Skocz do zawartości
tokarex pontony
Luis

Czytanie obrazu deeper pro +

Recommended Posts

Witam 

Chciałem się opytac fachowców od sondy czy dobrze odczytuje obraz 

1 obraz na dnie prawdopodobnie na zielono to sandacz ?

2 obraz prosta linia(3 rybki jedna za drugą ) przy dnie to szczupak ? 

Przynajmniej tak mi się wydaje jeśli jestem w błędzie proszę o sprostowanie 

Screenshot_2018-11-01-13-08-00.png

Screenshot_2018-11-01-13-06-28.png

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
przynęty na bolenie   Dragon

Według mnie nr 1 faktycznie ryba przy dnie. Może być sandacz, ale może być i inna ryba, ale raczej niezbyt duża. 

Czy zapis nr 2 powstał z ciagniętej czy stojącej sondy? 

Mogą to być szczupaki. Ta ryba w toni dość spora. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na pierwszym zdjęciu jest samica szczupaka. Dodatkowo wyraźnie widać wypchany już nieco brzuch ikra

Na drugiej fotce to już szczupakowa mamusia. Jeśli fotka nie przekłamuje to coś kolo metra

 

 

 

 

A tak na poważnie. Nikt z echosondy nie odczyta gatunku ryby. Jeśli znasz zwyczaje ryb w danym akwenie to możesz typować co to za gatunki ale to będzie tylko zgadywanie. Jak z każda echosonda zalecam pobawienie się ustawieniami i jak najczęstszy pobyt nad woda. Fajnie jeśli możesz w jednym czasie pobawić się dwoma rożnymi modelami. Jeśli maiłbym cokolwiek się pokusić to moim zdaniem na pierwszym zdjęciu przy dnie na zielono wcale nie musi być to ryba. Nie znam tego typu echo - sam używam Elite5 - ale u nas ryby niezależnie czy przy dnie czy przy w toni rysuje w tym samym zestawie kolorków. Rak wiec nie rozumiem skąd się wziął kolor zielony skoro pozostałe rysuje zupełnie inaczej. Tak samo na drugiej fotce. Ryba w toni wydaje się większa ale to tez dużo zależy jaki masz ustawiony stożek w echo i jak była ustawiona ryba w stosunku do sygnału. Tak samo jak przy dnie na drugiej fotce to może być drobnica.

  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, P napisał:

ale u nas ryby niezależnie czy przy dnie czy przy w toni rysuje w tym samym zestawie kolorków.

Deeper ryby blisko dna rysuje czasem na zielono, czyli tak jak miękkie dno. Różnica jest taka, że ryba jest oznaczona zielonym łukiem.

Swoją drogą fajna sprawa taki temat. Mam sporo zapisów z Deepera, pewnie wielu z Was też ma trochę materiałów. Można od czasu do czasu obejrzeć fajne zapisy z sondy. Co powiecie o poniższym? Co to może być? :)

image.png

@P a co powiesz o tym?

image.png

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nieco wywołany do tablicy. Tak jak pisałem wcześniej swoja echosondę używamy na łódce od jakiś 3 lat. I co do jej ustawień i obrazów mogę więcej powiedzieć. Ciężko cokolwiek powiedzieć dla zupełnie innej echo.

Jeśli miałbym być przyparty to na pierwszym zdjęciu Tomka jest zgrupowanie ryb. Uskoki dna/kanty to dość typowe miejsca dla rybek. Nadal zielony kolor jako zapis ryb jest dla mnie bezsensu. Ale skoro ten typ tak ma to trudno.

Druga fotka to bardzo dużo zakłóceń. Pewnie sadzisz ze napisze ze jest tez mega ryba. A moja odp będzie raczej pytaniem. Gdzie robiłeś fotkę i na jakich ustawieniach ze jest tyle zakłóceń ?

  • Super 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
15 godzin temu, P napisał:

Jeśli miałbym być przyparty to na pierwszym zdjęciu Tomka jest zgrupowanie ryb

@P Zgadza się. ;) To duże stado karpików w rozmiarze 40-50 cm. Potwierdzone braniami.

