Skocz do zawartości
tokarex pontony

Zestaw na Wisłę


Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Postaram się pomóc, ale do tego potrzeba trochę więcej detali tzn na jakie ryby chcesz się nastawiać czy ma to być zestaw w miare uniwersalny czy może na konkretne ryby w konkretnych miejscach. Na wiśle można z powodzeniem łowić nawet pickerem do 40 g w niektórych miejscach ale już do łowienia np brzan czy kleni w nurcie czasem feeder do 100 g to za mało. Sprecyzuj a postaramy się pomóc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę łowić w okolicy Płocka. Zastanawiam się nad kupieniem kija i nie wiem jakie Cw wybrać. Byłem już tam i jest woda z małym nurtem między główkami ale jest i taka z silnym nurtem. Rzucałem koszykami 100g i spływały. Między główkami 40, 60 wystarczały. Jaki kij wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Andrzej1960 napisał:

NA RZEKĘ - DAIWA NINJA X FEEDER 360/50-150g czy jak kupię taki kij to będzie on w miarę uniwersalny?

Myślę że będzie bardzo ok, sam wędkuję na Wiśle w okolicach Krakowa i żeby w miare uniwersalnie wędkować feeder musi mieć te 150/160 cw bo bywa że trzeba i 120-140g obciążenia stosować. Daiwa robi bardzo porządny sprzęt więc myślę że będzie to  bardzo dobry kij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Andrzej1960 napisał:

Odpowidając na Twoje pytanie na jakie ryby się nastawiam, to nie wiem na jakie. W Wiśle ponoć jest praktycznie każda ryba, więc chyba najlepiej skombinować coś uniwersalnego w miarę oczywiście możliwości. 

Szczerze to nie zauważyłem różnicy w braniach łowiąc z rurką i bez niej.. Wolę stosować rurkę niż zjadać zęby na wiązaniu skomplikowanych zestawów końcowych. nawet przy łowieniu sandaczy na żywą / martwą uklejkę lub filecik stosuje rurki z oliwkami na krętliku które zapinam do agrafki przy rurce i liczba brań dalej jest satysfakcjonująca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Andrzej1960 napisał:

"stosuje rurki zoliwkami na krętliku które zapinam do agrafki przy rurce i liczba brań dalej jest satysfakcjonująca "

sory kolego ale nie bardzo wiem o co chodzi w tym zestawie

Używam plastikowych rurek tego typu ->   https://max-fish.pl/product-abk-5437-1021019-MAX-METALOWA-RURKA-ANTYSPLATANIOWA-18cm.html

na zdjęciu widać krętlik z agrafką do którego zapinam koszyk / oliwkę jako obciążenie.

Co do zestawów feederowych które najczęściej stosuję również wklejam link do obrazka, dodam tylko że stosuję przypony od 40-80cm.

2pry042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oliwkę jako obciążenie też do agrafki?  A nie można dać cięższego koszyka?

Zestaw federowy montuję podobnie tylko dłuższym końcem w stronę haczyka żeby podnisił przynętę. 

Czy mógłbyś mi napisać ja montujesz zestaw na Sandacza. Nigdy nie udało mi się złowić tej rybki.  Szczupaków na spina trochę wyjąłem ale sandacza nigdy. 

Pozdrawiam, Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Andrzej1960 napisał:

Oliwkę jako obciążenie też do agrafki?  A nie można dać cięższego koszyka?

Zestaw federowy montuję podobnie tylko dłuższym końcem w stronę haczyka żeby podnisił przynętę. 

Czy mógłbyś mi napisać ja montujesz zestaw na Sandacza. Nigdy nie udało mi się złowić tej rybki.  Szczupaków na spina trochę wyjąłem ale sandacza nigdy. 

Pozdrawiam, Andrzej.

Oliwkę stosuję zamiast koszyka jeśli łowię na żywą uklejkę/trupka/filecik. Stosuję podobny zestaw jak ze zdjęcia w poprzednim poście tylko zamiast koszyczka używam oliwki a zamiast przyponu na białoryb wiążę przypon z żyłki/plecionki z hakiem dedykowanym do łowienia na rybkę. Długość przyponu raczej od 50 cm do metra długośći. Jeśli łowię na żywą rybkę przebijam zawsze od strony głowy bo sandacz najczęściej atakuje z tej strony :) jak masz więcej pytań pisz, postaram się pomóc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka żeby przytrzymała zestaw w miejscu w którym chcesz łowić.

W zeszłym roku kompletowałem zestaw na Odrę to mogę coś podpowiedzieć choć szukałem zestawu o tzw minimum przyzwoitości.

