Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

WASZE PRZYPONY DO METODY WŁOSOWEJ


galuch

Rekomendowane odpowiedzi

Tego też nie ma na forum :wink:

Jakie stosujecie (rodzaj, nazwa)? Tu bym prosił o zdjęcia zwłaszcza przy jakiś skomplikowanych wiązaniach(wygląd końcowy, bo węzły w innym temacie można dać).

Czy używacie sztywniaków?Jeżeli tak to jakich?

Jakich materiałów używacie? Nazwa firmy i model. Dlaczego?

Jakie haczyki używacie najczęściej? Firma i model. Dlaczego?

Czy stosujecie krętliki z agrafką czy bez? Dlaczego?

Czy stosuje ktoś przypon z regulowanym włosem?

Ufff ale tych pytań. Zacznę jak zwykle:P :oops: Oczywiście wszystko jeszcze niestety nietestowane :sad:

Mam zamiar wykonywać jak na początek 2 rodzaje przyponów.

1. Sztywniak, D-ring. Dlaczego? Trzeba wypróbować i tyle+rada Carpzone na łowienie w bardzo czystej wodzie. Przypon będzie wykonywany z haków TB Evolution Nr 4 i 2(podobno bardzo dobre zwłaszcza do tej metody) na żyłce TB Zero Memory 20lbs o wytrzymałości 9,1kg (dobra cena, na razie nie stać mnie na Fluorocarbon). Kółeczka do D-ringów z TB. Gumki najlepiej kupić z Prologica (3 różne rodzaje w opakowaniu, dobra cena).

3e627285e215f493m.jpg

2. Węzeł bez węzła. Dlaczego? Najprostszy węzeł z możliwych. Można wiązać z zamkniętymi oczami. Przypon będzie wykonywany z: haków TB Super Light Nr 2,4,6(6 do kukurydzy w razie W) na miękkiej plecionce tonącej Sufix Magician 15lb wytrzymałość 6,8kg (co do plecionek przyponowych sufixa: ogromny wybór, niska cena, podobno świetna jakość) lub wolno tonącej TB Slimsink 25lb.

a6656eac8d77adb1m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Galuch temat zostawiamy ,tak jak jest.

W zasadzie używam 2-3 węzły i to najprostsze w karpiowaniu ,jeśli się sprawdzają nie widzę potrzeby stosowania bardziej skomplikowanych ,choć wiem ze dużo zależy od przyponu i stosowanego węzła.Poniżej podaje jak wiąże jeden z najprostszych węzłów Standard Ring

Odpowiedni kawałek plecionki ,grubości i jakości dowolna aby była miękka ,na jednym końcu wiążemy pętelke ,ale nie za dużą.

10b19379901f158em.jpg

następnie przewlekamy przez oczko haczyka ,ale po zewnętrznej stronie trzonka [to wazne].Następnie odmierzamy długosci włosa ,najczęściej 3cm ale robie i takie po 4-5cm na dwie kilki ,licząc oczywiscie od kolanka haczyka

f7bf63d7699dce55m.jpg

c8ae64c5f23d7b13m.jpg

Teraz owijamy plecionke wokół trzonka ,ale ważne jest aby zacząć od strony nie przeciętej ,owijamy w miarę ciasno zwój koło zwoja aż do zadziorka haka jakieś 2-3 mm poniżej ostrza.

35747e6cc49115e7m.jpg

Następnie z powrotem do uszka haka ale już szybko tylko 2-3 zwoje i przewlekamy przez uszko haczyka ale od zewnątrz ,to dości istotne i wazne .

ff06d1d795941f8em.jpg

W zasadzie pomysłodawca węzła ,twierdzi że to wystarcza ,ja osobiście robie zakoniczenie węzła inaczej czyli po przepleceniu przez uszko powstaje oczko i koniec plecionki przekładam przez to oczko ,tak to wygląda.

e65575139611630bm.jpg

Następnie mocno zaciskam węzeł ,ale pamiętam aby plecionka wychodziła z wewnątrz oczka haczyka to jest bardzo istotne przy zacinaniu karpi ,bo tak zawiązany haczyk działa jak dzwignia podczas zacinania i nie ma problemów z holem karpi i nie zdarzylo mi się aby kiedykolwiek karp się odpioł czy spadl z haczyka.drugi koniec przypłonu albo robimy pętelke albo wiązemy bezposrednio do krętlika wg wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie używam 2-3 węzły
Poniżej podaje jak wiąże jeden
A co z pozostałymi? :mrgreen: Napisz z ciekawości jakich haków(model, rozmiar) i plecionek używasz(firma, wytrzymałość), oczywiście jeżeli to nie jest tajemnica :wink:

Obiecuję że to ostatni raz kiedy "ciągnę kogoś za język" w tym temacie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z pozostałymi?
Jak tylko znajde chwilke to opisze.
pisz z ciekawości jakich haków(model, rozmiar) i plecionek używasz(
Co do haków ,to nie idę trędy ,raczej jestem tradycionalistą ,stosuje dużą rozmiarówke od nr 2/O do nr 2 sporadycznie nr 4,dlaczego ?jak stracisz ze 100 karpi to się przekonasz.Teraz firma ,oczywiście TB Specjalist Boilie,Super Heavy,Super D'ring i jeszcze pare tej firmy ale nazwy już nie pamiętam a nie ma ich już w ofercie,pozatym Qantum ale nazwy też nie pomne,na próbe miałem Foxa i jakaś firma japoniska ale nie mam już opakowania.Głównie to jednak TB ,nie są najgorsze akurat sobie chwale haczyki ale to i tak japoniczyki robią.Co do przypłonówek to TB ma nie najgorsze ale też nie wszystkie standardowo GravitySilk i Hair Braid z Qantuma bardzo malo tylko jedna pozycja ale trudno mi teraz powiedzieć.Jak widać ,nie jestem "maniakiem" stosowania setki przypłonów na zasiadce bo nie mam takiej potrzeby ,w tym względzie mam lepiej bo rzeczny karp nie wymaga tak wiele w tym względzie od wędkarza co na stawie.To jednak nie oznacza że podchodze do przyponów lekceważąco ,dla mnie liczy się ostrość haczyka ,bo stare amury mają w pysku same "kości",a stare karpie są tak cwane że potrafią nie jeden haczyk wypluć.
Obiecuję że to ostatni raz kiedy "ciągnę kogoś za język" w tym temacie
Radze pytać w razie wątpliwości .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do metody wlosowej uzywam przwaznie gotowego przyponu TB Multi Rig lub tez Adjust Hair na ktory zakladam dwie kulki

Natomiast lowiac na sama kukurydze tylko i wylacznie haki Owner Carp C1 No 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Czy uważacie że kombinowanie z kilkunastoma rodzajami przyponów ma jakiś większy sens czy to jest raczej takie "karpiarskie wydziwianie"?Jakie przypony karpiowe wy stosujecie najczęściej ? Czy zależnie od warunków stosujecie różne rodzaje przyponów (jakie na muł,jakie w trawach,jakie na czystym dnie) czy dobór przyponu zależy od waszego "widzimisie" a może macie jeden uniwersalny rodzaj przyponu , który stosujecie zawsze i w każdych warunkach?

Ja przyznam sie że umie robić jedynie 2-3 rodzaje i nie bardzo widzę sens i potrzebę w wymyślaniu coraz to innych przyponów.

A jak wy uważacie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn tak Haczyki wide gap i lon shank.

Używam głownie wide gap ale long shan są dobre do popupow i bałwanków.

A przypony to w

20%mocna plecionka dośc sztywna

40%fluocarbon i

40% miękka plecionka.

większośc to wiązanie tupu standart rig, Kilka d-Rigów też mam. Przypony z fluocarbonu z miękkim włosem i ze sztywnym.

A sumie najczesciej uzywam miekkiej plecionki i fluo jak widac.

No i fajnie sie sprawdza plecionka w otulinie (ale jej jescze nie mam w arseknale).

Dla mnie najważniejsze jest wykonanie samego przypony a nie z czego jest zrobiony.

Bo widziałęm czasem u kolegów przypony które nie zacięły by żadnego karpia, nawet ślepego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uważacie że kombinowanie z kilkunastoma rodzajami przyponów ma jakiś większy sens czy to jest raczej takie "karpiarskie wydziwianie"?
A i owszem jest to karpiarskie wydziwianie ... ale za to jakie fajne :mrgreen:
Czy zależnie od warunków stosujecie różne rodzaje przyponów (jakie na muł,jakie w trawach,jakie na czystym dnie) czy dobór przyponu zależy od waszego "widzimisie" a może macie jeden uniwersalny rodzaj przyponu , który stosujecie zawsze i w każdych warunkach?
Nie ma uniwersalnych przyponów niestety, więc należy umieć wiązać kilka (2-4) przyponów.
Dla mnie najważniejsze jest wykonanie samego przypony a nie z czego jest zrobiony.
Wykonanie BARDZO ważne ale... czy nie ma różnicy między miękką plecionką a fluorocarbonem? Materiał też jest bardzo ważny. W końcu D'Ringa ciężko byłoby wykonać z miękkiej plecionki :wink:
No i fajnie sie sprawdza plecionka w otulinie (ale jej jescze nie mam w arseknale).
Bardzo fajna sprawa również polecam.
Jakie przypony karpiowe wy stosujecie najczęściej ?
Haki TB - różne.

plecionka w otulinie - ostatnio 70%

plecionka miękka - 25%

żyłka zeromemory - 5%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej stosuję standardowe przypony z miękkiej plecionki. Robię zazwyczaj krótkie przypony (5cm-10cm), gdyż najczęściej łowie za pomocą zestawu "The Method".

Gdy mocno wieje, warto zastosować przypon Combi Rig.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co 90% moich karpi padło "ofiarami" sztywniaków. Z teorii (teraz już też z praktyki) wiem, że taki np...fluorocarbon 30lb na który łowie ciężej jest wypluć karpiowi niż np...miękki przypon ze zwykłej plecionki. Oprócz sztywniaków, mam też jeden przypon z plecionki w otulinie (do kulek tonących) i 3 w otulinie, ale to tylko i wyłącznie do pop up-ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.