Skocz do zawartości
tokarex pontony

Wiaderko podlodowe


Gość Dwie_sety

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Dwie_sety

Wiaderko podlodowe

Dobre siedzisko podlodowe to mały problem techniczny, chciałem się podzielić z kolegami kilkoma uwagami na ten temat.

Moje pierwsze siedzisko podlodowe powstało z wiadra i takie też najczęściej widzę nad wodą. Wiadro jest dobre bo można do niego spakować wszystkie potrzebne zabawki, jest nieprzemakalne na mokrym lodzie, łatwo je wyczyścić. Wiadro wymaga dorobienia pokrywy-siedziska.

wp1.jpg

Uwaga techniczna, wysokość takiej konstrukcji musi być odpowiednia do anatomii wędkarza, siedząc na takim siedzisku musimy mieć nogi w kolanach pod kątem prostym a nie pod brodą, ma to kolosalne znaczenie dla utrzymania prawidłowego krążenia w kończynach, inaczej bardzo szybko zaczynają nam marznąć stopy (pomijam kwestię odpowiedniego obuwia). Wysokość możemy dopasować dobierając odpowiednio wysokie wiadro lub robiąc odpowiednio grube siedzisko, lepiej znaleźć wyższe wiadro będzie więcej miejsca do pakowania.

Pokrywę wykonałem ze sklejki grubości 8 mm. Jej średnica jest trochę większa niż średnica wiadra , wystarczy położyć wiadro do góry nogami na sklejce , obrysować i wyciąć wyrzynarką na zewnątrz linii.

wp2.jpg

Żeby klapa nam się nie przesuwała musimy na jej spodniej stronie wykonać przynajmniej trzy zaczepy-blokady i zamocować je tak, by ciasno pasowały do wewnętrznej średnicy wiadra. Ja przez chwilę pobawiłem się cyrklem i wyrzynarką. Wyciąłem zaczepy i przybiłem w odpowiednim miejscu.

Pokrycie pokrywy - siedzisko powinno być termoizolacyjne i nie namakające wodą. Ja swoje wykonałem z twardego styropianu do izolacji fundamentów. Zwykły styropian nie bardzo się nadaje, jest zbyt miękki i kruchy. Do wycięcia odpowiedniego kółka ze styropianu posłużyłem się drutem oporowym i akumulatorem (jak będą zainteresowani to napiszę jak to zrobić ), ale równie dobrze można wyciąć brzeszczotem do metalu. Styropian przykleiłem za pomocą kleju do styropianu (uwaga! Niektóre kleje rozpuszczają styropian.). Nie pokrywałem tego żadną szmatą ani dermą dzięki temu nie namaka jest zawsze suche i ciepłe, w razie potrzeby można wytrzeć szmatką. Dobrym rozwiązaniem jest też wycięcie odpowiedniego krążka z karimaty, można wyciąć dwa trzy itd. krążków, skleić razem w celu uzyskania odpowiedniej grubości i wysokości siedziska.

Z wiadra wyjąłem rączkę a w to miejsce dorobiłem pas nośny, żeby klapa mi nie spadała w czasie przenoszenia zrobiłem z paska gumy i drutu elastyczne zapięcie, coś na wzór gumy do bagażnika samochodowego.

wp3.jpg

Do wiadra nie mieściły mi się wędki wobec tego z rurki kanalizacyjnej (PCV średn. 5 cm) wyciąłem trzy kawałki po ok. 15 cm wyciąłem w nich szczelinę na nóżkę kołowrotka i przykręciłem z zewnątrz do wiaderka. Z drugiej strony przykręciłem , też z zewnątrz, kawałek rurki bez wycięcia na czerpak podlodowy. Tak umieszczone wędki nie przeszkadzają nawet jak siedzę na wiaderku, są za mną z tyłu.

wp4.jpg

wp5.jpg

Wiaderko sprawdza się doskonale dopóki nie trzeba wykonywać wielokilometrowych marszy do łowiska lub nie trzeba bez przerwy łazić po łowisku. W takim wypadku lepsze będą sanki, które można za sobą ciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • 2 months later...

hhhhmmmm pomysłowe i praktyczne ale myśle że bardziej dla tych osub które ciągle szukają ryb ja zazwyczj jezdze tam gdzie jest tłum i bierze ryba więc mam zwykłe wiaderko nieduże wszystko w nim mam oprucz wędek które przechowuje w małym pokrowcu.

pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety

Cieszę się że pomysł się przydał.

