Skocz do zawartości
tokarex pontony

Spinning klenio-jaź


Homegeon

Rekomendowane odpowiedzi

ale może on być trochę za ciężki.. przynęty którymi łowie to tak około 1-4g
pod te rybki co piszesz to są kije 3-14 ale nie wklejki/jigi i maja troche wiecej mocy, wklejka na rzece moze sobie zwyczajnie nie poradzić, moim zdaniem jesli wybierac do 100zl to jest wlasnie aviator do 20g, i to taki odrobine mocniejszy lajt klenio/jaź, 3-14, 3-18 etc sa bardziej finezyjne ale to nie sa wklejki i niema i nie będzie takich w ofertach ponizej 100zl eot.

wiec konklidujac, wklejka twoj wybor - choc dosc nietypowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 340
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Damian21,

Nie generalizuj. Piszesz, że

pod te rybki co piszesz to są kije 3-14 ale nie wklejki/jigi i maja troche wiecej mocy, wklejka na rzece moze sobie zwyczajnie nie poradzić
, ale nie masz racji. Znam wklejki które są ultra szybkie o cw. np do 16 gram i te sobie radzą nie tylko z kleniami 50 + ale i bokami 70 + na dużej rzece a do tego nie są to jakieś koszmarnie drogie konstrukcje - przykład - Mikado temptation ultrafast ok 150 złotych (mam ten kijek ze starszej edycji). Może do myślenia da Ci fakt, że ta wklejka jest szybsza od spinningu budowanego na blanku Talona ITM o podobnych parametrach oznaczonego jako ex.fast.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ci sie trafił megawytrzymały egzemplarz, bo przy holowaniu takich ryb jak pisales juz dawno powinna pojsc w drzazgi :smile: lub przynajmniej omotki masz juz strasznie wy.....e.

niewazne jak szybka czy ekstraszybka jest wedka, wazna jest jej moc i wytrzymałość a wklejki tej mocy maja nieco mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam Kijek team Mustad ponieważ mam taki sam, fakt faktem,że wędka kosztuje jakieś 350zł,

a polecam osobiście model od 7-21g ciężar wyrzutu! Na pewno spełni oczekiwania jeżeli chodzi o połów tych gatunków ryb.pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ci sie trafił megawytrzymały egzemplarz, bo przy holowaniu takich ryb jak pisales juz dawno powinna pojsc w drzazgi :smile: lub przynajmniej omotki masz juz strasznie wy.....e.

Wszystko z nią w porządku - zapewniam Cie.

niewazne jak szybka czy ekstraszybka jest wedka, wazna jest jej moc i wytrzymałość a wklejki tej mocy maja nieco mniej.

szybkość to pojęcie odnoszące się do pracy wędziska, które nijak ma się do jego mocy i wytrzymałości. Zresztą nie wiem jak jest w Twoim przypadku ale dla mnie akcja wędki (czyli jej szybkość) jet równie ważnym elementem składowym co jej moc. Wytrzymałość konstrukcji to całkiem inna sprawa, które jest pochodną bardzo wielu elementów m.in. użytego materiału, sposobu montażu przelotek itp. aż do właściwego jej użytkowania. Tak na koniec - nie wiem jak bardzo trzeba "tyrać" wędkę w ramach prawidłowego jej użytkowania żeby doprowadzić do zniszczenia omotek tudzież jej złamania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam wklejki które są ultra szybkie o cw. np do 16 gram i te sobie radzą nie tylko z kleniami 50 + ale i bokami 70 + na dużej rzece

Nie wiem kto ci tych bajek naopowiadał :roll:

Chyba nie zdajesz sobie sprawy co potrafi bolen 70+ w dużej rzece..

Niemniej jednak, jeżeli udało by ci się go wyholować, to by padł z wycieńcenia :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawm84, Twoim głównym argumentem nadal jest że klenio/jaź ma być szybki lub extraszybki, otóż uświadomie cie że większość wedek tego typu jest o akcji co najwyzej med-fast(choc jest to naprawde indywidualna kwestja gustu). wklejki z założenia są fast choć szczytowka jest delikatniejsza i niewatpliwie wygina sie bardziej.

typowa wedka tego typu np powermesh 3-18, mozna by bardziej podciagnac pod to wlasnie najnizsza serie z wegla aviatora 5-20 bardziej niz wklejke 3-14, calkiem inny typ wedki do innej metody.

z braku laku mozna lowic wklejka na "zerowki" i inne mikropierdoły, w nurcie nadają sie do tego nieco mniej - tyle ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto ci tych bajek naopowiadał :roll:

Chyba nie zdajesz sobie sprawy co potrafi bolen 70+ w dużej rzece..

Niemniej jednak, jeżeli udało by ci się go wyholować, to by padł z wycieńcenia :!:

Na wklejkę do 16 gram i żyłkę 0.20 wyholowałem jednego sporego bolka - miał 72 cm. Nie zajęło mi to więcej niż 2-3 minuty. Odpłynął w świetnej kondycji. Tyle ode mnie. Ale to był przypadek, że ten bolek mi uderzył akurat wtedy gdy łowiłem tym kijem bo normalnie używam mocniejszego gdy na nie poluje z rozmysłem. Znam też kilku ludzi z mojego otoczenia którzy łowią bolenie kijami do 14 gram z uwagi na rodzaj używanych woblerów i hol nawet sporych sztuk jest na tyle krótki, że ryby odpływają w dobrej kondycji.

