Skocz do zawartości
tokarex pontony

13


Gość bogdan39

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bogdan39

Ruskie idą Ruskie idą czołgi wozy transportery peka aswalt słychać szmery.

Jako ze zbliża sie kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego jakie sa wasze odczucia z perspektywy czasu.

Czy prawda jest ze na granicy stało kilka dywizji pancernych zwiazku radzieckiego.

Czy Gen. Jaruzelski wprowadzajac go miał moralne i polityczne uzasadnienie.

Czy słusznym jest sadzenie tego człowieka który w mniemaniu niektórych uratował Polske przed rozlewem krwi.

Wreszcie jaka role odegrał nasz Papież

JAN PAWEŁ 2.

Jesli ktoś to przezył jakie były jego przezycia i odczucia z tego okresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Jesli ktoś to przezył jakie były jego przezycia i odczucia z tego okresu.

ze stanu wojennego to wyniosłem to aby patrzeć pod nogi :smile:

ponieważ jak wracałem ze szkoły, a było to już póżne popoludnie i już się ciemniło,

mianowicie idąc do domu zauważyłem po drugiej strony ulicy transporter opancerzony,

i jak to młodzian głowa oczywiście skierowana na ten militarny obiekt, po przejściu kilku metrów wpierdzieliłem się do gulika, myślałem że dwie nogi połamałem, ból nie z tej ziemi,

od pasa w dół w guliku, w każdym bądż razie nie potrafiłem się sam wygrzebać z tego gulika, na szczęście widziało to zdarzenie parę przechodniów którzy mnie wyciągnęli z tej opresji,

skończyło się na tym że oprócz zmazanych galot i kilku otarć wszystko było na swoim miejscu :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stan wojenny (lata 79 - 82) spędziłem w Paryżu i prawdę mówiąc jako mały szkrab byłem wręcz niezadowolony że w kraju mogłem obejżeć czołgi i wozy opancerzona a akurat mnie tam nie było. :mrgreen: Widać niewiele z tego rozumiałem.

Co do mojego zdania z perspektywy czasu. Jaruzelski dobrze zrobił. Analitycy nie mają co do tego wątpliwości. Ktoś kto mówił że "nie miał prawa" oznacza że nie wie co się święciło (niech popatrzy na przykład Węgier - niedawno była rocznica). Moim zdaniem ten facet, wojskowy, postawiony w ekstremalnie trudnej sytuacji zrobił to co mógł i co powinien dla ratowania kraju. Żal że różnego rodzaju patałachy opluwają go teraz za to.

Ja zawsze chylę czoła przed wojskowymi, bo ich rola jest taka żeby "dać dupy" zamiast nas - cywilów. I tak było i tym razem.

andi64, co to jest gulik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stan wojenny (lata 79 - 82) spędziłem w Paryżu

Może jak byś ten czas spędził na walce z ZOMO to nie rozgrzeszał byś Jaruzela,powiem krótko takiemu co wypowiada wojne własnemu narodowi należy się kulka w łeb i to bez sądu.Tomaszek popatrz co za "teatr" zrobiłi z sądzeniem katów ofiar kopalni Wujek

póki sędziowie ,stara nomęnklatura nie wymrą w sądach nie zagości sprawiedliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek, nie chcę wchodzić głęboko w temat bo sprawa nie jest prosta ani czarno biała, a i emocje pewnie zaraz ponosą tych "walczących z zomo". Zdaję sobie z tego sprawę. Weź tylko pod uwage jak by to wyglądało gdybyśmy ten czas spędzili na walce z armią czerwoną :shock: czy wyobrażasz sobie?!?! Stan wojenny, zomo, przesladowania, internowania itp itd to lajcik i mały pikunio przy tamtym scenariuszu! Co Ty byś zrobił na miejscu Jaruzela? Tak czy tak kulka w łeb!?