Wstaw zdjęcia wiaderka może i ja w swoim coś wykorzystam z twoich rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

ja zrobiłem sobie coś podobnego tylko że zamiast wiadra zrobiłem pudło z sklejek jest o wiele łatwiej nosić i jest na tyle duże że wędki nie są po bokach ale ładnie schowane w środku

wcześniej uzywałem wiadra podobnego do waszego i doszedlem do wniosku ze wygoda jest taka sama tylko moją skrzynke lepiej sie transportuje :) niestety niemam fotek ale jest bardzo podobne do kupnych koszów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

ja rowniez uzywam wiadra. Zamiast rurek na wedki i cedzak zamontowalem zwykle paski zaciskowe. Pokrywy nie udoskonalalem, gdyz jak narazie wytrzymuje ciezar mojego dupska. Wazna rzecz to cieply uchwyt na drucie. Ryby przechowuje w reklamówce. Rzeczywiscie - zla postawa podczas siedzenia moze zamienic przyjemnosc lowienia w udreke. Proponuje zmienia co kilka minut pozycje; mozna siedzac wyprostowac nogi, przykleknac na kolana itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Korzystajac z dlugich wieczorów i pomyslu ktory wpadl mi do glowy juz dawno stwierdzilem ze skoro nie umiem lowic spod lodu nie mam sprzetu to chociaz bede sobie siedzial wygodnie na lodzie i wygodnie sobie bede transportowal sprzet (ktory sukcesywnie kompletuje) i inne przydatne graty.

Kupilem sobie deseczki, kilka wkretow, zawiasy i zaczela sie zabawa...

1. Zaczalem budowe od uchwytów na wedki i rozne drobiazgi

249cd06fa4515e85m.jpg

2. Skrecilem podloge skrzynki z jej bokiem (przod)

143a89eb1626f65am.jpg

3. Drugi boczek (tyl)

6626e3c6c59c72f4m.jpg

4. Nastepnie bok skzynki bedacy jednoczesnie plozami

7ef1c74a64846df2m.jpg

5. Drugi bok (ploza) + przykrecona pokrywa

34e274599facdd35m.jpg

6. Skrocilem i wyprofilowalem plozy przytwierdzilem uchwyt na wedki i docialem i wyprofilowalem aluminiowe plozy

450813b546aad697m.jpg

7. Dokrecilem plozy wkretami (poznalem przy tym nowe slowko "gzemkowanie")

5da3b615b4fe6636m.jpg

8. Tak wyglada moje dzielo z dolu

3f830d6567c8e858m.jpg

9. ...a tak z gory

c8658ef9769757b5m.jpg

Jak widac jest to prosta konstrukcja ale bardzo mnie cieszy ze od pomyslu (nie liczac termometru bo to podpatrzylem u kolegi) przez projekt az do wykonania jest to moje samodzielne dzielo i choc wiem ze ma pare wad to ta praca sprawila mi baaardzo duzo frajdy.

Jest to jeszcze wersja "gola" tzn bez haczykow bez przegrodki miekkiego siedziskai kilku innych rzeczy (i tu jesli macie jakies pomysly co dodac lub poprawic to slucham waszych sugestii) ktore zamontuje po pomalowaniu lakierobejca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek, oczywiscie ze nie zapomnialem. Lejce dodam po pomalowaniu i dodaniu pierdolek czyli tuz przed wyjsciem na lod.

To moja pierwsza konstrukcja wiec nastepne beda tylko lepsze.... az do takiego domku jak pokazales w linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu przypomina mi się film którego tytuły niestety nie pamiętam ale piękne było to że łowiła cała wioska ale każdy siedział osobno w takim domku:D

A konstrukcje wyglądają na ciekawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzes d. dobre kawał skrzynki skonstuowałeś :!::!::!: ,dodaj jeszcze ze 3 metry sznureczka( bo jak wpadniesz do prrzerębla, to cały dobytek sie ci ostanie :grin::grin::grin: ) myślę że na Mazurach sie sprawdzi, powodzenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypomina mi się film którego tytuły niestety nie pamiętam

Tytul brzmi : "Dwaj zgryźliwi tetrycy"

gerrit, dzieki za uznanie ale saneczki juz sa na sprzedaz bo robie nowe lepsze ;-)

ps. a na mazurach choc lowie juz prawie 30 lat nigdy nie bylem az wstyd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.