Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wszystko o połowie brzan w rzece na grunt


BobekSTW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Chciałbym się dowiedzieć wszystko co wiecie o połowie brzan w rzece (sam łowię w Sanie:)). Chodzi mi o zestaw, przynęty, zanęty itp Czyli po prostu wszystko od podstaw. Jeśli przynętą ma być ser to jak go przygotować? Jak skomponować zanętę ? W jakich miejscach szukać brzan? Jeśli w złym dziale zamieściłem temat to przepraszam i proszę o przeniesienie. Za wszystkie odpowiedzi o brzanach i ich połowie z góry dziękuje. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

No BobekSTW, potężny temat - czyż byś się zasadzał na brzanę? Ja niestety nie maiłem sukcesów (jak do tej pory) jeśli chodzi o brzany - ale ponieważ prubowałem to napiszę co wiem a właściwie czego się dowiedziałem. Pierwsza sprawa to należy znaleźć miejsce gdzie brzany żerują. Przemieszczają się grupami po określonej trasie - więc pierwszym krokiem jest stwierdzenie gdzie się pojawiają - no i oczywiście najlepiej o jakiej porze - ale jak z tym jest to doskonale wiemy. Druga sprawa to miejsce żerowania musi być dobrze natlenione i oczywiście z wartkim nurtem - bo brzana to The Lady Of The Stream. A to oczywiście oznacza używanie koszyczków zanentowych (zakładam że łowimy feederem) od 80g w górę nawet do 150g - 180g - a to z kolei oznacza że wędka musi mieć konkretny ciężar wyrzutu. Jeśli chodzi o przynętę to podobni jeśli brzany gdzieś żerują nie ma wielkiego znaczenia bo będą prubowały wszystkiego. Typowo jak wiesz ser oraz białe robaki. Jeśli ser to najlepiej o intensywnym zapachu - niestety taki jest zazwyczaj miękki i słabo trzyma się na haczyku - trzeba więc wywarzyć pomiędzy aromatem a twardością sera. W czasopismach wędkarskich czytałem chyba ze 6 artykułów traktujących o serze na brzany i jak go tam przygotowywać. Uważam że dobrym patentem może się okazać używanie takiej "prezerwatywki" jak używasz na morze żeby chronić przynętę przed krabami. Nie chamuje aromatu za to trzyma przynętę "w kupie" i na haczyku. Typowo - ser tnie się w kosteczki i na haczyk.

No i na koniec ta legendarna waleczność brzany, potęgowana dodatkowo tym że walczy w silnym zazwyczaj nurcie co daje jej przewagę. Dlatego żyłka powinna być mocna 0.25 minimum. Hamulec kołowrotka ;) sam wiesz... Pamiętaj też że ta waleczność brzany jest okupiona tym że ryba gdy się w końcu podda jest całkowicie wyczerpana, co oznacza że operacja podebrania, odhaczenia i ewentualne zdjęcie - wszystko powinno być robione dość szybko aby ryba przeżyła i wróciła do wody we względnie dobrej kondycji. No i na koniec - tak na wszelki wypadek - brzana kulinarnie ma zerową wartość - jest poprostu niedobra - a dodatkowo w okresie tarła jej mięso podobno jest trujące - nie wiem czy to prawda ale słyszałem to już w kilku miejscach więc może i tak jest. Jak ktoś wie to pewnie w tym temacie napisze że albo tak albo Tomaszego bredzi. Jak napisałem na początku to jest moje teoretyczne przygotowanie, bo niestety brzany jeszcze nie udało mi się załapać, opps sorry - złowić - ale pewnie w końcu :roll: miejmy nadzieję :roll: się uda :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowię na Sanie brzany od lat więc może to co napiszę się przyda :razz: Najlepsze wyniki notuję w ciepłe wakacyjne dni, a konkretnie noce. Po 17 - 18 zaczynają się brania. Jeśli chodzi o stan wody to najlepszy jest nieco podwyższony, kiedy to woda jest zmącona (np. po deszczach, albo jak Solina puści :wink: ). Gdy woda jest wysoka to łowię blisko brzegu. Nie stosuję nęcenia. Zestaw to solidny kij, powyżej 3 metrów, porządny kołowrotek, który radzi sobie z kilkunasto gramowym obciążeniem (30 -60g), do tego mocny, kuty hak z zadziorami i rosówka jako przynęta. I tu uwaga. Zakładaj rosókę przelekając ją przez żyłkę, bo inaczej nurt ściągnie Ci ją z haczyka. Tak podana rosówa może i nie jest zbyt żywotna, ale przecież na długim przyponie pod wpływem prądu świetnie wabi drapieżnika i do tego wydziela intensywny zapach (zanęca). Oczywiście złowiłem również trochę brzan na inne pzynęty, np. na białe na drgającą szczytówkę, ale to wtedy gdy jest czysta woda i można zastosować lżejsze zestawy. Żółty ser również skuteczny, najlepszy tylżycki lub morski mi sie sprawdziły. Można moczyć w mleku, ale wtedy godzej się trzyma haczyka. Można również dodać do niego np. trochę czostku. One to lubią :lol::wink: Jak ma być od a do z to niezapomnij jeszcze o podbieraku no i wypyhaczu :wink: . Brzana wspaniale walczy, szczególnie na delikatnym zestawie. I naprawdę warto jej po pięknej walce darować życie. Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to pisz, chętnie pomogę :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

jak chesz zapraszam na Dunajec na brzany lub zaproś mnie na San to pokażę Ci jak sie łowi nie tylko brzany. Tylko warunek że masz laske lub kijek ok. 6 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Uwazam ze powinienes sprubowac za opaska,woda jest bardziej dotleniona a pozatym Brzana bardzo lubi rwacy nurt,tylko jak jest za plytko to morzesz zapomniec.Ja lowie Brzany na Renie a tam nurt to daje popalic , :twisted: olow 120,150 i brzany tez :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.