Skocz do zawartości
tokarex pontony

Miętus-metody połowu


keri

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem nie łapałem ale czytałem ze w listopadzie miętus już robi "zapasy",a jeżeli chodzi o szczupaki hmmm i tu znowu potwierdza się moja powyższa teza ze okresy są źle dobrane chociaż nie do końca bo gdzie indziej szczupak trze się w styczniu a gdzie indziej w marcu a jeszcze w innym miejscu w grudniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 196
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A ja robię tak: filet z łososia, feeder i łubudu do wody, oczywiście musi być hycel, wiatr, deszczyk też nie zaszkodzi i w miarę późno. Łowię na Wisłoce tuż za ujęciem wody, jest tam próg spiętrzający wodę, a za nim dosyć spory dołek, i tam ich szukam, zdażało mi się łapać miętusy na Wiśle przy podwyższonym stanie wody w "kałach" tzn. między tamami. Przy normalnym poziomie Wisły są one od niej odcięte, ale po przybiórce woda w nich leniwe płynie i wtedy się tam :grin: na nie zaczajam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja woda to dość szybko płynąca rzeka, niezbyt jednak szeroka o dnie mulistym. Zastanawiam się jakiego użyć zestawu...

Żyłka 0,25, ołów płaski 60-80 gram ?(na rurce antysplontaniowej czy bez ?) , krętlik, przypon (no właśnie, jak długi?, istnieje ryzyko, że ciężar ołowiu będzie mi topił zestaw w mule) 0,20, hak węgorzowy rozmiar 1 lub 2 do rosówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gofer miętus raczej nie jest wybredną rybą. Jak bym miał go porównywać do jazgra lub sandacza to zdecydowanie stawiam na to pierwsze. Jak trafisz na dziurę z miętusami to na pewno coś złowisz. Z dużymi bywa czasami trudniej. Ja wiosną zauważyłem, że dłuższy przypon sprawdza się lepiej. Robiłem takie na ok 60 cm. Konkurencja łowiła na krótsze i nie mieli takich efektów. Co do haka i grubości linki trudno dać dobrą odpowiedz. Ja łowiłem i na lekkiego pickera i na ciężkiego federa. Przypony miałem z żyłki 0,14 i z 0,25mm. Haki 4 i 1/0. Jak miętus bierze łapczywie to lepiej stosować duże haki.

Tej wiosny brały mi bardzo delikatnie i stosowałem wtedy mniejsze haczyki, bo i zdarzyło mi się, że kilka miętowych o długości ponad 40 cm przy brzegu wypinało się z haka. Innymi laty jak tylko szczytówka zadrgała miętus nie zależnie od wielkości, hak nawet dość duży miał niebezpiecznie głęboko i by nie męczyć tych mniejszych zakładałem na prawdę bardzo duże. Tej wiosny duże haki mi się nie sprawdzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam go w nurcie ale też na wolniejszej wodzie z dużą ilością kamieni na dnie ( dobre miejsca to opaski i miejsca za filarami mostowymi) :twisted: Najlepsza pora to jak największe późno jesienne i zimowe mrozy i brak księżyca na niebie. Przynętą moją numer jeden to filet z leszcza :twisted: Sprzęt jakim go łowię to gruntówki kompozytowe do minimum 60 gram ( ze względu na używanie bardzo ciężkiego ołowiu a nie masy ryb bo miętusy to żadne okazy) ,Duże spinningowe kołowrotki, gruba żyłka minimum 0,30 mm ze względu na zaczepy, haczyki najlepiej węgorzowe ale tu nie ma reguły :twisted: Miętusowe brania zawsze zaczynają się po ciemku i trwają do świtu :twisted: Miętus jest rybką bardzo żerną bo bardzo głęboko połyka fileta.Nie raz trzeba odcinać przepon bo haczyka nie da mu się wyjąc :wink: Branie miętusa jest nieraz mocne, delikatne a nie raz go nie widać wcale i po wyjęciu zestawu okazuje się ze mamy rybkę na haku :twisted: Dlatego jak widzę branie to nie raz długo czekam z zacięciem :) Miętusy to żadne okazy więc najczęściej łowie takie do 1 kg ( mój rekord to 1,5 kg ).Miętus nie jest waleczna rybą ale klimat w jaki jest łowiony ( zima , lód u brzegów , zimna noc , ognisko przy tym jest piękny) :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przy niskiej wodzie łowił bym miedzy główkami a przy wyżówce raczej w zalewie portowym a raczej przy wejściu bo miętusy lubią wchodzić przy wyżówkach do takich miejsc :wink: Ale najpewniejsze miejsce to miejsce koło tego filara jeżeli da rade dorzucić chociaż w pobliże tego filaru :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze posyłałem zestaw na pograniczu szybkiego nurtu ze spokojnym, lecz wiosną często bywało, że miętusy przy dużej wodzie spotykałem w miejscach bardziej spokojnych (takich jak Twój filar).

Myślę, że sam będziesz musiał co jakiś czas przerzucić zestaw w nowe miejsce i ich poszukać, bo przecież woda w rzece się zmienia i ryba też nie siedzi ciągle w jednym miejscu. Połową sukcesu są kamienie na dnie i dość dobrze natleniony odcinek wody.

Ja miałem jeszcze nie dawno fajną miejscówkę gdzie były i kamienie i miętusy. Teraz piach przykrył kamienie, nie ma już zaczepów i nie miętusów. Jesienią próbowałem i mi się nie udało nic złowić. Gdyby nie czas ochronny w moich stronach, to pewnie sam bym sprawdził czy może nie przypłyneły z wyższą wodą.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Tej jesieni nie połowiłem sobie miętusów(notoryczny brak czasu),ale poprzednimi laty trochę ich było. do połowu stosuje feedery z niezbyt dużym obciążeniem ponieważ rzeczka na której łowie pozwala na użycie bardziej finezyjnego sprzętu.Jako przynęty używam filetów z płotki bądz uklei,często dodaje też na haczyk rosówkę lub czerwonego robaka. Nie próbowałem jeszcze wątróbki,ale wszystko przede mną. Może znajdę chwile wolnego na wczesnowiosenne miętusy. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.