15 godzin temu, P napisał:

Nadal zielony kolor jako zapis ryb jest dla mnie bezsensu. Ale skoro ten typ tak ma to trudno

Deeper już tak ma, ale nie jest to problem, jeśli ktoś trochę nim się pobawi, to z łatwością rozszyfruje co jest co.

15 godzin temu, P napisał:

Druga fotka to bardzo dużo zakłóceń. Pewnie sadzisz ze napisze ze jest tez mega ryba.

Taką miałem nadzieję :) 

15 godzin temu, P napisał:

Gdzie robiłeś fotkę i na jakich ustawieniach ze jest tyle zakłóceń

Ustawiam czułość Deepera na 70-80% licząc się z tym, że jest trochę zakłóceń, ale widać więcej. Skośne cienkie linie po lewej, to pęcherzyki powietrza wydobywające się z dna. W tym czasie ciągnąłem Deepera z głębszej wody na płytszą. Wtedy zaobserwowałem ten zapis. Nigdy wcześniej i nigdy później nie zarejestrowałem takiego zapisu. Dlatego zatrzymałem deepera. Po prawej widać ciągłą linię na 2,7 m, czyli rybę stojącą nieruchomo pod sondą i ciągłe linie pod powierzchnią, czyli drobna ryba wykonująca niewielkie ruchy pod nieruchomą sondą.

Główny obiekt mojego zainteresowania znika w tym momencie z ekranu, więc przemieszczał się względem nieruchomego Deepera. Ja oceniłem to jako bardzo dużego suma poruszającego się po łowisku. Nie miałem wiele okazji aby widzieć dużego suma na ekranie echosondy, ale wydaje mi się, że dwa razy podobne echa zanotowałem na Ebro. "Wydaje się", bo echosonda była zupełnie inna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z tego co piszesz już więcej układa się w całość. W "Waszym" przypadku dochodzi jeszcze prędkość ściągania echo co na pewno wpływa na obrazy pojawiające się na ekraniku. Pływając łódka mamy praktycznie dwie opcje - albo płyniemy z w miarę stałą prędkością lub też stoimy/dryfujemy. W obu przypadkach używam innych ustawień. Zatrzymanie echo w czasie ściągania inny efekt, którego ja nie mam jak ocenić bo nie mam takich doświadczeń.

Szczerze napisze, że zapytałem o te zakłócenia ze względu na ilość zapisów na echo. Bez nich napisałbym (tym bardziej skoro jesteś przekonany, że na pierwszym zdjęciu jest stadko rybek 40-50), że echo pokazało Ci żerującego suma. I jeśli nie widziałeś tego często (nigdy wcześniej?) tym bardziej to umocniło by to mnie w postawieniu takiej tezy. Raz na 2-3 trolingowe wypady po mojemu (czyli koło 8-10 godzin na wodzie) mamy najczęściej pojedynczy zapis odbiegający znacząco pod względem wielkości.  Interpretujemy to jako żerującego w toni suma. Dlaczego tak? Bo po tym jak pojawi się na ekraniku to mniej więcej w 50% jest strzał i gwizd hamulca :D:D Oczywiście nie oznacza, że tylko wówczas mamy brania jak go widać na echo :P A że są to pokazują zapisy kiedy stosujemy inne metody nie trolując. Wówczas zdarza się widzieć coś na echo nieco częściej.

Przy czym już na końcu długiego posta napiszę, że troling i stanie to zupełnie inne ustawienia, inne zapisy na telewizorku i inna ich interpretacja w przypadku naszej echo. Przykładów nawet nie mam bo jakoś nie robiliśmy szczególnie zdjęć może jednym czy dwoma jakimiś anomaliami

 

Chyba, że jak będziesz w okolicy i chcesz zobaczyć jak działa moje echo i akurat będzie tak możliwość to zapraszam na łódkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
42 minuty temu, P napisał:

Szczerze napisze, że zapytałem o te zakłócenia ze względu na ilość zapisów na echo.

To nie są jeszcze ekstremalnie gęste zapisy. ;) Temat się fajnie rozwija, więc jeszcze pewnie wrzucę to i owo. ;) Na początku sondowania deeperem byłem w szoku- jak wiosną w ciągu 24 godzin potrafi się zmienić obraz życia pod wodą w jednym miejscu- od chmary ryb jednego dnia- do totalnej pustyni kolejnego.

