Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wędka na grunt jak i na rzekę ? Pomocy


toff10@wp.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

 

Jestem na tym forum nowy wiec może pisze tam gdzie nie trzeba ale od czegoś trzeba zacząć.. Słuchajcie potrzebuje pilnie pomocy z doborem sprzetu. W Polsce bywam 3 razy do roku i na jeziorku łowię dość duże leszcze i liny(oczywiście z gruntu). Czasem uderzam na wisłę na Gdańsk żeby złapac sandacza albo jakieś inne ustrojstwo(Spinning). Z tego co czytałem wedka nadająca sie zarówno na spinning jak i na grunt powinna mieć ok 3m długośći ok 100 gram wyrzutu. Cena oczywiście gra rolę ale rozglądam sie za jakimś zestawem do około 500zł (oczywiście z kołowrotkiem). Czytałem że ludzie bardzo chwalą sobie sprzet shimano. Czy moglibyście mi cos polecic ? Interesuje mniesprzet dobrej klasy którym bede mógł sie pochwalić po 10 latach połowów Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Godzinę temu, toff10@wp.pl napisał:

Z tego co czytałem wedka nadająca sie zarówno na spinning jak i na grunt powinna mieć ok 3m długośći ok 100 gram wyrzutu.

Traktorem też i pole zaorasz i do kościoła w niedzielę podjedziesz ostatecznie :)

Skoro masz przeznaczyć na sprzęt około 500 zł to spokojnie kupisz i spining i feedera którym połowisz z gruntu i na spławik też da radę. Oraz jeden kołowrotek do wszystkich tych metod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz racje :)

Czy mógłbys mi podac jakiś przykład owego feedera ?  Niewiem w jakiej firmie się orientować żeby było to porządne wędzisko długość obciążenie lbs itp.. Szczerze mówiąc niewiem nawet dokładnie co oznacza określenie wedki Feeder ..  Ja np  patrzałęm na taką i w sumie niewiem czy to feeder :)

http://allegro.pl/wedka-shimano-alivio-dx-specimen-366cm-100g-karp-i5879220112.html

Pozdrawiam i dziękuję za szybką odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wędka z Allegro to ''karpiówka'' na grunt ok' ale na spining już nie . Feeder to nazwa wędziska którą używa się na grunt z koszyczkiem zanętowym tudzież sprężyną , czy teraz modną ''metodą'' , a sygnalizatorem brań jest szczytówka.Moim zdaniem w Twoim przypadku kupił bym porządny kij spiningowy 2,7-3m o wyrzucie do  40g (chociaż może być i 30g) na taką wędkę pospiningujesz jak też i połowisz na grunt na jeziorku ,gdzie sygnalizatorem brań będzie ''bombka'' czy też czujnik elektroniczny. Sam jestem ''minimalistą'' nie lubię ciągać dużo gratów , mam kilka spiningów różnej długości ,pickera , feedera , czy też wędkę pod spławik , a przeważnie i tak łowię na mój uniwersalny teleskop Mikado Purple Rain 3m 40g i używam jej na rzece jako spławikówki , gruntówki i spininguję :) świetna wędka która po złożeniu ma 66cm. nie zawadza w bagażniku samochodu czy też pod namiotem :) Wędki Shimano to raczej ''kluchy'' miałem spining Shimano alivio , z kajaka używam Shimano Vengence 210/30g fajna wędeczka ale klucha , miałem też Shimano Catanę 210/11g pod okonia i też kluska . Mogę polecić Dragon Trhytan Pike 2,70-35cw fajne sztywne wędzisko :)  Albo travela Mikado DaVinci spin 2,75 5-17g / 20-25g (dwie wymienne szczytówki) to tak pod klenia/okonia :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ci dziekuję za odpowiedz :) Jest tylko jedno ale wedki które mi poleciłeś mają bardzo cienką szczytóweczkę i wyrzut zaledwie 40gram. Tak jak pisałeś faktycznie uzywam spreżynki z ciastem i bombki na przelotce, jednak podejrzewam że waży ona więcej niż 40g zwłaszcza przy pożądnym zamachnięciu przy rzucie.. Czy jestes pewien że ten sprzęt to wytrzyma ?? Bo ja jakoś nie bardzo jestem przekonany dlatego włąsnie szukałem kija 100gramowego..  