Nigdy nie należy oceniać orła z perspektywy żaby - to stare chińskie przysłowie. Rozumiesz o co mi chodzi? Z perspektywy kopalni wujek inaczej to wygląda inaczej wygląda z perspektywy ludzi którzy stracili swoich bliskich, a z perspektywy mocarstw prowadzących politykę zagaraniczną (przypominam że to były czasy zimnej wojny :idea: ) też wygląda inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek, nie chcę wchodzić głęboko w temat
Tomaszek ani ja,nie wolno rozdrapywać starych ran.Wyrażiłem tylko swoje zdanie na ww temat i tyle.

A gdybanie co by było gdyby ...... ,zostawiam specjalistom historykom.Choć wiem że gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Patrzę na wynik ankiety na onecie i przecieram oczy 50% twierdzi że Jaruzel dobrze zrobił :shock::evil:

Dla tych ludzi (pewnie w dużej części moich rówieśników, którzy nie przeżyli tego świadomie) mam propozycję pogadajcie z rodzicami jak to było........

To były czasy tak podłe, że dziś trudne do uwierzenia. Dziś siedzimy sobie na forum i zastanawiamy się ten kołowrotek, czy inny, na ryby do Szwecji czy do Hiszpani :roll:

Wtedy wybór był inny np. być w zgodzie z własnym sumieniem i klepać biedę czy się zeszmacić żeby dostać awans. Walczyć o demokrację (z której teraz pełnymi garściami korzystają "wielbiciele Jaruzelskiego") czy wybrać wygodne życie partyjniaka.

Śmiesznie brzmią słowa "Jaruzelski dobrze zrobił" w ustach ludzi jeżdżących dziś dobrymi autami na zakupy do centrum handlowego, co roku wczasy zagranicą i gadających co język przyniesie np. w internecie. Przemyślcie to ludzie....... :neutral:

Szacunek dla tych, którzy szli "pod górkę" żebyśmy my mogli być dzisiaj w tym punkcie gdzie jesteśmy :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek1, samo maszerowanie pod górkę nie jest wystarczającym powodem do uznania. Ja podchodzę do sprawy z innej strony. Tak się składa że znam kilku wojskowych w tym jednego dobrego kumpla który brał czynny udział w działaniach wojennych (dawniej w Bośni i ostatnio w Iraku). Słyszałem z pierwszej ręki jak wygląda wojna - co się dzieje gdy obce wojska wchodzą do jakiegoś kraju. Zrozum że alternatywą było wejście armi czerwonej do Polski. A "wstrząsające" historie o przesłuchaniach i internowaniach to tak naprawdę mały pikuś przy tym co mogło się dziać (słyszałeś o masowych grobach?) To była by taka porażka że dzisiaj by wszyscy dopiero by opluwali Jaruzela że nie zrobił czegoś żeby tego uniknąć - a tak opluwają go że zrobił.

Naprawdę nie chcę wnikać w ten temat ale uważam że przeczytałem dość książek i artykułów (i polskich i zagranicznych i z wtedy i z teraz) żeby mieć na ten temat własne wyrobione zdanie. A odezwałem się bo zostałem przez Ciebie niejako wywołany do tablicy.

Propouję zostawić to - zostawić temat i zostawić doświadczonego boleśnie przez los starca - nie jeździć po nim tylko po to żeby się wykazać niewiadomo czym.

Patrzcie do przodu a nie wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@ Tomaszek

Twoja teoria opiera się tylko i wyłącznie na tym CO BY BYŁ GDYBY moja natomiast na faktach TO CO BYŁO. I więcej dla mnie znaczy krew przelana od krwi która mogłaby być przelana.

I pamiętaj nie wierz politykom,analitykom i prawnikom.Jedni zrobią świństwa drudzy je odpowiednio z analizują a trzeci znajdą kruczki prawne żeby to wybielić .