43 minuty temu, P napisał:

Bez nich napisałbym (tym bardziej skoro jesteś przekonany, że na pierwszym zdjęciu jest stadko rybek 40-50), że echo pokazało Ci żerującego suma.

Spodziewałem się, że tak właśnie napiszesz. :) Też jestem prawie pewny, że to był duży sum.

45 minut temu, P napisał:

I jeśli nie widziałeś tego często (nigdy wcześniej?) tym bardziej to umocniło by to mnie w postawieniu takiej tezy. Raz na 2-3 trolingowe wypady po mojemu (czyli koło 8-10 godzin na wodzie) mamy najczęściej pojedynczy zapis odbiegający znacząco pod względem wielkości.

Musisz pamiętać, że na moich "domowych wodach" nie łowię z łódki. Deepera mam od wiosny i oczywiście nie sonduję nim 8-10 godzin a raczej 8-10 minut na jedną zasiadkę. Biorąc wszystko do kupy i patrząc statystycznie- całkiem możliwe, że na te maksymalnie kilka godzin sondowania deeperem tylko raz udało mi się zarejestrować tej wielkości suma. Z pewnością nie była to ryba 10-15 kg, bo tej wielkości ryby wiem jak wyglądają na ekranie deepera - i jest to bardziej obrazek nr 1 niż nr 2.

55 minut temu, P napisał:

Zatrzymanie echo w czasie ściągania inny efekt, którego ja nie mam jak ocenić bo nie mam takich doświadczeń

To tak jakbyś stanął łódką w dryfie lub nawet na kotwicy, bo pewnie deeper dryfuje wolniej niż łódka. Ja mam sporo doświadczeń w łowieniu z echosondą spod lodu. Tam ciągłe linie są na porządku dziennym. ;)

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
15 godzin temu, tomek1 napisał:

 

To tak jakbyś stanął łódką w dryfie lub nawet na kotwicy, bo pewnie deeper dryfuje wolniej niż łódka. Ja mam sporo doświadczeń w łowieniu z echosondą spod lodu. Tam ciągłe linie są na porządku dziennym. ;)

 

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Jeśli chodzi o troling i stanie w miejscu czy też dryf używamy zupełnie innych ustawień echosondy. Tak więc i zapisy są zupełnie inne. Za dużo bym musiał pisać a na dodatek nie mam zdjęć aby to zobrazować. 

15 godzin temu, tomek1 napisał:

 Z pewnością nie była to ryba 10-15 kg, bo tej wielkości ryby wiem jak wyglądają na ekranie deepera - i jest to bardziej obrazek nr 1 niż nr 2.

I tu mógłbyś się zdziwić. Bo wcale nie jest powiedziane, że to co widziałeś to musiał być mega suma. Spokojnie mogła być to ryba tylko nieco ponad metr. Przynajmniej na naszym echo takie zapisy widzieliśmy a chwilę później było walnięcie :) To wszystko są tylko przypuszczenia i nie odważyłbym się na interpretację długości ryby po zapisie długości łuku tym bardziej że używasz jednego trybu podczas ściągania i "przystanków".

 

Buszmen - co innego to poradniki a co innego to życie :D:D W takiej instrukcji niby wszystko jasne i proste a jak jedziesz na wodę i zaczynasz zabawę to wszystko zaczyna się komplikować :P 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
3 godziny temu, P napisał:

I tu mógłbyś się zdziwić. Bo wcale nie jest powiedziane, że to co widziałeś to musiał być mega suma. Spokojnie mogła być to ryba tylko nieco ponad metr.

Nie sądzę, bo ryby na 120 cm obserwowałem jakieś 3 tygodnie temu, jak trafiłem na jesiotrowe eldorado na komercji. Potwierdzone braniami. Choć oczywiście nie dam głowy, że racja jest po mojej stronie. ;) 

3 godziny temu, P napisał:

To wszystko są tylko przypuszczenia i nie odważyłbym się na interpretację długości ryby po zapisie długości łuku

Rozumiem, że chodziło Ci o szerokość łuku. Długość nie mówi nic o wielkości ryby. W przypadku zdjęcia nr 2, jedynym alternatywnym wytłumaczeniem tak szerokiego łuku mogłoby zbite stado drobnicy, ale to według mnie raczej mało prawdopodobne, bo taki "obiekt" daje raczej obraz w postaci chmury niż łuku.

