Skocz do zawartości
tokarex pontony

Rekomendowane odpowiedzi

damianeq94, nóż do filetowania, jak sama nazwa wskazuje to narzędzie wyspecjalizowane, do konkretnego celu w którym sprawdzi się świetnie ale zwykle też w połączeniu z jakąś płaszczyzną; blatem, deską na której położymy rybę.

Natomiast z tego co zrozumiałem Ty chcesz używać go do wszystkiego innego poza filetowaniem,...cóż można - da się tak jak bolonką z woblerem, można pospiningować ale czy jest to przyjemne?, a niech się jeszcze coś średniego uwiesi :lol:

Osobiscie nie widzę sensu zabierania fileciaka z sobą w teren za wyjątkiem kutra itp, gdzie gotowy filet można wrzucić do chłodni / kontenera z lodem, no i może jeszcze przy połowach z lodu zimą. W każdych innych warunkach temperaturowych (wyjątek to solenie i suszenie na mocnym słońcu) filetowanie ryby by za godzinę lub kilka godzin dotrzeć z mięsem do domu , to zaproszenie dla współbiesiadników do uczty, mam na myśli kilkukrotnie szybsze powstawanie koloni bakterii.

Jak wygląda każda inna praca przy rybie fileciakiem poza filtetowaniem? , wypatroszyć da się , choć przy takiej długości klingi 15,17,19 cm precyzja jest raczej średnia, wyobraź sobie teraz 1-2kg wymiarowych płoci.

Dlatego też noże do patroszenia, skórowania zwierząt (też specjalistyczne tzw. skinnery) mają ostrze krótkie około 6,7,8 cm rzadko więcej, wspomnę tylko dla przykładu, że tam gdzie jest wymagana maksymalna kontrola ostrza np. skalpel chirurgiczny zwykle jest to 2-4 cm.

Kolejna sprawa odzielenie głowy i ogona, w przypadku większej ryby, grubszego kręgosłupa dla długiego i wąskiego fileciaka może być to wyzwanie.

Skrobanie ryby z łusek fileciakiem zwłaszcza w wersji flex,...hmmm..elastyczne ostrze wcale tu nie pomaga raczej wręcz przeciwnie.

Moim zdaniem fileciak owszem, niech czeka w domu na swoją kolej, ale jako nóż uniwersalny i wszędobylski czyli typowy EDC nadaje się raczej średnio, przerost tresci nad formą co uwidacznia się już podczas tak błachego zadania jak smarowanie bułki.

W teren kup sobie cokolwiek uniwersalnego, nie specjalistycznego ostrze 9-10 cm w ostatecznym rozrachunku lepiej na tym wyjdziesz.

Jak pisze artech kup od firmy która robi noże a nie tylko je sygnuje.

Jak ma być tanio i dobrze w teren weż wybierz jakąś More choćby 860MG ,chcesz nierdzewną to zwróć uwagę by pisało stainless, ważne by była to już Morakniv a nie Mora te nowe wersje mają lepsze pochwy nóż mniej klekocze lepiej się trzyma.

Fileciak wart każdej wydanej złotówki to Victorinox, zastanów się jeszcze czy chcesz ostrze "normalne" czy też flex, elastyczne ostrze trochę lepiej się sprawdza przy filetowniu małych i średnich ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 82
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nic dodać nic ująć . Ze swojej strony mogę polecić nożyk Mora Companion MG. Są w dwóch wersjach nierdzewka i węglówka. Sam zakupiłem nierdzewkę i mogę powiedzieć ,że ciężko znaleć lepszy nóż (w tym stosunku jakości do ceny). Nóż bardzo ostry (goli włosy na ręce , tnie kartkę papieru bez problemu) stal sandvik ,szlif skandynawski. Koszt 40-50zł polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś chce fajny, dobrze wykonany, z nie najgorszych materiałów i dodatkowo tani nożyk składany to z całą odpowiedzialnością polecam Sanrenmu 710 http://kolba.pl/noz-sanrenmu-skladany-f3-710-p5717.html

http://allegro.pl/noz-sanrenmu-b4-710-folder-scyzoryk-srm-nowy-i2051649518.html

Niestety nie dostępna jest już wersja srebrna bez żadnych malowań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

u mnie w mieście stoja ruscy na targu z nozami , dałem 35 zl za noz z ostrzem 23cm , rabałem nim drzewa o grubosci 20cm , ucianlem stalki jak bylo trzeba i jestem bardzo zadowolony chociaz to nie noz "firmowy"

jesli ktos chcialby zobaczyc to cudo ruskiej techniki pisac podesle zdjecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
nożyk składany to z całą odpowiedzialnością polecam Sanrenmu 710

[.....]

Niestety nie dostępna jest już wersja srebrna bez żadnych malowań

Spokojnie bez paniki, po chwilowym braku , już są dostępne srebrne Sanrenmu 710 :cool:

http://allegro.pl/listing.php/search?string=Sanrenmu+710+&category=0&sg=0

z nożami firmy Stainless

To nie firma tylko info, że nierdzewne, większość badziewia/chińszczyzny ma taki właśnie napis na klindze i nic poza tym - żadnej nazwy - firmy. Zwykły kawałek blachy prosto z wykrojnika, ogólnie dostępny za paręnaście złotych. Większość z nich ciężko nawet dobrze naostrzyć, a gdy już się uda bardzo szybko się tępi, stal miękka jak plastelina (redukcja kosztów = brak obróbki cieplnej) Choć nie przeczę , do incydentalnych zastosowań taki nóż wystarcza, lepsze to niż nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Miał ktoś kiedyś doczynienia z nożami firmy Stainless? Bo dostałem kiedys 2 noże w/w firmy , z ciekawym motywem Indianskim i gdy zauważylem ten temat to postanowiłem sprawdzić waszą opinie.

Stainless to nie firma tylko oznaczenie, że to stal nierdzewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.