John

Ps.Zabrałeś w tym temacie już głos parę razy ,moja prośba nie zabieraj więcej bo należy się szacunek tym którzy polegli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więcej dla mnie znaczy krew przelana od krwi która mogłaby być przelana
I tu podstawowa różnica między nami - nie zapominaj że rozmawiamy o przeszłości a wtedy właśnie dokonywał się wybór - która z nich mogła być przelana.
Ps.Zabrałeś w tym temacie już głos parę razy ,moja prośba nie zabieraj więcej bo należy się szacunek tym którzy polegli.
No takich scen to nie rób! Po pierwsze uciszanie mnie jest niemiłe a ponadto forum wędkarskei dział Hyde Park to nie świątynia. Wyrażamy tu swoje poglądy i dopóki nie dochodzi do chamstwa to mamy prawo to robić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@ Tomaszek

Tylko Cię prosiłem, ale to już Twoja spraw czy uszanujesz krew Górników z Wójka.

Fakty są namacalne ,ludzie których bronisz splamili swoje ręce krwią niewinnych polaków.

John

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum że alternatywą było wejście armi czerwonej do Polski.

Jakie wejście? Przecież oni już byli w Polsce....Korespondencja z tamtego czasu

Minister obrony gen. Florian Siwicki (na polecenie Jaruzelskiego)do naczelnego dowódcy Wojsk Układu Warszawskiego marszałka Kulikowa -upominając się o udzielenie odpowiedzi na pytania postawione wcześniej ambasadorowi ZSRR Aristowowi:

"1. Prosimy, aby przyjechał ktoś z przywództwa partii. Kto i kiedy?

2. Wydać oświadczenie popierające nas (...)

3. Czy możemy liczyć na pomoc ZSRR po lini wojskowej (uzupełnijące wprowadzenie wojsk)?

4. Jakie kroki w sprawie okazania pomocy gospodarczej?

Pozostała jedna doba do wielkich spraw, a nikt z radzieckiego kierownictwa nie wnosi jasności"

Zapisy w dzienniku czynności Kulikowa:

Siwicki "Nie możemy iść na awanturę jeśli towarzysze radzieccy nas nie wspomogą"

Kulikow"Macie siły i wiecie o tym. Stan wojenny jest dobrze przygotowany i nie trzeba mówić o żadnej awanturze"

A odezwałem się bo zostałem przez Ciebie niejako wywołany do tablicy.
No może troszkę :wink::mrgreen:
Propouję zostawić to - zostawić temat i zostawić doświadczonego boleśnie przez los starca - nie jeździć po nim tylko po to żeby się wykazać niewiadomo czym.
Nic nie chcę od Jaruzelskiego, mam żal do młodych ludzi, że doceniają tego człowieka a nie tych którym zawdzięczamy to w jakim kraju teraz żyjemy.
Patrzcie do przodu a nie wstecz.
Wiesz, że naród bez historii nie istnieje.

Piszę to nie po to żeby kogoś atakować. Myślę, że warto o tym rozmawiać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem nie zabierac glosu w tym temacie ale....

Naprawdę nie chcę wnikać w ten temat ale uważam że przeczytałem dość książek i artykułów (i polskich i zagranicznych i z wtedy i z teraz) żeby mieć na ten temat własne wyrobione zdanie.

Przeczytales to co chcieli ci napisac

Ostatnio bylo w GW ze ojcem dziecka Anety K jest pewien pan i okazalo sie ze jednak nie

Nie chce ci nic sugerowac ale czytamy to co nam napisza a wiarygodnosc pewnych zrodle pozostawia czasami bardzo wiele do zyczenia

Poza tym wydaje mi sie ze ciezko mowic o czym czego nie przezyles

To tak jak ja bym zaczal medrkowac ze porod dziecka to bardzo latwa i przyjemna rzecz :wink::lol:

Tomaszku z calym szacunkiem dla ciebie ale chyba zabierasz glos w temacie ktory cie bezposrednio nie dotyczyl bo jak sam pisales byles maly i poza granicami kraju

I ten moj komentarz nie ma cie obrazac tylko uswiadomic ze czasami chyba lepiej nie podejmowac glosu w dyskusji o rzeczach nam obcych

Moje zdanie jest takie ze nalezy sie ogromny szacunek ludziom walczacym o wolna Polske (czego niestety nastepne pokolenia nie umieja docenic bo ciagle ja rozkradaja) i potepienie dla tych wszystkich oprawcow ktorzy meczyli i zabijali rodakow

