Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

EUTANAZJA


Gość bogdan39

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Ma.

I nie ma.

Ciężka sprawa, zależy z jakiego punktu widzenia patrzymy. Nie można się przechylić zdecydowanie na jedną z opcji, bo jest tyleż samo za co i przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz czy ma prawo godnie odejść.
Ma :!:
Ciężka sprawa, zależy z jakiego punktu widzenia patrzymy.
A z jakiego nie ma trini? Każdy z nas umrze, tyle że on nie ma szans na cokolwiek zanim do tego dojdzie. Sztuczne utrzymywanie ludzi przy życiu, wbrew ich własnej woli powinno być karane - poniewaz jest to zazwyczaj tylko zaspakajanie samolubnych pobudek rozmaitych ...... :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuczne utrzymywanie ludzi przy życiu, wbrew ich własnej woli powinno być karane - poniewaz jest to zazwyczaj tylko zaspakajanie samolubnych pobudek rozmaitych ...... :evil:

...a tymczasem karalne jest zachowanie, które Ty popierasz (eutanazja) - kodeks karny:

Art. 150. § 1. Kto zabija człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wyjątkowych wypadkach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Chociaż należy wskazać, że zgodne z zasadami medycznymi odłączenie aparatury w beznadziejnej sytuacji terminalnej, gdy chory jest nieświadomy i nie można w nieskończoność utrzymywać sztucznego oddychania i krążenia krwi, nie uzasadnia karalności (vide: M. Nesterowicz, Prawo medyczne, Toruń 2000, s. 202-203)

Trini ma rację, zależy czy rozważamy aspekt moralny, czy prawny, tak jak w życiu - są argumenty za i przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuczne utrzymywanie ludzi przy życiu

Sztuczne tak, ale chłopak, myśli czuje, w jakiś sposób jest w stanie się skomunikować ze światem. I jak widać nieźle mu to idzie...

A może znajdą lekarstwo za 5 lat i co wtedy???????? wielkie UPS????

A z jakiego nie ma trini?

właśnie z takiego, że może wydarzyć się cud, a w cuda należy wierzyć.

Naiwne rozumowanie? Bynajmniej - nikt nie dał nam prawa decydowania o własnym a tym bardziej czyimś życiu.

...a tymczasem karalne jest zachowanie, które Ty popierasz (eutanazja)

to już nawet nie chodzi o to...

Ale straszne jest dla mnie to, że o życiu chłopaka dyskutuje cała Polska, robione są sondy w necie - czy ma prawo do eutanazji czy nie. Obrzydliwe.

Z drugiej strony chłopak się męczy, ma dosyć, gaśnie w oczach nie myśli o niczym innym tylko o śmierci, żeby cierpienia się skończyły. I rozumiem go, owszem...

Bo nie chciałabym żyć tak jak On.

A z drugiej strony - spójrzcie na argumenty wyżej...

I kółko się zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem powinno pozwlic na odejscie czlowiekowi gdy on tego chce a nie ma dla niego zadnego ratunku lecz jak nasz wybawiciel w meczrni zginął za nas tak my w pewnym sensie przed śmiercia umieramy w meczrniach gdyz odkupujemy sebie samego elo ale dalem ale cóz takie jest moje zdanie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to maja mu kupic jakis wózek(jak superman) za 300k zł i mowil ze jest bardzo z tego powodu szczesliwy. Problem jak zwykle tkwi w kasie.

A jesli mialby tak lezec w pokoju to moim zdaniem sytuacja jest prosta. Nawet nie moge wyobrazic sobie jaki to jest koszmar. Nikomu nie odbierze sie w ten sposob zycia bo to nie jest zycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nie dał nam prawa decydowania o własnym a tym bardziej czyimś życiu.
Sęk w tym że o własnym życiu możesz (do pewnego stopnia oczywiście) i powinnaś decydować. A teraz przyjżyj się drugiej części tego zdania......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym że o własnym życiu możesz (do pewnego stopnia oczywiście) i powinnaś decydować.

a kto mi dał prawo? nie ja sobie to życie dałam, to jakim prawem mam je sobie odbierać??

A teraz przyjrzyj się drugiej części tego zdania......
a tym bardziej czyimś życiu.

tak, tak dobrze wiem co napisałam

bo w tej chwili w całej Polsce trwa dyskusja pt. czy zezwolić na eutanazję czy nie -

jeśli tak, to ktoś musi w tym pomóc

Ergo - pomagając w eutanazji po części decyduje się o czyimś życiu.

nie mam zamiaru nikogo na siłę przekonywać, bo mi wszystko jedno co kto myśli

ale tak naprawdę proponuję postawić się w roli najbliższych tego chłopaka, i przemyśleć wszystkie za i przeciw... czy na pewno byłbyś taki hardy, gdyby Twoje dziecko ze względu na chorobę, oświadczyło Ci, że ma zamiar popełnić samobójstwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, myślę że określenie

ze względu na chorobę
jest trochę nieadekwatne w omawianej sytuacji. Polecam obejżyj (jeśli nie widziałaś) film "Za wszelką cenę" z 2004 roku. Tam ten problem jest dobitnie przedstawiony.

Jeszcze jedno

a kto mi dał prawo?

ja uważam że to nie tyle prawo, co wręcz obowiązek decydować o swoim życiu - na ile można. Decyzje o jego odebraniu sobie czy ciężkim nim ryzykowaniu są oczywiście ekstremalne ale i z takimi może nam przyjść do czynienia w życiu.

Poza tym jak by nie spojżeć, śmierć jest zawsze wybawieniem od życia które i tak jest pasmem udręki i cierpienia.... a jego koniec z góry przesądzony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie kazdy powinien miec prawo decydować o jego losie wg jego przekonań, przecież samobójstwo a eutanazja ? co za różnica ?

A eutanazja moze i powinna byc mozliwa ale tylko dla bardzo chorych !! i to po zbadaniu przez psychiatre itd - zeby nie usmiercał sie ktoś kto ma chwilowe załamanie.

Ale mnie kiedyś zbulwersowal artukuł chyba w przekroju o eutanazji w Holandi:

Np małżeństwo ma dziecko z wodogłowiem i często ludzie podchodzą do nich i sie pytaja czemu nie poddali go eutanazji !!

Albo (nie pamietam szczegółów) protest rządu ze od chyba 13 roku życia mozna się poddać eutanazji i teraz od 2005 roku dopuszczalność eutanazji rozszerzono na niemowlęta i dzieci do lat 10-ciu !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Holendrzy sá wyluzowani na maxa, trawka, dziwki, podatki za mieszkane na squatach - luzacy :twisted: Na studiach co roku jexdzilem tam na 2 - 3 miesiáce wakacji i mile to wspominam. Myslé ze w wielu przypadkach poprostu majá odwagé zrobic przepis odzwierciedlajácy zycie, a nie kreujácy jakás fikcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Gość bogdan39

Z tego co widze to oblicze Janusza jest inne .

To media poprzekrecali wszystko.

To był głos rozpaczy chłopaka który sie boi swojej przyszłosci.

Jesli ktos by powiedział Janusz nie bój sie gdy rodzice umra ja ci zapewnie opieke żył by spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.