Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

ABC woblerarstwa;-)


MagnuM

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj miałem chwilę czasu i niestety nie mam dobrych wiadomości...

Wobki pomalowane żywicą 2 dni temu nadal są wilgotne :shock: Widocznie dałem za mało utwardzacza :???: także teraz zostaje pytanie: czy acetylon nie będzie się gryzł z balsą? Bo jak tam to raczej wobki ciężko będzie odratowac :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam. Ostatnio też zacząłem strugać woblerki. Wszystkie z lipy. Wrzucam zdjęcie ostatniego... jeszcze niedokończonego. Obklejony jest sreberkiem ze środka paczki papierosów. Materiał daje ładne efekty, ale jak dla mnie jest trudno dostępny :) Proszę o opinie.

http://img156.imageshack.us/my.php?image=dsc03132zu5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest epidian a więc będzie dłużej sechł niż polimer do pełnego utwardzenia nawet około 1 tygodnia od ostatniego malowania, aby szybciej wysechł umieść w cieplejszym miejscu, ale to niewiele pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do pełnego utwardzenia nawet około 1 tygodnia

Jaki tydzień? Stosuję epidian-5 z utwardzaczem z-1 (proporcje 10:1) i wysycha na kamień po kilku godzinach.

Hexman - zanim dodasz utwardzacz, wstaw pojemnik z żywicą do gorącej wody - żeby zrobiła się bardziej rzadka.

Loro - przed oklejeniem dokonaj lepszej obróbki drewna, bo widać załamania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hexman - zanim dodasz utwardzacz, wstaw pojemnik z żywicą do gorącej wody - żeby zrobiła się bardziej rzadka.

dzięki za tą radę! Bo strasznie wydała mi się gęsta. A jak dodałem zbyt mało utwardzacza przy pierwszej warstwie, to mogę nałożyć następną warstwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw przelej sobie trochę żywicy do małego słoika, potem go wstawiasz do garnka z gorącą wodą - najlepiej kilka minut po zagotowaniu (do połowy słoika) Posiedzi tam z 5-10 min i żywica zrobi się rzadka. Musisz mieć jakiś pojemnik z miarką, ja mam taką łyżkę od jakiś odżywek dla dzieci - równe 10ml. Teraz strzykawką wciągasz utwardzacz - odpowiednią dawkę, producent zaleca 12%, ja daję 10%, nie możesz przekraczać dawki, bo wywołasz reakcję cieplną i można się poparzyć. Odpowiednią ilość żywicy wlewasz np. do kubka po jogurcie i wstrzykujesz utwardzacz, potem przez co najmniej 1-2 min. całość dokładnie mieszasz jakimś patykiem. Spokojnie możesz dać nową wartwę, na tą klejącą, całość wejdzie w reakcję i będzie ok. Działać musisz w miarę szybko, bo żywica po 10 min. zacznie robić się twarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lesio, na taką odpowiedź czekałem! :smile:

Naprawdę dzieki wielkie! Jutro do południa w takim razie biorę się za prace! Zagrzałeś we mnie ducha pracy :grin: Ja się już bałem, że będę musiał wobki skrobać z tej niezastygniętej żywicy... Ale prognozy są jak najbardziej obiecujące :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinie.

Loro wszystko jest prewie ok, a dlaczego prawie powinieneś się domyślić, jeśli od początku nie będziesz przywiązywał uwagi do staranności i dokładności to będą marne efekty.Kształt fajny oczka też dobrze rozmieszczone malowanie też dobre wszystkie twoje wysilki zepsuła niestaranność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm baterii wystarczyło mi tylko na 1 zdjęcie dlatego takie kijowe. Postaram się zrobić inne. Tutaj wyszło jakby korpus był strugany siekierą o wadze minimum 2-3 kg ;) Tak naprawdę to przez lampę błyskową. Jakieś takie odbicie światła, że strasznie źle to na zdjęciu wygląda.. Jednak w rzeczywistości korpus jest ładnie wystrugany i oszlifowany kilkoma różnymi papierami ściernymi, a jego powierzchnia jest gładka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Loro no nie jestem przekonany, że jest gładka i ładna :) Musisz więcej uwagi przykładać do staranności i będzie coraz lepiej. Im więcej czasu będziesz robił dany element tym lepszy będzie wobek :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka szt z moich dokonań.

pstrążek - balsa oklejona złotą tkaniną

40795cfe10721941m.jpg

b5ead17f29058eefm.jpg

kilka szt z balsy, jeden z painki ten w środku, klasyczne malowanie

62c72ed08d9ff3d7m.jpg

trochę eksperymentów z lipy narazie przetestowana "płoć" i śmiga tak że ją pewnie ryby "słyszą" z kilometra :) ten drugi duży ma 24 gr i w wannie się go nie da przetestować :) podobnie jak bezsterowca

2c3924fef60a8329m.jpg

i wspólne dzieło z kolegą - jego korpus i oklejanie - moje malowanie

92857f378573ca3am.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Roman,

szmatka kupiona w pasmanteryjnym, to jest taka taśma o szerokości 3-4cm szprzedawana na mertry ale nie wiem do czego się ją stosuje

ma jedną wadę: splot jest gruby i wymaga dużo warstw lakieru ( 6-7 min) aby uzyskać gładką powłoke pod kolory ale efekt fajny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.