Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

ABC koguciarstwa ;)


Rekomendowane odpowiedzi

hey majsterkowicze

zaczynam swoja małą produkcję kogutów materiały mam juz prawie wszystkie i niedługo coś ukręcę ;)) (jak uda mi sie zrobić formę z kawałków aluminium) poniżej dla zainteresowanych mam małą tabelkę gdzie szybko można sprawdzić ciężar główki zależnie od średnicy zaznaczam że to wyliczenia teoretyczne nie sprawdzane jeszcze w praktyce ale miej więcej powinno sie zgadzać

Średnica Masa

kuli kuli

mm gr

7 2,04

7,5 2,50

8 3,04

8,5 3,64

9 4,33

9,5 5,09

10 5,93

10,5 6 ,87

11 7,90

11,5 9,03

12 10,25

12,5 11,59

13 13,04

13,5 14,60

14 16,28

14,5 18,09

15 20,03

15,5 22,10

16 24,31

16,5 26,66

17 29,16

17,5 31,81

18 34,61

18,5 37,58

19 40,71

19,5 44,00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 1,1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

gleam obliczenia przydatne, ale ja wole prostrzy sposób i robiąc kulkę na odlanie formy wzoruję się na wielkości główek o znanej gramaturze. :idea: Przy masie około 15-20 +/-1g nie robi różnicy. Można też wzorować się na wielkości oliwek biorąc potrzebną ilość materiału na wzornik do formy. Moim zdaniem wosk/parafina stała ogrzewane suszarką do włosów są niezastąpionym materiałem. Dzięki niemu można szybko i łatwo wykonać każdy kształt do odlewu nie tylko główek kogutowych :idea::wink: Do zrobienia formy używam zaprawy tynkarskiej GOLDBAND - została po remoncie. Jest twarda, szybko schnie i przy odpowiedniej konsystencji dobrze odwzorowuje odlewany kształt bo ma drobne ziarno. Można też użyć gipsu i dodatkowo pokryć formę od wewnątrz szkłem wodnym (krzemian sodu). :roll::idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zrobienia formy używam zaprawy tynkarskiej GOLDBAND - została po remoncie. Jest twarda, szybko schnie i przy odpowiedniej konsystencji dobrze odwzorowuje odlewany kształt bo ma drobne ziarno. Można też użyć gipsu i dodatkowo pokryć formę od wewnątrz szkłem wodnym (krzemian sodu). :roll::idea:
lepsza do zrobienia odlewu była by wylewka samopoziomująca , ja stosuje suspensje cementową ktora jest bardzo twarda i idealnie nadaje sie do odlewów , do robienie odlewanych form tez uzywam zakupionych glowek jigowych ich gramatura po odcieciu haka i "olowianych zadiorów" jest troche lzejsza z 15g glowki jig uzyskujemy kule o masie 12g .

metalowe kulki sa potrzebne do zrobienia odcisku w aluminium próbowałem to robic domowym sposobem (imadło i mlotek) , jak pisał szogun, z marnym skutkiem w przyszłym tygodniu odcisnę na prasie u znajomego mechanika o efektach dam znac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepsza do zrobienia odlewu była by wylewka samopoziomująca , ja stosuje suspensje cementową ktora jest bardzo twarda i idealnie nadaje sie do odlewów

Też dobry pomysł...co do głowek to ja właśnie robiąc kulkę woskową wzoruję się na średnicy główek, które mam.

Jestem w trakcie robienia kogutków na okonki - ok 6g. Kupiłem trochę marabuta więc będą puchowce. Jak już ukręcę to wrzucę jakieś fotki. Nie mam tylko materiału dobrego na jeżynkę, np. szenilu. Myślę jednak, że przy tak małym rozmiarze może nie być konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem mała seria puchowców na okonia (może pójdą też na pstrągi).

Po lewej gotowa seryjka, po prawej widać główki z zamontowanymi kotwiczkami robione tak jak pisałem wyżej.

Główki około 6g kotwiczki nr 8.

325e2ef2681077d6m.jpg 4d40fd3603bc2793m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

No ja wykonałem jeszcze kilka. Są już pierwsze rybki w tym sezonie na kogutki. Zamiast okoni wsiadły dwa małe szczupaczki. W maju polecą cięższe na szczupłego z głębszej wody - wberw pozorom nie gardzi kogutkiem i nie jest to tylko sandaczowa zabawka.

Co do piór to na allegro do wyboru do koloru więc nie ma problemu. Wrzucę może za jakiś czas wyroby większego kalibru - póki co trwa obróbka blachy :wink: ale to inny temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suhhar no niby drogo, ale jak kupisz więcej to wiesz jak to jest...w przeliczeniu na ilość skleconych kogutów to i tak grosze, a w sklepie jeden kogucior za 10PLN. Jak kupisz więcej piór to koszt jednego koguta to 2-2,5 złotego licząc materiał + kotwica. Potem jak się takie zrywa to już tak nie boli :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

6g puchowce a nawet lżejsze mikrojigi są świetne do łowienia szczupaczkow w płytkixh zarośniętych miejscach. Na malutkie kogutki wsiadały mi szczupaczki do 40cm. Większy rozmiar (mówię o ktwicy i piórach a nie masie) skusi większe sztuki. Lekkie można ciekawie jigować w toni. Sandacz z opadu to 10g w górę. Na dużej rzece to nawet do 40g koguty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja może długo na koguty nie łowie i jakoś za fachowca tez się nie mam ale według mojej opinii to od głębokości zależy gramatura koguta i od rodzaju dna. Ja właśnie 6g kogutki łowie na jeziorze w miejscu w którym wpływa do niego rzeczka. Dobra miejscówka tylko cięższe główki ciężko oderwać od dna z powodu mułu a i głęboko tam zbytnio nie jest bo między 1,5 a 2,5 metra, ale tam sandaczyki gryzą niemiłosiernie a i szczupaczka czy okonia zdarzyło się wyciągnąć w tym miejscu na taką pierdołę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc z tego co się czyta apropo "instrukcji obsługi koguta" to łowienie z opadu czyli wędka pod kątem 45 stopni skierowana do góry( mniej więcej oczywiście czasem jak wiatr to niżej, zależy to od kija od tego jak nam wygodniej) ze dwa trzy podszarpnięcia tak ażeby było widać po napiętej lince że przynęta chwilę opadała po takich podszarpnięciach tak koło 3-5 sek chociaż. Wiadomo że podczas podszarpnięć zwija się kołowrotkiem linkę, warto to wszystko tak robić żeby mieć wgląd przy okazji czy coś nie skubie w przynętę czyli z wyczuciem poprostu a nie na oślep. To chyba wszystko, no i jeszcze warto kwitować skubnięcia momentalnym cięciem- po czasie umie się rozpoznać branie sandacza czy okonia- oczywiście nie 100% ale różnica jest.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z ograniczeniem ilości oszczy do jednego w okręgu katowickim próbowaliście stworzyć takiego koguta.

Zastanawiam się jak rozłożyć pióra żeby po opadzie oszczę zostało skierowane do góry i czy w tym przypadku nie będą lepsze twardsze piórka.

Jakie kolory najlepiej się sprawdzają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abra

Ja od zawsze robie na jednym haku :mrgreen:

To wrzucił byś jakąś instrukcje ja dopiero próbuję na jednym haku na razie to połamałem trochę główek zanim znalazłem takie w których da się wygiąć oczko, ona już ma 12g na zdjęciu tego nie widać ale spód wypiłowałem tak aby przy upadku pod kontem postawiło do pionu, po prostu płaska podstawa i kąt przejścia mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.