A to czy stan wojenny byl sluszny czy nie - panowie chyba znacznie wazniejsze jest aby Polska byla Polska - ta mocna Polska i abysmy walczyli o to aby ten kraj sie rozwijal

Sprobujmy jednoczyc ten kraj a nie ciagle sadzic i dzielic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak pierwszy przewodniczący "S" Lech Wałęsa doradzał ostrożność w osądzeniu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Powiedział, że gdyby był na miejscu generała, postąpiłby inaczej i "dołączył do ludzi", ale "gen. Jaruzelski jest pokoleniem nieszczęśliwych czasów" - argumentował, wskazując, że pewna grupa ludzi nie wyobrażała sobie rzucenia wyzwania ówczesnemu światowemu komunizmowi.

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75478,3791484.html?skad=rss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początek lat 80-ych z innej beczki

Pamiętasz ...?

Lata 80-te, to niepojęte, że:

Byliśmy święcie przekonani, że George Michael jest hetero

Staliśmy w kolejce przed budką telefoniczną za każdym razem, gdy

chcieliśmy zadzwonić do domu

Trwała uważana była za modną fryzurę - zarówno wsród dziewczyn

jak i facetów

Gwiazda Dirty Dancing Patrick Swayze był symbolem seksu

Kawałek materiału z Lycry o nazwie "Body" z zapięciem w kroku(nie

Do opanowania zwłaszcza w połączeniu z alkoholem) był nieodłączną częścią

naszej garderoby

Poduszki na ramiona, im większe, tym lepsze, dawały nam naturalną sylwetkę

Maskara (tusz do rzęs) nie mogła być czarna, tylko w tym samym kolorze, co

tęczówka-niebieska, zielona lub brązowa

Nie wolno było skakać po podłodze w trakcie słuchania muzyki -rysowały się

płyty

Chodziły plotki, że Michael i Janet Jackson to jedna i ta sama osoba

Getry i koszula były oczywistym zestawieniem

Nasze najpiekniejsze obrazy przedstawiały pary całujące się przy zachodzie

słońca, płaczących klaunów i galopujące jednorożce

Aerobik uprawiało się w stringach założonych na kostium do ćwiczeń

Rok 2006, wiesz, że zyjesz w roku 2006 gdy:

1. Przez pomyłkę wcisnąłeś kod pin na kuchence mikrofalowej

2. Od kilku lat nie rozłożyłeś pasjansa używając prawdziwych kart

3. Masz 15 numerów telefonów do rodziny składającej się z 3 osób

4. Wysyłasz maila do kogoś, kto siedzi obok Ciebie

5. Powodem dla którego straciłeś kontakt ze starymi przyjaciółmi jest fakt,

że nie masz ich adresu mailowego

6. Pracujesz od 4 lat przy tym samym biurku ale dla trzech różnych

firm

7. Twój szef nie daje sobie rady z Twoją pracą

8. Twoja kolacja składa się z surowej ryby, którą jesz pałeczkami

10. Dzwonisz, żeby dowiedzieć się, czy rodzina jest w domu,podczas

gdy Ty wjeżdzasz do garażu

11. Wszystkie reklamy w tv mają na dole pasek z adresem internetowym

12. Wpadasz w panikę, gdy uświadamiasz sobie, że wyszedłeś z domu bez

komórki (której nie miałeś przez pierwsze 20 lat swojego życia)i musisz

wrócić, żeby ją zabrać

13. Pierwszą rzeczą, jaką robisz rano po wstaniu z łóżka, to wejście

"online" zanim przyniesiesz sobie kubek kawy z ekspresu

14. Kładziesz głowę na bok, żeby się uśmiechnąć : )

15. Czytasz to, kiwasz głową i się uśmiechasz

16. Gorzej, już wiesz do kogo prześlesz tego maila

17. Byłeś zbyt zajęty, żeby zauważyć, że na tej liście brakuje nr 9

18. Przewinąłeś do góry, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście go tam nie ma

19. A teraz siedzisz i uśmiechasz się sam do siebie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.