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tego to już nie mogę Ci zagwarantować :) chociaż jak wspomniałem mam feedera do 120g i pickera do 40g ale używam maksymalnie koszyczków 20g + zanęta - może to razem ma ze 30 g ale przeważnie łowię na rzece , która ma 20m szerokości więc i mniejszym ciężarkiem ją przerzucę , co nie ma potrzeby , chodzi o dobranie ciężaru aby utrzymać przynętę w miejscu , a nawet jeśli czasem łowię na jeziorze , to też nie stosuję większych koszyczków , bo po prostu ich nie mam :)    po za tym , po to nęci się rybę , aby ją ściągnąć w wybrane miejsce , a nie rzuca się na środek jeziora ;) Owszem karpiarze  używają mocnych wędzisk , ale raczej do zatrzymania silnej ryby , a zestawy przeważnie i tak wywożą :)  Jeśli jednak uważasz że potrzebujesz wędziska 100g to raczej komfortowo nim nie pospiningujerz tym bardziej jak jeszcze wędzisko będzie dłuższe niż 3m :) ja jak pomachałem trochę kijami 210m z kajaka to nawet z brzegu wolę kij 223m . to samo tyczy się metody gruntowej wolę pickera 3m/40g jak feedera 390/120g :) ale każdy ma inne wymagania. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomnieli koledzy kupując jeden kij do gruntu i spinningu nie odczujesz przyjemności łowiąc na żadną z tych metod. Kupiłbym na Twoim miejscu dwa kije i jeden kołowrotek. Np Robinson Kinetik Feeder do 90g i do tego Robinson Bluebird Zander. Za te dwie wędki dasz około 300zł i zostanie dwie stówy na kołowrotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

HAHA !! :D

A ja mam chyba właśnie rozwiazanie dla obydwu przypadków. Wędka na spinning dość miękka ale i na grunt z porządnym zamachem :)

Shimano Catana DX Extra Heavy 300cm

 

Parametry wędziska Shimano Catana DX Extra Heavy
 

Numer
katalogowy 
 
 Długość 
 całkowita 
 
 Długość 
 transportowa 
 
 Waga 
 wędziska 
 
 Ilość 
 przelotek 
 
 Ilość 
 części 
 
 
 C.W. 
 
 Klasa 
 węgla 
 
SCATDX27XH
270cm
139cm
229g
7
2
 50-100g 
 XT30/40 
 
SCATDX30XH
300cm
154cm
268g
7
2
 50-100g 
 XT30/40 
 

 

 

i co wy na to !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rady już dostałeś ale widzę że nie chcesz skorzystać i wciąż upierasz się przy jednym kiju. No ale kto bogatemu zabroni.

O 26.07.2016 o 13:51, toff10@wp.pl napisał:

 Interesuje mniesprzet dobrej klasy którym bede mógł sie pochwalić po 10 latach połowów Pozdrawiam :)

Sprzętem się oczywiście pochwalisz , tylko jakoś rybami nie będzie chyba okazji z takim podejściem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nascie lat temu jednym z lepszych kijów gruntowych był czeski Tokoz a teraz do reki byś go nie wziął, nawet jak kupisz kije ekstra hiper z kosmicznego wyjebolitu to za 15 lat to będzie po prostu staroć który zawala miejsce, choć da się na niego łowić.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo widzę spinningowanie na Wiśle wędką 3,0 m do 100 gr.... Proponuję najpierw karnet na siłownię a później nad wodą posadzić obok siebie jasnowidza, który będzie informował czy jużjest branie czy nie. Zaznaczam ze piszę to bez żadnej złośliwości.

Co do chwalenia się sprzętem za 10 lat. Sprzęt wędkarski zmienia się jak sprzęt komputerowy. Obecnie nie zrobisz wrażenia chwaląc się laptopem sprzed 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.