Feeder ma dla mnie drugorzędne znaczenie i chciałem opędzić go jak najtaniej. Celowałem w cw 150-160 g jak wszyscy polecają. Najtańsze kije to kompozyty i pomimo, iż zapewne nie ma to wpływu na brania to sobie je darowałem - ciężkie i lejące. Następny pułap to najtańsze węgle około 150-170 zł i tu trudno znaleźć konkurencje dla Mikado golden baya czy mikado rivala. Troszke wyżej z aż 5 szczytówkami jest mikado UV i to bardzo uniwersalny kijek ale troszke drożej zaczynaja się np wspomniana daiwa - mniej szczytówek ale byc moze inne cechy dla których warto dołozyć. Niestety nie macałem bo mnie zadowolił juz pułap golden baya i to kupiłem.

Nie wiem czy upatrzyłeś już kołowrotki ale jak ma byc tanio czyli body z abs  to lubię ryobi ecusimę  tak do feedera jak i spiningu tyle, że jest to kołowrotek bez wolnego biegu. Niedawno musiałem wskoczyć po kolana do wody, żeby złapać ekspresowo oddalający się od brzegu kij i od tamtej pory  zacząłem spoglądać w kierunku młynków z wolnym biegiem. U mnie padło na okumę longbow xt 640 którą podobnie jak powyższe kije uważam za minimum przyzwoitości.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Andrzej1960 napisał:

Dzięki bardzo za konwersacje i chęć pomocy. 

Pomęczę Cię jeszcze trochę pytaniami jeżeli pozwolisz. 

Dlaczego oliwkę zamiast koszyczka z zanętą?  

Ja stosuję oliwkę z prostego względu, jeśli używałbym koszyczka z zanętą przy użyciu rybki na sandacza na końcu zestawu to po pierwsze : drobnica wyjadająca zawartość koszyka może powodować fałszywe brania ( czasem zdarzało mi się nawet że jakaś uklejka czy płotka jakimś cudem zaklinowała się w koszyczku.. ) a po drugie sandacz często atakuje pojedyncze słabe ukleje a gdy ściągniesz w miejsce swojej przynęty większą ilość drobnicy może to wpłynąć negatywnie na brania.

To tak z grubsza, specem wielkim nie jestem od łowienia drapieżników z gruntu wędkuję w ten sposób kilka razy w roku i to z reguły w miejscach gdzie niema dużego nurtu czy uciągu i wystarcza mi 40 g obciążenie ( zatoczki / cofki / miejsca między główkami na Wiśle ).

Tak jak napisał kolega wyżej, dużym plusem gdy chcesz feederem łowić zarówno białoryb jak i sandacze będzie kupno kołowrotka z wolnym biegiem i to raczej w rozmiarze 4000-6000 gdzie spokojnie wejdzie ci te 200-300 m żyłki 0,25 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Andrzej1960 napisał:

Dzięki koledzy za cenne podpowiedzi. Sory, że zaraz nie odpisuję ale nie zawsze ma czas na realizacje swojego hobby. 

Jeden kołowrotek z wolnym biegiem mam, ale czy wolny bieg nadaje się Wisłę miejscach z dużym nurtem przy koszykach ponad 100g?

Jeśli nie będzie to coś z tzw. Najtańszych plastików typu jaxon za stówkę to powinien dać radę. Osobiście uważam że lepiej mieć coś z wolnym biegiem i korzystać z tego np tylko gdy łowisz sandacza lub rzucasz na noc mając na haku wątróbkę czy rosówki na sumka.

Przy połowach wiślanego białorybu nie używam wolnego biegu.. może bym i używał gdyby np istniała duża szansa na wiślanego karpia czy amura ( ale wtedy to już raczej stosuje się zestawy samozacinające ). Przy typowym łowieniu białorybu gdy stosuje się przelotowe obciążenie bądź rurki antysplątaniowe z dopiętym obciążeniem które również działają na tej samej zasadzie nie widzę potrzeby używania wolnego biegu.

Podsumowując : warto mieć wolny bieg, ale nie jest on niezbędny jeśli chcesz łowić dużo więcej białorybu. 

Osobiście przy feederach używam jednak młynków z wolnym biegiem. Młynki bez wolnego biegu mam tylko przy matchówce i pickerze do 40g którym łowię wyłącznie białoryb raczej blisko brzegu max na odległości 30-40m :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem mam kołowrotek z wolnym biegiem ale tak do końca nie potrafię go używać. Kiedyś na jeziorem splątałem metry żyłki i odpuściłem sobie. 

Jesienią złowiłem na pickera między główkami ładnego karpia.

Teraz jak radzisz do zestawu na sandacza zastosuję ten kołowrotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.