Skocz do zawartości
tokarex pontony

ABC woblerarstwa;-)


MagnuM

Rekomendowane odpowiedzi

nie podoba mi sie, wogóle nie pokazywał bym takich rzeczy. spoko pierwsze kroki ze struganiem wobków może nie najlepiej jeszcze wychodzi ale czy jest sens to pokazywać :?::?:

Chłopak jest młody i jego zdolności manualne są jeszcze ograniczonymi a to, ze próbuje swoich sił należy tylko pochwalic i życzyc dalszych sukcesów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
nie podoba mi sie

I wcale nie musi.

wogóle nie pokazywał bym takich rzeczy. spoko pierwsze kroki ze struganiem wobków może nie najlepiej jeszcze wychodzi ale czy jest sens to pokazywać :?::?:

Zawsze jest sens pokazywać choćby po to aby ktoś mógł skrytykować, ktoś inny doradzić co poprawić, a jeszcze ktoś inny docenić za pierwsze "osiągnięcie" wykonane własnymi rękoma, nawet ja mu wiele brakuje do ideału :cool:

Pochwale się swoimi osiągnięciami (narazie jednym, bo więcej nie mam)

No to pierwszy już jest, następne będą dużo lepsze. Powodzenia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie temat sie rozwiną.

Mamy chyba więcej strugaczy woblerów niż osób łowiące na nie :lol::lol::lol:

Moze warto by stworzyć temat "Ryby na własnoręczny wobler" bo chyba nie po to sie struga aby je mieć tylko po to aby łowić na nie i to zapewne jest ogromna satysfakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie podoba mi sie

I wcale nie musi.

wogóle nie pokazywał bym takich rzeczy. spoko pierwsze kroki ze struganiem wobków może nie najlepiej jeszcze wychodzi ale czy jest sens to pokazywać :?::?:

Zawsze jest sens pokazywać choćby po to aby ktoś mógł skrytykować, ktoś inny doradzić co poprawić, a jeszcze ktoś inny docenić za pierwsze "osiągnięcie" wykonane własnymi rękoma, nawet ja mu wiele brakuje do ideału :cool:

Pochwale się swoimi osiągnięciami (narazie jednym, bo więcej nie mam)

No to pierwszy już jest, następne będą dużo lepsze. Powodzenia :wink:

Zgadzam sie z madi :wink:

Tobie sie nie musi podobać ale komuś innemu sie może podobać. A tak poza tym wobler ma łowić ryby a nie łowić wędkarzy, może być tak ze wobler jest brzydki dla wedkarza a rybom będzie sie podobał. Dobrze ze przynajmniej chłopak probuje coś wystrugać.

@Krzycho jak na początek wobler jest nawet ok. Moja rada jak będziesz obrabiał kolejne korpusy to poswiecic trochę więcej na dokładności :wink:

Pozdrawiam

Slider

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzycho Wędkarz- fajnie że strugasz jeszcze fajniej że pokazujesz swoje prace, ale czasem warto jest zapytać bardziej doświadczonych jak to zrobić, ja wiem że ambicje nie pozwalają ale dużo łatwiej i szybciej nauczyć się na cudzych błędach :wink: zastosowane przez Ciebie szpilki na pewno nie zdadzą egzaminu już lepiej by było zrobić stelaż ze zwykłego drutu, to pirwsze drugie jak już wobler 129 wspomniał staraj się zrobić to wolniej ale dokładnie, wobler wykonany na łapu-capu nie będzie Ci pracował a jeśli jakimś cudem zapracuje będzie to przypadek i takim działaniem szybko się zniechęcisz, jeśli masz z czymś problem pytaj, jeśli nie chcesz publicznie ujawnić problemów to napisz na prv, na pewono Ci odpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzycho Wędkarz, nie zrażaj się opiniami innych. Jeden wobek już zrobiłeś, a więc pierwsze koty za płoty. Teraz będzie już tylko lepiej. Jeżeli Masz problemy pytaj śmiało, na forum jest wiele życzliwych osób, które na pewno Ci chętnie pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Mikuś fajna animacja :mrgreen:

Homegeon troszkę przesadziłeś :wink: Właśnie dobrze jest pokazać pierwsze wobki - w ten sposób można się dużo rzeczy dowiedzieć. Np. co się źle robi itp. itd. I dołączam się do innych bo piszą dobrze :wink:

PS coś ostatnio mniej tutaj zaglądam - nie siedzę już tak często przed kompem, bo troszkę słabo ze wzrokiem... posiedzę 1,5h i słabiutko widzę... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roman gawlas, mam problem z malowaniem. Nakładając ileśtam warstw lakieru do paznokci zniekształcam powierzchnię wobka i mam potem problem ze szlifowaniem lakieru (ciężko się szlifuje). Jak próbowałem wobler potraktować lakierem samochodowym, to się nie trzymał i zchodził. :sad: Co mam zrobić, żeby lakier samochodowy przylegał? A lakier "chrom" będzie odpowiedni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Krzycho Wędkarz-zacznijmy może od tego jak zaczynasz przygotowany do malowania korpus:

1. Pierwszą czynnością powinieneś zagruntować swojego wobka jakąś farbą, najlepiej byłoby jeśli zamierzasz malować sprejami nitro lub lakierami do paznokci to biała nitro, jeśli będą to lakiery akrylowe to zwylłą emulsją akrylową do ścian, robisz to kąpielowo,dlaczego biała a nie inna- ano dlatego że najlepiej kontrastuje z innymi kolorami, wieszasz wobka do całkowitego wyschnięcia.

