Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jak dopasować ciężar przynęty do łowiska


bohdan321

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy post na tym forum,więc witam wszystkich.Od niedawna zainteresowałem się spinningiem,więc gromadzę wszelaką wiedzę na jego temat, a za pośrednictwem tego forum proszę o przekazanie waszej wiedzy początkującemu.Na początek mam pytanie w jaki sposób określić ciężar główek jigowych lub ciężarka na boczny trok jeśli nie znam głębokości łowiska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Jest na to w miarę prosta metoda bierzesz stoper spławik i ciężarek. Blokując stoperem spławik sprawdzisz głębokość i wtedy znając głębokość dobierasz ciężarek do głębokości.

Fajnie się mówi gorzej zrobić albo później okazuje się że ciężar jaki powinien być używany jest za mały żeby efektownie zarzucić, Ja używam z reguły ciężarków 7-5g z brzegu jest to taki kompromis pomiędzy komfortem zarzucania a głębokością.

Jak łowię sandacze z brzegu to używam trochę cięższego sprzętu 7-12g.

Co do ciężarka na boczny trok to nie zależy od głębokości tak bardzo jak od tego co lubią okonie w danym czasie.

Osobiście nie lubię tej metody i jej nie polecam bo głównie łowi się małe sztuki poniżej wymiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

to nie jest takie proste i oczywiste jak pisze kolega wyżej. Zresztą gdybyś miał w ten sposób badać głębokość łowiska (spławikiem) to byś się zajechał, bo przecież nie rzuca się ciągle w to samo miejsce. I co, będziesz w każdym nowym miejscu sprawdzał głębokość spławikiem??? Absurd.

Ciężar główki zależy od masy czynników, a najważniejsze z nich:

- charakter łowiska (woda płynąca lub stojąca) - w uproszczeniu: na rzekach stosujemy cięższe główki niż na wodach stojących. Zależy to jednak też od tego , czy łowisz z nurtem, czy w poprzek, czy pod nurt. Ciągnąc przynętę z nurtem główka może być nieco lżejsza; łowiąc pod nurt musi być znacznie cięższa, bo nurt napiera na linkę i wynosi przynętę do góry.

- głębokość - W pewnym uogólnieniu można przyjąć tak: na wodach stojących 1g na każdy metr głębokości; na płynących od 3 g w górę na każdy metr. Ale to baaaaaardzo duże uproszczenie

- roślinność i inne zaczepy - w zaczepowych łowiskach musisz używać lżejszych główek, aby nie grzęzył one nieustannie w zaczepach

- wielkość i charakter przynęty - czy większa guma, tym większy stawia opór w wodzie. Wskutek tego, kopyto 7 cm na 10 g główce szybciej będzie leciało w dno niż kopyto 12 cm na takiej samej główce

- ryby które chcesz łowić i technika której chcesz użyć - tu jest duża rozbieżność, można łowić mocno punktując w dno, a można łowić tuż nad dnem, ale z lekkiego opadu itp. Ja łowiąc sandacze stosuję cięższe przynęty i trzymam się dna, a przy szczupaku może być przynęta nieco wyżej

NIE MA PROSTEJ METODY, MUSISZ SAM SIĘ UCZYĆ I PODPATRYWAĆ INNYCH WĘDKARZY. Ja dam Ci tylko kilka przykładowych zestawów:

1. woda stojąca, głębokość 2 m, rośliny na dnie, łowimy szczupaki - kopyto 10 cm i główka 4 - 6 g

2. woda stojąca, głębokość 5 m, dno czyste, łowimy sandacze - kopyto 10 cm i główka 15 g

3. rzeka, umiarkowany nurt, głębokość 5 m, łowimy w poprzek nurtu sandacze - główka 25 - 28 g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.