Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jezioro Więcborskie


Akino

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 year later...
przynęty na klenia   Dragon

Temat dość stary więc pewnie autorowi odpowiedź na niewiele się przyda. Moja babcia mieszka w Więcborku, ja łowię na tym akwenie kilka razy w roku i poprostu kocham tę wodę (czysto subiektywna opinia :lol: ) Nie chce mi się teraz wszystkiego opisywać, ogólnie można połowić białą rybę jak i drapieżnika. Jeśli ktoś potrzebuje informacji to zapraszam na P.W. lub niech zada pytanie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Jeden z forumowiczów napisał do mnie w sprawie Więcborskiego. Pozwolę sobie odpowiedzieć w tym temacie.

Sierpień to dobra pora na łowienie w tym jeziorze. Jeśli noce będą jeszcze ciepłe to najlepiej nastawić się na węgorza (błagam wypuszczajcie niewymiarowe sztuki, miejscowi żadnemu nie przepuszczą. Nawet jeśli węgorz połknie głęboko hak to ma spore szanse na przeżycie. To naprawdę silna ryba.)

Jeśli jest chłodno to i tak jest szansa na sporego leszcza, choć w zeszłym roku o tej porze w ogóle nie brały. Na jeziorze jest kilka płytkich, zarośniętych zatok i tam jest szansa na dużego lina, poza tym jest ładna wzdręga i płoć ale łowienie dużych okazów to czysty przypadek (przynajmniej jeśli chodzi o mnie).

Na temat drapieżnika się nie wypowiem, za spinning jest dopłata więc poławiam tylko białą rybę.

Jeśli masz dostęp do łodzi to jest to idealne rozwiązanie na ten akwen. Z brzegu też można skutecznie łowić ale najlepsze miejsca są najczęściej zajęte. Co do konkretnych miejscówek i mapy to odezwij się jeszcze do mnie w sierpniu, prawdopodobnie będę wtedy w Więcborku cały miesiąc więc może coś doradzę.

Ogólnie jezioro jest dość atrakcyjne wędkarsko, choć zastanawiam się czy nie powinienem raczej napisać "było". Z roku na rok z dużą rybą jest coraz gorzej, przynajmniej mi się tak wydaje. Od miejscowych dowiaduję się że na jeziorze kłusole walą prądem i sieciami, choć sam tego nie widziałem.

Poniżej zamieszczam zdjęcie leszcza złowionego w tym roku w Święta Wielkanocne w jednej z płytkich zatok Więcborskiego. Jesienią takie sztuki podchodzą bez problemu po kilku dniach nęcenia.

f8aa4987c7799dc6m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Wybieram się nad jezioro więcborskie w okolicach końca sierpnia ale już chciałbym wysądować czy jest tam możliwość powędkować rekraacyjnie. Zapewne zatrzymam się na jednym z ośrodków wczasowych. Ateraz pytania, w której części najlepiej się rozłożyć, będę chciał połowić białoryb na federa i spławik. Czy rozłożyć się nad młyńskim czy może zapuścić się gdzieś głębiej. Chciałbym aby dojście ze sprzętem do ośrodka nie zajmowało mi więcej niż 20minut. jakie zanęty najlepsze jasne czy może ciemne. Jak wygląda ogólnie wędkowanie w tamtym rejonie. Będę wdzięczny o jakiekolwiek opisy i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam. Więcborskie znam od kilku lat, głównie z lodu i okoni, jego młyńska część jest niezłym łowiskiem. Od strony miasta brzegi są łagodniejsze, po drugiej stronie uskoki niesamowite, głębokość Młyńskiego do 11m w środkowej części. Z gruntu osiągalny jest ładny leszcz i od czasu do czasu spore płocie. Warunek jest jeden= karmić grubo, kukurydza, łubin i......często bywać nad wodą. Brzegi jak najbatdziej na feedera, stanowiska szerokie. Polecam zabrać lub wypożyczyć na miejscu rower - szybkie przemieszczanie się, wokoło całego jeziora jest ścieżka rowerowa. Niestety trzeba rano wcześnie wstawać, zwłaszcza w weekendy. Obłożenie miejscówek ludźmi spore, w większości przyjezdni.

W ub. sezonie na więcborkskim cienizna niesamowita, tłumaczę ją niestabilną pogodą. Leszcze przestały brać w miejscówkach obławianych od lat. I nie chodzi o te ciemne łopaty. nawet żyletki wyniosły się gdzieś indziej.

Co do zestawów, to na spławik trzeba solidnie - prądy wody na młyńskim są duże, zwłaszcza od tej głębszej strony.Sądząc po śmieciach na brzegu, w użyciu są zwykłe zanęty, kukurydza z puszki, białe robaki. Osobiście widzę jeden problem z nęceniem. Na dużym uciągu zanętę trzeba albo dociążyć albo strzelać z procy luźnymi ziarnami -aby osiągnąć precyzję nęcenia/trafić w zanęcone miejsce. Nie łowiłem na części płytkiej - od strony ośrodków, jest tam płycej, dno muliste, miejsc niewiele. Niektóre ośrodki mają "wlasne" pomosty, może tak będzie najłatwiej. Na tej płytkiej części jest plaża i wypożyczalnia sprzętu pływającego,utrudnieniem mogą być( o ile lato dopisze) rowery wodne, kajaki łódki turystów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.