19 godzin temu, buszmen napisał:

 

3 godziny temu, P napisał:

Buszmen - co innego to poradniki a co innego to życie :D:D W takiej instrukcji niby wszystko jasne i proste a jak jedziesz na wodę i zaczynasz zabawę to wszystko zaczyna się komplikować :P 

Właśnie! @buszmen Ty się nie wykręcaj instrukcją, tylko dawaj tu swoje zapisy z deepera, bo wiem, że dużo używasz. ;) 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 godzinę temu, tomek1 napisał:

Rozumiem, że chodziło Ci o szerokość łuku. 

Chodziło mi o wielkość zapisu zarówno długość jak i wysokość. Dlatego od razu zaznaczyłem, że moje doświadczenia dotyczą zupełnie innej echosondy. Różnica jest bardzo duża bo płynąć w trolu utrzymuje dość stałą prędkość i mam możliwość porównywania również długość łuków. W przypadku Waszej było by to złudne bo można przerwać ściąganie i ponownie po chwili zwijać. A jak już wspomniałem jak zatrzymamy łódkę ustawienia natychmiast ulegają zmianie :P Dlatego poza suchą fotką wklejoną w necie i pytaniem co widać na echo stoi cała historia gdzie jak i kiedy 😎

Poza tym bo tej pory nie zaobserwowałem u nas aby łuki były jakieś nieproporcjonalne np dużo "wyższe" niż "dłuższe".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zapisów to ja nie mam z Deepera , ja głównie używam go na lodzie do zlokalizowania ryb/głębokości , jak coś jest to nie patrzę w ekran tylko na szczytówkę :) a nic tak nie wkurza jak widok podnoszenia się ryby z dna do blaszki i nie bierze 🙄  Już nie mogę doczekać się zimy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
10 godzin temu, P napisał:

Dlatego od razu zaznaczyłem, że moje doświadczenia dotyczą zupełnie innej echosondy. Różnica jest bardzo duża bo płynąć w trolu utrzymuje dość stałą prędkość i mam możliwość porównywania również długość łuków.

To ciekawe, nie spotkałem się z tym. Teoretycznie patrząc- ta sama ryba da łuk innej długości (dłuższy) jeśli płynie zgodnie z kierunkiem ruchu łodzi a inny jeśli płynie przeciwnie do kierunku ruchu łodzi (krótszy). Nie wiedziałem, że są sondy, które potrafią pokazać wielkość ryby długością łuku.

6 godzin temu, buszmen napisał:

Zapisów to ja nie mam z Deepera , ja głównie używam go na lodzie do zlokalizowania ryb/głębokości , jak coś jest to nie patrzę w ekran tylko na szczytówkę

W aplikacji na smartfonie wchodzi w "Historia" i nowy zapis. Potem instalujesz "Lakebook" https://maps.deepersonar.com/

i możesz sobie analizować zapisy, mapy batymetryczne itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, Luis napisał:

Wstawiam foto z grubym łukiem według mnie tak na 80% sandacz 

 

2 godziny temu, Luis napisał:

Można stwierdzić po grubości  łuku  wielkość ryby i czy głębokość ma znaczenie?

Tak, na deeperze im grubszy łuk- tym większa ryba. Nie wiem czy to sandacz, ale z pewnością jest to spora ryba przy dnie. Zielone łuki to według mnie również ryby lub ta sama ryba, jeśli np. dałeś łódką "wstecz" po namierzeniu pierwszego łuku. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
14 godzin temu, buszmen napisał:

@tomek1 ja to wiem :) po prostu nie zapisuję sobie ''historii''

Deeper pro plus zapisuje historie automatycznie 

Daje na lakebook i sru oglądam to na pc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
W dniu 7.11.2018 o 12:18, Luis napisał:

Witam 

Wstawiam foto z grubym łukiem według mnie tak na 80% sandacz 

 

Screenshot_2018-11-07-07-08-48.png

A mogę spytać skąd taka teoria dlaczego to sandacz? To kiedy na echo będziesz widziała szczupaka albo leszcza czy karpia?

