Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Fazy księżyca...


Gość lin

Rekomendowane odpowiedzi

Na czym polegają fazy księżyca i jak to się ma do żerowania ryb?? zapewne jak już maniek wspomniał ma to wiele zwolenników jak i przeciwników.Czekam na dobry wykład :mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Może to nie bedzie wykład, ale: faza ksiezyca polega na roznym oswietleniu ksiezyca przez słońce w zaleznosci od wzajemnego polozenia (JEŚLI COŚ POKRĘCIŁEM TO PROSZĘ O POPRAWIENIE MNIE). Wiem również, że wpływa to jakos na pływy wodne a zatem tez i na rybki ale nie rozwijam tego dalej bo nie che sie wygłupić :smile: Osobiście mam przekonanie do pełni(wtedy to złapałem mój rekord karasia - ok 45cm). Jednak jak sie wybierze dobre miejsce, dobrze sie zaneci, poczeka cierpliwie... to efekty moga byc zaskakujace przy kazdej mozliwej fazie ksiezyca :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj lin,

ty to powinieneś chyba najlepiej wiedzieć jak księżyc na ciebie działa :] dobra a teraz na na serio...

Troche dokładniej o Fazach Księżyca : http://pl.wikipedia.org/wiki/Faza_Ksi%C4%99%C5%BCyca

A jak to się ma do brań?

Myślę,że jest to temat rzeka i tak jak cztery litery z tyłu(myślę,że wiadomo o co chodzi), zdanie na ten temat każdy ma swoje. :]

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zabardzo się na tym nie znam moge powiedzieć z własnego doświadczenia że jak na spinn jechałem ze 2 dni po kolei w pełni to wracałem o kiju..... nie wiem czy to była przyczyna ale możliwe.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment zaczerpnięty z http://www.kluczynski-sails.com.pl/?plywy=1:

"Czynnikami powodującymi zjawisko pływów są siły przyciągania Ziemi i Księżyca. Według okresu występowania pływy dzielą się na:

* Pływy półdobowe charakteryzujące się dwukrotną wysoką i niską wodą w ciągu doby (dwie wysokie i dwie niskie wody w ciągu doby). Występują na Morzu Północnym, wybrzeżach Atlantyku, Morzu Norweskim, Grenlandzkim, Barentsa;

* Pływy dobowe (jedna wysoka woda i jedna niska w ciągu doby). Występują w Zatoce Meksykańskiej i na wybrzeżach południowo-wschodniej Azji;

* Pływy mieszane (odstęp między wysoką i niską wodą jest inny niż w pływach dobowych lub półdobowych. Występują na wybrzeżach Pacyfiku i na wybrzeżach Australii.

Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi wyprzedza Słońce o 12º na dobę, powoduje to dwukrotne w ciągu miesiąca ustawienie Księżyca w jednej linii ze Słońcem. Raz w układzie Słońce – Ziemia – Księżyc (Księżyc w pełni) i raz w układzie Ziemia – Księżyc – Słońce (Księżyc w nowiu). Układ ten powoduje że skok pływu ma największą wartość (najwyższa woda wysoka). Pływy te nazywane są pływami syzygijnymi (Springs) (od greckiego słowa sydzygia – połączenie). W ciągu miesiąca Księżyc znajdzie się także dwukrotnie w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny Słońca po jednej lub drugiej stronie Ziemi (Księżyc w I lub III kwadrze). Występujący wtedy pływ nosi nazwę pływu kwadraturowego (Neaps). "

Opisane sa tu pływy wodne. W rzeczywistości nie pojawiają się nawet na Bałtyku, ale wiąże się to tylko z małą ilością wody w nim występującej. Wydaje mi sie, że wpływ przyciągania wód powierzchniowych przez słońce i księżyc może mieć bardzo duży wpływ na zachowanie ryb - jakże bardzo wrażliwych na skrajne wartości ciśnienia. Jak to sie przekłada na żerowanie?

Trudno mi mowic o pewnikach, ale byłem kiedyś na wakacjach... Byłem na wakacjach z wędką i jako bardzo młody stażem poławiałem ryby w postaci płotek, których w zasadzie nie trzeba było nęcić, bo tak dobrze brały. Na wakacjach tych byłem równe dwa tygodnie i jedyne co z tamtego wyjazdu pamiętam to jednostajny, niemalże liniowy spadek intensywności brań. Na początku ryby brały jak najęte, potem jakby było ich coraz mniej.

Jak wyjeżdżałem do domu był środek pełni - co za tym idzie, jak przyjeżdżałem nad wode był środek nowiu.

Być może przypadek, zupełnie z czymś innym związany, ale nic nie dzieje się bez przyczyny dlatego nie można w tym miejscu wykluczyć działania księżyca.

