Skocz do zawartości
tokarex pontony

Co na brzane?


luk892

Rekomendowane odpowiedzi

No to sprawa wygląda tak:

Mieszkam nad nie wielką rzeką Tanew przy jej samym ujsciu do Sanu.Są w niej brzany i to spore kolega, złowił na wjosne(gdy ma tarło) brzane 90CM PONAD 5KG i obiło mi sie o uszy ze kilka innych osób tez złowiło kilka walnych sztuk :smile: .No to jak inni mogą to czego ja mam być gorszy :twisted:.Tylko na co?.Łowie na spining jak i na spławik więc prosił bym o rady.Z góry dziękuje :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Jeśli chodzi o spinning to wszelkie przynęty penetrujące rejon dna . Najlepsze są agresywnie pracujące woblerki które można prowadzić i przytrzymać przy dnie . Raczej niedużych rozmiarów ( 3-6 cm) , małe ale ciężkie wirówki z wąskim wydłużonym skrzydełkiem które obracają się blisko osi ( mały kąt odstawienia ) , średnie rippery i twistery na stosunkowo cięzkiej główce.

Na spławik :

- przepływanka w nurcie : najlepsze są białe robaki i małe pijawki zbierane pod kamieniami leżącymi w wodzie z uwagi na to ,że dobrze trzymają sie na haczyku i nie spadają podczas pustych zacięć , a zacinać trzeba za każdym razem gdy spławik przytopi się lub nienaturalnie zachowuje podczas spływania z prądem nawet jeśli to nie będzie branie.

Z uwagi na to ,że zestaw z przynętą musi przepływać przy dnie trzeba pogodzić sie z dużą liczba zaczepów i strat haków. Jeśli przynęta nie będzie przepływała w rejonie dna brzana będzie łowiona tylko sporadycznie na zasadzie przypadku.

Można łowić brzany z gruntu lub na tzw. przystawkę spławikową w miejscach ze spokojniejszą wodą. Przynęty są wtedy różne .Od rosówek , białych i czerwionych robaków poprzez groch , kukurydzę ,makarony , płatki owsiane parzone na żółtym serze skończywszy . Kilku dniowe nęcenie zwiększy szansę na ryby jak i przyzwyczai do danej przynęty.

Trochę brzan mam na rozkładzie ( 2,27kg 63cm największa) i uważam je za jedne z najwaleczniejszych i najładniejszych ryb polskich .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe pijawki zbierane pod kamieniami leżącymi w wodzie

pijawki lekarskie są w polsce pod ochroną..... :roll::evil:

Jak złapiesz w rzece pijawkę lekarską to jesteś mistrzem świata.

Nie słyszałeś o innych pijawkach niż lekarskie ?

Jak będziesz nad rzekę podnieś sobie jakiś kamień leżący pod wodą ( raczej z tych dużych a nie mały kamyczek ) a zobaczysz ile tam znajduje sie stworzonek wodnych .

To nie są też te wielkie pijawki tzw. "końskie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESSOX,

nie unoś sięod razu....po prostu nie każdy odróżnia gatunki pijawek, więc czasami można się pomylić. to poprostu było zwrócenie uwagi żeby uważać, a nie atak na ciebie.... :roll:

więcej luzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie unoś sięod razu... to poprostu było zwrócenie uwagi żeby uważać, a nie atak na ciebie.... :roll:

Koleżko sympatyczny ...........Sinus .........jeśli w moim poście zauważyłeś jakiś atak na siebie to ja Ci bardzo współczuje ..............musisz być naprawdę zestresowany i strachliwy niezmiernie .

Ludzie ten świat zmierza do zagłady ................atak jakiś sobie ubzdurał ..............ech szkoda gadać .

więcej luzu

może sobie to powinieneś powiedzieć ?

mimo wszystko pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie mojego postu ostatniego ................niedokładnie czytałem jak widzę ..Sinus nie zarzuca mi żadnego ataku :mrgreen: ...................Pomroczność jasna jak widac w moim przypadku zadziałała :mrgreen: .

Sinus grabula i sory jeśli coś odczytałeś nie tak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
witam

chcialem tylko napisac, brzana w okresie tarla jest po ochrona poza tym na trujaca ikre i miesko wiec i tak nie polecam ich lowienia pozdrawiam

Nie mam potwierdzenia ze jest trująca ale walka podczas holu to niezapomniane chwile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

że ma trującą ikre to tez słyszałem bo to prawda najczesciej tylko w okresie tarła czy mógłby ktoś bardziej przyblizyc łowienie brzan na żółty ser jelsli ktos takie łowienie preferuje :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mam jeszcze kilka pytań :grin:

-czy łowienie brzan na żółty ser odbywa sie z marszu czy z w wcześniej nęconym stanowisku?

-jaki gatunek sera najlpiej sie nadaje do łapania

-czy przynete umieszczamy zarzucająć na spokojnej wodzie tam gdzie nurt się uspokaja czy troche dalej gdzie nurt jest bardziej rwący?

i pytanie dodatkowe :lol:

-czy łapie ktos brzany w drwęcy lub wie ktos czy moga tamjeszcze być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-czy łowienie brzan na żółty ser odbywa sie z marszu czy z w wcześniej nęconym stanowisku?

Ja kupuje w Lidlu 1 kg sera taki do pizzy niedrogi i zostawiam sobie tak 2/4 z tego zalezy il enece bo jak na stare łowisko 1/4 masy sera!

-jaki gatunek sera najlpiej sie nadaje do łapania

Jak najbardziej smierdzący... :) No i oczywiście zółty

-czy przynete umieszczamy zarzucająć na spokojnej wodzie tam gdzie nurt się uspokaja czy troche dalej gdzie nurt jest bardziej rwący?

Ja zawsze siedze na ostatniej główce i wale na środek rzeki a nurt i tak zniesie za kamienie tam gdzie rybka jest: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha dopisałbym 2 punkty:

po 1 to mocno i w solidnym miejscu wsadzaj widełki

po 2 najlepiej iść na brzane jak woda jest b.niska brzana wtedy szuka ochłody w wrwącym nurcie i nie trudno ja zwabić anie szukać

A jeszcze pytanie mi sie nasunęło-kiedyś w gammie zanęt p.Gutkiewicza była zanęta serowa czy gdzieś jeszcze można kupić tą zanętę a jak nie czy jest jakiś odpowiednik na rynku?

Bo na razie można jedynie do zanęty karpiowej dodawać ser ,ale to nie to samo co ten pamiętny smród z zanęty serowej:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lowie brzany na platki owsiane i na makaron ale taki makaron "muszelki" wczesniej zagotowac i troche podsuszyc... mozna jeszcze posypac czyms np cukrem pudrem albo jakims innym zapachem albo zamoczyc w roztworze z wody i miodu.

woda to kamieniste dno na zakrecie na plytszej rynnie niedaleko glebokiej, oczywiscie mocne widelki i grunt tez niezamaly aby prad zadaleko nie porwal... dobre tez sa przypony z plecionki bo zylke czesto brzany przecieraja o kamienie w momencie holowania ryby... z haczykami nie ma co miniaturyzowac nie zaduze haki ale z malusienkimi nie ma co wydziwiac

pamietajmy ze narazie mieso jak i ikra brzany jest trujaca!! no i oczywiscie okres ochronny narazie obowiazuje!!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
A jeszcze pytanie mi sie nasunęło-kiedyś w gammie zanęt p.Gutkiewicza była zanęta serowa czy gdzieś jeszcze można kupić tą zanętę a jak nie czy jest jakiś odpowiednik na rynku?
Devil Baits ma pellet o zapachu sera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.