie w nurcie, czy też podbicie nie wyginało nadmiernie wędki, myślę że jeszcze z parę gram więcej kij by pociągnął.  Wędka lekka, ale dla mnie z kołowrotkiem 270gram trochę za mocno leciało do przodu.

Jak łapiesz przynętami o łącznej masie do 23gram i wolisz kije bardziej spolegliwe, to polecam konger prime rocker 244 do 23 gram, który zastąpił mi inspirę. Najlepiej wyrzuca przynęty do 23g przy 25g już za mocno się gnie i tak daleko się nie rzuci, ale z prowadzeniem nie ma problemu.  Pod szczupakiem 60cm bardzo ładnie się gnie, głębiej od okumy inspiry. Łapie głównie szczupaki koło tego wymiaru i dla mnie inspira trochę za słabo się gięła pod takimi rybami, tutaj możesz zobaczyć jak pracuje pod rybą https://www.youtube.com/watch?v=jZsBW5lXgQQ .  Kij też lekki, trochę lepiej się wyważa z moim kołowrotkiem. Czy da radę dla meppsa 4 teraz nie powiem, jak byś był zainteresowany to w weekend jak uda mi się wyskoczyć na rybki to sprawdzę jak daje radę z obrotówką 4

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES600 jeżeli leżała Ci catana to najpewniej lubisz blanki o wolniejszej akcji i sporym ugięciu pod rybką. W tym przedziale cenowym polecałbym daiwe excellera jiggerspina 8-35g tym bardziej, że jak piszesz wyższy model daiwy Ci leżał.  Oczywiscie nie mówie ze kij połowe tańszy bedzie dawał to samo ale... cos kupic musisz. Ja przymierzałem sie do tej daiwy ale z cw 3-18. Świetny srednioszybki blank ale dla mnie jednak zbyt spolegliwy. Potrzebowałem kija z takim cw którym będe mógł również jigować za sandaczem w tym zakresie cw i wybrałem inny kij znacznie szybszy. Niestety nie lubie podbijać gum blankami o akcji medium a częsciej podbijam niz  prowadzę i stąd taka decyzja.  W ten sposób kosztem głębszej pracy blanku przy mniejszych rybkach zyskałem agresywniejsze podbicie głowek w zakresie do 10g.  Jasne ze wolę holowac rybke blankiem który pracuje na całej długości :) ale niestety w tej cenie to cos kosztem czegoś a i przy duzo drozszych blankach wcale te dwie rzeczy nie chodzą różnymi drogami. Na cos musimy sie zdecydować. Oprócz tej daiwy  pomacaj kongery wch np classic bo to uznane blanki w tym przedziale cenowym i ichnie mediumy zapewne powinny Ci sie podobać. Oczywiscie jednolite rury a nie wklejanki. 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.