Spotkałem się jednak dość niedawno z opinią że to właśnie podczas pełni są najlepsze brania. Mowily mi to dwie osoby i az sam zgłupiałem w tej sytuacji ;)

Z kolei wujek, ze stażem wędkarskim około 50-letnim powiedział mi kiedyś: "Jak ryba będzie chciała weźmie, a jak nie będzie miała humoru to niezależnie od tego co będziesz robił to i tak i tak nie skusisz jej na połknięcie haczyka". Nie powinno się więc patrzeć na żaden księżyc tylko jechać jak czas i chęci pozwalają :)

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i to ma jakiś tam wpływ, ale nie będę takim szczegółowcem żeby na to zwracać uwagę, jednak mam chęć wg. kalendarza brań sprawdzić parę dni czy rzeczywiście ryby biorą tak a nie inaczej wg. faz księżyca :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam chęć wg. kalendarza brań sprawdzić parę dni czy rzeczywiście ryby biorą tak a nie inaczej wg. faz księżyca

Sprawdź sobie coś takiego w dwóch różnych gazetach wędkarskich. Różnice są ogromne, zbyt ogromne żeby w coś takiego wierzyć... A na jakiej podstawie jest to ustalane to nie mam pojęcia :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie w każdej gazecie jest co innego,piszą że brania bardzo słabe a ja mam branie za braniem,lub odwrotnie,wydaje mi się że to bardziej od ciśnienia zależy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że w czasie pełni jak jeszcze jest wschodni wiatr o wiele lepiej niż przecietnie bierze drapieżnik a szczególnie węgorz (jest to ryba którą spycha wiatr) natomiast białoryb wtedy to klęska. Dlatego jeśli mam wtedy czas i ochotę wybrać się na ryby to w ten sposób to ukierokowuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest bardzo złożony i wymaga wieloletnich obserwacji a nie wróżenia z fusów typu "kalendarz brań" :lol:

To jest to ci napisał Jarosław- jakich brań? Białej ryby czy drapieżnika? Bo jeżeli ktoś powie, że każdej to już wszystko o nim wiem. :lol:

Z moich obserwacji wynika, że np. sandacz dobrze bierze w pełni, ale najczęściej są to dwa trzy dni w okolicy kulminacji pełni. Nic więcej nie napiszę (choć gdzieś już na forum snułem hipotezy :roll: ), bo temat wymaga lat obserwacji i tysięcy godzin nad wodą. Może na emeryturze pokuszę się o podsumowanie obserwacji :mrgreen::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wierzyc nie musisz. Sam ksiezyc ryby nie zlowi potrzebne sa jeszcze umiejetnosci.

Na sukces skladaja sie faza ksiezyca cisnienie zachmurzenie i wiele innych czynnikow posrod ktorych jest rowniez wedkarz ze swoimi umiejetnosciami sprzetem przynetami i trafnym doborem tychze przynet oraz trafna analiza (i trafne wnioski) tych wszystkich czynnikow. (np jesli jest pelnia a wczoraj byly imieniny Rafala to nie ruszam sie z domu hehe)

i tego trafnego doboru i analizy ci serdecznie zycze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm tylko jak poznać, że jest pełnia, czy jakaś tam kwadra... :roll::roll:

Poza tym wystarczy spojerzec na ksiezyc... Nie bede teraz tlumaczyl na czym to wszystko polega, ale powiem jak rozpoznac ksiezyc od nowiu. Podejrzewam ze 95% osob wie jak to wyglada, ale pytanie padlo i warto odpowiedziec.

Zacznijmy od pełni.

Pełnia jest wtedy, gdy księżyc jest okragly. Wynika to z tego ze slonce oswietla wtedy ksiezyc tak, ze widzimy go swiecacego w calosci. Czesto sie mowi ze psy/wilki wyją do księżyca, i miliony tego typu ilustracji pokazuja okragly ksiezyc. na tle jakiegos wzniesienia, a na wzniesieniu wyjacego wilka. To jest pelnia.

Nastepnie ksiezyc zaczyna sie kurczyc i robic coraz mniejszy. Takie zmniejszanie trwa 14 dni i w pewnym momencie jakbys nie patrzyl ksiezyca nie dojrzysz, bo jest prawie na linii ze słońcem i oswietlona czesc jest dla ziemian niewidoczna.

Cykl mozna podzielic na kwadry:

Nów

I kwadra

Pełnia

III kwadra

Caly cykl trwa okolo 30 dni i tak w kółko.

Ciekawostka - zacmienie ksiezyca moze byc tylko w pelni, zacmienie slonca tylko podczas nowiu.

Zreszta tak jak Jaroslaw napisal, wszystko masz w byle jakim kalendarzu i nie patrzac w niebo moge powiedziec ze 3 lipca będzie nów, a 18 lipca pełnia.

W sumie dosc oczywiste rzeczy i nie wiem czy wielu osobom sie to przyda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dziś jak jechałem na ryby przed 4rta to patrzyłem sobie na księżyc i był tylko widoczny w połowie (lewej) czyżby to była III kwadra??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem oprócz podziału wpływu księzyca na białoryb/drapieżniki, trzeba by się zastanowić nad wpływem księżyca na aktywność żerową ryb w kontekście pory dnia/nocy,

z uwzględnieniem czasu wschodu i zachodu księżyca. :mrgreen:

Myślę, że można by z tego zrobić temat pracy doktoranckiej a przynajmniej magisterskiej

na wydziale rybactwa :lol:

Ale tak serio to wydaje mi sie ważne czy mówimy o łowieniu w nocy, czy w dzień.

Znajomy, który łowi muchówką na górskich wodach twierdzi, że jak księżyc jest widoczny w dzień to wie, że branie co najwyżej będą mizerne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years later...

Tak naprawdę nie ma tego jak przewidzieć. Raz w pełni biorą, raz nie.. I tak z każdą fazą księżyca. Moim zdaniem nie ma jednego ściśle określonego czasu kiedy będzie dobrze, więc każdy z nas ma swoje jakieś upodobania, zwyczaje i wie najlepiej kiedy mu dobrze idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.