W dniu 7.11.2018 o 01:23, tomek1 napisał:

To ciekawe, nie spotkałem się z tym. Teoretycznie patrząc- ta sama ryba da łuk innej długości (dłuższy) jeśli płynie zgodnie z kierunkiem ruchu łodzi a inny jeśli płynie przeciwnie do kierunku ruchu łodzi (krótszy). Nie wiedziałem, że są sondy, które potrafią pokazać wielkość ryby długością łuku.

Myślę, że się nie zrozumieliśmy. Ja pływam już praktycznie tylko za jedną rybą. A to jak dokładnie ona ustawi się pod echo z reguły ma mniejsze znaczenie bo i tak zapis jest wtedy na tyle duży, że nie ma wątpliwości. Kiedyś jak będzie dane spotkać się "na żywo" to dokładnie Ci wytłumaczę o co mi chodziło z powyższymi stwierdzeniami. Ok?

Jedna rzecz która mnie ciekawi i po tym przykładzie zrozumiem jak działa Wasze echo. Po tym co napisaliście rozumiem, że dwa szczupaki 40 cm i 1 metr na Waszym echo zostały by pokazane jako łuki tych samych długości a różnej "wysokości"? Zakładając oczywiście, że ryby płyną w tą samą stronę echo najechało w podobny sposób stożkiem na nie itd. Czyli np oba łuki będą miały długość na ekranie np 1 cm a jeden wysokość np 0,5 cm a drugi 1,5 cm. Czy dobrze to rozumiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
20 godzin temu, Luis napisał:

Deeper pro plus zapisuje historie automatycznie 

Daje na lakebook i sru oglądam to na pc

Ale jest też opcja kasowania i ja to robię :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@P spotkanie na żywo na sumach- oby kiedyś było nam dane :)

Co do przykładu ze szczupakami to jest tak jak piszesz. Wielkość ryby na deeperze jest wizualizowana szerokością łuku. Większa ryba= szerszy łuk.

Długość łuku mogła by mieć znaczenie tylko w idealnych warunkach tj. gdyby oba szczupaki stały na jednej linii jeden za drugim a deeper poruszał się nad nimi z tą samą prędkością. Wtedy łuk symbolizujący większego szczupaka byłby również dłuższy. W praktyce raczej mało prawdopodobne. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tomek to jeszcze dopytam o jedną rzecz. Jaka może być dysproporcja pomiędzy wysokością takiego łuku. Do u nas są dość proporcjonalne łuki. Powiedzmy szerokość 2 do wysokości 1. Rzadko widuje łuki które powiedziałbym są 1 do 1. Te które widujemy największe które interpretujemy tak jak interpretujemy też są raczej dość łaskie kolo szerokość 2x do 1x wysokość. A z tego co rozumiem wasza echo może zinterpretować większą rybę np jako szerokość 1x wysokość 3x. Czy tak?

 

Co do wędkowania to już pisałem. Telefon pewnie gdzieś tam masz więc jak Cię najdzie to dzwoń i coś się wymyśli :P Tylko w tym roku to już za późno ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
16 godzin temu, P napisał:

A z tego co rozumiem wasza echo może zinterpretować większą rybę np jako szerokość 1x wysokość 3x. Czy tak?

Postaram się poszukać w zapisach skrajnych przypadków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przeglądałem temat i z ciekawości zaglądnąłem na stronę główną Deepera. Żeby zrozumieć o czym mówicie przeczytałem informacje w zakładce "jak działa sonar". Wiadomo, że praktyki i własnych doświadczeń nic nie zastąpi.  Może jeszcze kogoś zainteresuje, że najnowsza wersja Deeper START jest sporo tańsza od poprzednich.

https://deepersonar.com/pl/pl_pl/jak-to-dziala/jak-dziala-sonar

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link został automatycznie zagnieżdżony.   Wyświetl jako link tekstowy

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
  • Dodaj nową pozycję...