Damian21 - ja nie napisałem że spinning na klenie i jazie ma być szybki. Odniosłem się tylko do twojego twierdzenia ze wklejki nie nadają się do łowienia w dużej rzece bo są miękkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kleń i wklejka na duzej rzece oczywiscie poniewaz duza rzeka to nie tylko silny prąd głownego nurtu ale tez wszelkiego rodzaju zakola, zatoczki, klatki, rafy itd gdzie woda płynie o wiele wolniej więc, juz gorzej lapac bylo by na malej rzece lub sredniej gdzie jestes zmuszony łapac w jej korycie a nie w wyzej wymienionych miejscach! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Apropo wklejki.

Ja mialem Mikado Feelinga 2,70. Lowilem nim glownie na Odrze, Slezie i innych rzeczkach juz gorskich w poszukiwaniu zagubionych Kleni i glownie kropkow.

Zlego slowa o tej wedce nie powiem, dawala mi pelne czucie podczas holu i rzadko kiedy tracilem rybe z haka.

Powiem wiecej, znajomy, ktory pracuje w Krokodylu we Wroclawiu wyholowal na tego samego Feelinga szczupłęgo 8X cm - trwalo to dobre 30 minut ponad.

Takze nie zgadzam sie z tym, ze wklejka na duza rzeke to porazka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam szukam czegoś do lekkiego spinningu. Główny cel to po prostu chęć spróbowania tej sztuki bo podobno daje dużo wrażeń.

Ryby w jakie jak na razie celuje to kleń, jaź i okonek.

Długość myślę o 2.75m aczkolwiek to może ulec zmianie.

Jak na razie łowienie na zbiornikach typu glinianki. W przyszłości mogę również trafić nad rzekę.

Przynęty zapewne obrotówki malutkie oraz woblerki.

Zależy mi na wędce która po pierwsze jest odpowiednia do łowienia tych ryb i pozwoli poczuć z nimi walkę. Czyli chyba powinna mieć akcje z tych parabolicznych? Czy może się mylę.

Poproszę o jakieś propozycje jak na razie może w przedziale cenowym do ok 200zł (o ile to w ogóle możliwe :P).

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cormoran Black Bull - S twister 2.60 c.w 3-12gr. Zdecydowanie polecam, użytkuję i jestem zadowolony, zarówno do lekkich obrotówek jak i woblerów. Rzadko mi się zdarza zgubić rybę na tym kiju, naprawdę polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędka Cormoran Carb-O-Star X Jig 3-25 g ja bym to polecił posiadam 3 metrowego , już trochę i jestem zadowolony bardzo z tego kija . Idealnie spisuje się na okoniach i jaziach był kupowany z tą myślą ale nie przeszkodziło mu w wyholowaniu szczupaka 92 cm . lub służyć jako kij do połowu śledzia z główek w porcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Klenia i jazia polecam 3 metry na okonia może być krótszy, ja stosuje takie kije daje mi to komfort łowienia i dojścia w niedostępnych miejscach np. zarośnięty brzeg lub podmokły brzeg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość psulek

Co do długośći to najlepiej sprawdź organoleptycznie. Za sprawą dłuższego dolnika kije 3m często mają długość użytkową większą 10-15 cm niż 2,75 - więc różnica prawie żadna - wystarczy trochę przesunąć stopę. A jeżeli chodzi o komfort łowienia i zmęczenie wędkarza, to różnica jest spora (na korzyść kija krótszego). O łatwośći transportu nie wspomnę .

Pozdawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grisha

batonik1984, ja polecam Jaxon Genesis Super Light 270 2-15g :) mam ten kijeczek od grudnia i jestem bardzo zadowolony ... z połączeniu z plecionką 0.18 i średnimi kopytkami daje super killera :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jazie, klenie i okonie najlepiej mieć kij max. do 10g. Kij do 25g to już "pała" przy połowie takich ryb. Rzuty blaszkami 00 będą też mierne, o czuciu ryby w czasie walki nie wspominając.

Z kijów tego typu może być kongerowski aviator - wędka sprawdzona za niewielkie piniądze. W tej chwili na allegro są bodajże po około 120 zł. + wysyłka. Model jest produkowany w kilku długościach. Jest nawet 280.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeszcze niedawno łowiłem kongerem Aviatorem 260 cm do 10g ale sprawilem sobie Mikado feelinga 300cm do 13g. Kongerem łowiłem 2 lata, niezwykle mocny kij, łowiłem nim na plemniki jazgacze i okonki wielkości palca w trzcinach, a jak trzeba było to zakładałem kopyto 10 gram i stukałem w odrze. Jednak kij trochę za miękii do takiego łowienia extremalnego. Ale na gumy 3-6 gram jest bardzo dobry. Również świetnie się łowi nim na blaczki 0 i 1 oraz woblerki okoniowe. Dla ciekawostki dodam że łowiłem tym kijem na koszyk 15g + zanęta i oprócz problemów z długością rzutu (max 30m) było ok. A jak świetnie widoczne były brania :razz: Co do Mikado feeling- należy uważać gdy mamy założona plecionkę na niego. Łatwo można skrócić sobie szczytówkę w nim. A tak ogólnie to kij w fazie testów jeszcze. Wędka mocna, bolenia 55cm holowałem nią na chama. Trochę długi dolnik, ale przy 3m musieli jakoś wyważyć tą wędkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.