Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

ABC woblerarstwa;-)


MagnuM

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

No ja się dowiadywałem od ludzi, którzy robią wobki z pianki i używają izopianolu 50/110. On ma gęstość pozorną przy spienianiu swobodnym 80-200 kg/m^3 a izopianol 30/60 40-80 kg/m^3. Im wyższy ten parametr tym lepiej bo korpusy wychodzą twarde. Jak masz możliwość kupić nieweilką ilość 30/60 to zrób testy i już.

Ze sterami to każdy sobie wypracowuje jakiś sposób... Ja taką samą wydajność mam robiąc stery każy osobno. Odrysowuję potrzebne mi kształty na poliwęglanie , wycinam nożyczkami a potem miniszlifierką dopracowuję ostateczny zarys.

Z drutami to chyba większość w końcu dochodzi do takiego sposobu jak Ty :smile: .

powiem tak ludzie dajcie mi przepis na dobra mase

Jeśli chcesz robić szybko przy niewielkiej ilości form to tylko pianka albo żywica poliestrowa z mikrobalonem. Ja z żywicy i mokrobalonu robiłem po 30 dziennie z jednej formy.

Jak masz więcej form to styropian z żywicą epoksydową lub też pianka. Pamiętaj że nie możesz (znaczy możesz ale nic z tego nie wyjdzie :) ) mieszać styro z poliestrową.

Ja mam w tej chwili 8 form i jak się uprę to mogę je 3 razy na dzień zapchać styropianem. Ale nie upieram się robię to tylko raz a ostatnio tylko raz na tydzień. :mrgreen: . Trzeba pamiętać o możliwościach urywania wobków przez kumpli :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrevv, ma rację - to jest ( miała być ) mysz :smile:

albo jak kto woli chrabąszcz na czarnobylskie klenie :wink: hihi

W zamiarach miała być oklejona futerkiem, mieć uszy, wąsy, jakiś pyszczek i nogi bardziej podobne do oryginalnych... Jednak stwierdziłem, że w takiej postaci to mi się będzie bardziej podobać jak szczupakom, na które ma być. Robiona pod konkretny zbiornik - płytki i zarośnięty. Może koło niedzieli zweryfikuję czy tamtejsze zębate lubią gryzonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Na początku zawsze jest ciężko, co nie oznacza, że jak już się wprawisz to będzie lepiej. Ja właśnie kończę struganie trzech serii boleniówek i pomimo, że mam w tym wprawę to i tak mam na rękach odciski od nożyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubie lipe włąsnie za jej twardość a przy tym łątwość w obróbce. Balsa jest dla mnie za miękka co w konsekwencji utrudnia precyzyjne wykonywanie nacięć pod stelaż (trudno np. korpus z blasy wkręcić w imadło).

Co do wyboru balsy to weź twardszą 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie. Pierwsze "coś" jest. Nie wiem czy mogę to nazwać zaczątkiem woblera. Raz, że lipa jeszcze mokra, bo wczorajsza, dwa nie mam dobrych papierów ściernych, trzy nie kupiłem dobrego nożyka..

Efekty......

dsc00021jk2.jpg

dsc00021jk2.eab9c74813.jpg

Ehhh chyba nie będzie ze mnie strugacz.

Drutować to czy nie ma sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty zdjęciem poprawiłeś mi humor. :mrgreen:

Powiem tak:

po 1. wysusz porządnie lipę

po 2. kup nożyk do tapet - kosztuje grosze a efekty są dużo lepsze

po 3. strugaj, strugaj, i jeszcze raz strugaj bo inaczej się nie nauczysz. Pierwsze wobki zawsze są koślawe i tym się nie przejmuj. Staraj się je wycinać coraz dokładniej a efekty same przyjdą.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Dokładne szlifowanie to raz :smile:

Wiem, że w świeżej lipie ciężko się struga. Ale próbuj, a resztę susz :grin:

I próbuj kształty bardziej rybkopodobne - np. coś typu ujkeja :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_barti_, jak masz warunki do tego to polecam mini szlifierkę. Ja kupiłem swoją w makro za 50zł jest też tego pełno na Allegro (moja nazywa sie Verto a bardziej profesjonalne to Dremel). Są tam takie gumowe bębny z wymiennymi paierami ściernymi - do lipy (suchej) idealne. To co kiedyś ścinałem nożem teraz robie bez wysiłku tą szlifierką. Do balsy też jest dobre tylko trzeba trochę wprawy bo wchodzi jak w masło. A piszę o warunkach bo pyłu jest przytym sporo i w mieszkaniu nie polecam używać. Można zakładać wiertła, frezy ogólnie bardzo fanje narzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

mam pytanie i prosiłbym o szybką odpowiedź, żebym zdążył do 18 do wędkarskiego :P Jakiej wielkości kotwice powinienem kupić do takich oto woblerów? I jakie kółka łącznikowe[czy występują one w rozmiarach uniw.]? Może nie tyczy się to robienia woblerów, ale uzbrajanie też jest ważne ;)

11e2aaa24a2aa843m.jpg

od góry: Hornet 4cm, Hornet 3cm, i 3 Minnow po 5cm każdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.