2.Po wyschnięciu podkładu zaczynasz zabawę z kolorkami- i znowu zależ czym malujesz dostosowujesz odpowiednią technikę kładzenia lakieru, zaczniemy od lakierów do paznokci. Tymi lakierami trzeba malować metodą tamponowania- robisz mały tamponik z gąbki dosyć gęstej, kilka razy obkładasz i związujesz nitką, tu nie musisz się starać bo i tak tampon pójdzie do kosza, na kawałek papieru wylewasz pare kropli lakieru i dokładnie wciskasz w tampon, następnie robisz próbę z boku kartki czy nie za bardzo brudzi jeśli wychodzą lekkie odciski to jest ok,jeśli brudzi to na kartce pare razy odcisnąć i na wobka, i tak powoli małymi porcjami- jedna wysycha kładziesz drugą. Całą kolorystykę jaką zaplanujesz zaczynasz od janych kolorów a kończysz na ciemnych, dobrze jest po każdej warstwie tamponu wykąpać w rzadkim bezbarwnym lakierze nitro uzyskasz namiastkę 3D.

Ze sprejami postępujesz prawie identycznie z tym że tu muszą być zachowane reguły lakier do lakieru tz. muszą być wszystkie takiego samego rodzaju, nitro z nitrem, akryl z akrylem bo mogą się warzyć,chociaż nie zawsze ale dobrze jest z boku zrobić próbkę dla pewności,

pozostałe wzorki i desenie już opisywałem, zostanie Ci jeszcze ostatnia czynność kąpiele w lakierze nawierzchniowym kilka razy 3-5 typu domalux lub podobne. To by było w wielkim skrócie na tyle, jeśli czegoś nie zrozumiałeś to pytaj.

Zapomniałem o chromie-tym lakierem nie uzyskasz efektu chromu po wykąpaniu w nitro czy domaluksie, zrobi się szary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprasza, że się wcinam, bo pytanie nie do mnie, ale może coś Ci poradzę. Ja do malowania woblerów używam właśnie lakierów w spayu. Na początek po wystruganiu i wyszlifowaniu wobka traktuję go 2 razy Caponem (bezbarwny lakier podkładowy) następnie po doszlifowaniu przystępuję do malowania. Najpierw 2 warstwy białego matowego lakieru jako podkład, po wyschnięciu po kolei nakładam kolejne warstwy różnych lakierów, oczywiście po każdej warstwie należy odczekać do jej wyschnięcia. Kiedy uzyskam oczekiwany efekt wyschnięty wobler zanurzam w lakierze Domalux, czynność tępowtarzam 3 razy. Po wyschnięciu przychodzi czas na wklejenie steru i gotowe. Oczywiście co jakiś czas przy malowaniu i lakierowaniu trzeba co jakiś czas oczyścić oczka wobka. Tak wygląda mój sposób. Co do chromu to nie jestem pewien. Ostatnio zastosowałem nowy lakier w kolorze miedzi. Mimo dokładnego wysuszenia po zanurzeniu w Domaluxie częściowo zaczą spływać i zszarzał. Możliwe, że przy chromie będzie podobnie, chyba (a raczej napewno), że zależy to od rodzaju lakieru stosowanego do ostatecznego malowania. Życzę powodzenia :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo dokładnego wysuszenia po zanurzeniu w Domaluxie częściowo zaczą spływać i zszarzał. Możliwe, że przy chromie będzie podobnie, chyba (a raczej napewno), że zależy to od rodzaju lakieru stosowanego do ostatecznego malowania.

Lekarstwem na tą bolączkę jest lakier wodny (np. Beckers Parkettlack). Nadaje sie do wszystkiego, za wyjątkiem farb akrylowych. Nic nie spłynie, nie zrobi się szare, wręcz przeciwnie, taki lakier z połyskiem jeszcze wzmocni barwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powłoka jest ok, nie stosuje domaluxu, więc nie mogę porównać. Cena też jest w miarę przystępna - 50zł/l, można go trochę rozcieńczyć wodą, co jest nawet wskazane. Na lakierze nie można oszczędzać. Z nabyciem może być problem, pamiętam, że obleciałem kilka marketów budowlanych i znalazłem go dopiero w leroy marlin za - chyba 49zł -dzwoniłem do producenta, czy dystrybutora firmy 'beckers' i skierowali mnie własnie tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkującym (choć nie tylko) polecam do malowania woblerów najzwyklejszą temperę. Można kombinować z kolorami przejściami itd. Łatwo się zmywa ponieważ rozpuszcza się w wodzie, później na to 3-4 warstwy domaluxu i wobek gotowy.

wszystkie te wobki były malowane temperami:

d687c8b212115433m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
Jak widać nie opłaca mi się robić pojedynczych woblerów, tylko seriami.

Ja doszedłem do wniosku, że się opłaca - bo robiąc pojedyńczo wychodzą mi lepsze :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj kilka moich, wszystkie kryte domaluxem wodorozcieńczalnym ok. 20 zł literek. Beckers Parkettlack 80 Blank w Kraku też jest dostępny w leroy marlin.

5f848a72eee5c763m.jpg

a92b937cf90cd4e4m.jpg

98ee3685758694d5m.jpg

aca8010d93551a83m.jpg

55eb392c732a034em.jpg

01a98a9b469b0948m.jpg

Ostatni to zepsuty slider, wklejenie steru z pozoru irracjonalne nie dość że go uratowało to nadało mu ciekawą pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.