Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Posocznica w prywatnym stawie


Majdan

Rekomendowane odpowiedzi

Staw mam od paru lat - ok 3-4. Nie był on wapnowany po wykopaniu.

Dwa lata temu wpuściłem tam karasie, które jak potem okazało się były chore na posocznicę.

Rok temu zauważyłem, iż właśnie te ryby zdechły i wypłynęły na powierzchnię - zdjęcia na dole postu.

W tym roku złapałem szczupaka, który jak widać też został zarażony.

Dodam, iż zarówno w tym jak i poprzednim roku łapałem dużo amurów i linów, na których nie było żadnych oznak choroby.

Planowałem w tym roku zarybić trochę ten staw, ale teraz już nie wiem.

Jak walczyć z tą chorobą? Da się wyleczyć chore ryby?

Słyszałem coś o wapnowaniu. Kogo się poradzić?

Proszę o konkretne i rzeczowe porady.

Oto zdjęcia: http://serwer.majdan.eu/posocznica/

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
przynęty na klenia   Dragon

Wapno stosuje się do dezynfekcji dna, regulacji pH. W jednym z filmów jakie są ta twojej stronce widzę że do stawu dopływa strumyk, jeżeli wcześniej ciek ten płynie przez las, szczególnie iglasty, jest to argument do zastosowania wapna - w ten sposób zwiększysz pH wody (odkwasisz ją). Wapno ma dobre właściwości dezynfkujące, szczegolnie wapno palone, ponieważ dodatkowo przy reakcji z wodą wydziela się ciepło. Stosuje się je też do klarowania wody - zabija glony, rzęsę itp...jednak gdy sie przesadzi można stracić rośliny wodne(zwiększenie twardości wody)

Wszystkie ryby Ci padły? jeśli tak to spuść wodę, wysusz zbiornik, posyp dno syto wapnem palonym(dodatkowo dno się uszczelni) i wpuść z powrotem wody, jeśli nie to 3 łopaty wapna na metr brzegu, powinno pomóc, posocznicę trudno jest wyleczyć, lekarstwa są kosztowne i rzadko się udaje lecz zdarza się też że ryba sama wyzdrowieje (ja np. odłowiłem kiedyś karasie i liny zarażone pleśniawką, trzymałem je z godzinę w wodzie z dość słoną wodą i przeżyły)

co do wapna to sporo możesz znależć w necie, spóbuj też tego numeru ze słoną wodą, ja też się dopytam kolegi o co konkretnie chodzi z wapnieniem i jak plesniawkę z posocznicą leczyć i zapobiegać

powodzenia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.