Skocz do zawartości
tokarex pontony

Metoda odległościowa


poczatkujacy wedkarz

Rekomendowane odpowiedzi

a jaki stoper moge zastosowac jesli glebokosc przekracza 2X dlugosc wedki?

W metodzie odległościowej do blokowania spławika używa się stoperów wiązanych na żyłce (nitka, żyłka, plecionka - są różne szkoły)

Natomiast stopery gumowe nadają się świetnie do zabezpieczania węzłów np przed ciężką przelotową oliwką czy rurką antysplątaniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 185
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Uzywalem stoperow gumowych jak i nitkowych... CIagle mam ten sam problem, ze oba te rodzaje przemieszczaja mi sie co jest najbardziej denerwujace w przypadku tych, ktore ustawiaja grunt (zakladam tez stopery do izolacji pomiedzy splawikiem a ciezarkiem , ciezarkiem a przyponem). Wynika to z kwestii jakiej firmy sa stdpery czy czego?

Maniek kiedys pisal , zeby nitkowy stoper posmarowac lakierem bezbarwnym do paznokci , dzieki czemu tak latwo stoper nitkowy sie nie przesuwa. PRawda to? Czy istnieja moze jakies lepsze stopery gumowe, ktore tez sie nie przesuwaja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauwazylem ze stopery np jaxona nie maja oznaczen na jaka zylke powinny byc stosowane, kupilem ostatnio stopery w hurtowni ale producenta nie pamietam i na tym opakowaniu bylo zaznaczone na jakie grubosci zylki on sie nadaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek kiedys pisal , zeby nitkowy stoper posmarowac lakierem bezbarwnym do paznokci , dzieki czemu tak latwo stoper nitkowy sie nie przesuwa. PRawda to?

Prawda to absolutna i niezaprzeczalna. Zaciska się taki stoper na mokro. Ja nie stosuję żadnych lakierów a właśnie zaciskam je na mokro i trzymają się.

Czy istnieja moze jakies lepsze stopery gumowe, ktore tez sie nie przesuwaja?

Do typowego kija odległościowego tylko nitkowe z racji przelotek o małej średnicy. Było to już wałkowane na forum - poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprobowalem dzisiaj nitkowy, ale z lakierem i jest rewelacja - ani przez moment nie zmienil gruntu.

Teraz kolejna seria durnych pytan:

1. Po co koralik nawleka sie na zylke - przeciez jest on luzny i lata w ta i spowrotem, jakie jest jego zastosowanie?

2. Czy pomiedzy oliwka, a splawikiem lepiej uzywac tez stoperow nitkowych czy gumowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po to żeby krętlik z agrafką do którego podczepiasz spławik nie przeleciał przez mały stoper z nitki.

2.Myślę , że tutaj każdy według uznania mi gumowe przy dalekim wyrzucie się przesuwają wiec stosuje tam stoper nitkowy lub podwiązuje stoper gumowy stoperkiem z żyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam również stoperki z żyłki są troszke mniejsze od nitkowych ale trzeba uważać przy zaciskaniu aby za mocno nie zacisnąć bo jest nie do przesuniecia . osobiscie marnuje dużo stoperów i robie je sam inaczej bym zbankrutował.Co istotne nie przesuwają sie one same przy wyciąganiu rybek co ma znaczenie gdy łapie na wiekszym gruncie niz długosc wedki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci którzy pytają o stopery gumowe, niech sprawdzą jak one przechodzą przez przelotki ;) Cała magia tych stoperów polega na ich małych rozmiarach i "ślizgości". Ja robię z żyłki. ale jest to niebezpieczne bo za mocno i za lekko zaciśnięty stoper to problem.

Jak wiążecie stopery? Ja składam kawałek żyłki na pół, przykładam do żyłki głównej, jednym z końców omotuję np 5 razy później tą końcówkę przekładam przez powstałe "oczko" i zaciskam oba końce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci którzy pytają o stopery gumowe, niech sprawdzą jak one przechodzą przez przelotki ;) Cała magia tych stoperów polega na ich małych rozmiarach i "ślizgości". Ja robię z żyłki. ale jest to niebezpieczne bo za mocno i za lekko zaciśnięty stoper to problem.

Jak wiążecie stopery? Ja składam kawałek żyłki na pół, przykładam do żyłki głównej, jednym z końców omotuję np 5 razy później tą końcówkę przekładam przez powstałe "oczko" i zaciskam oba końce.

robię w ten sam sposób tyle ze robię ich więcej to zawijam je no wkładzie od długopisu.Wkład jest sztywniejszy w momęcie wiązania jak dla mnie jest dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Gość Rapa-man

Witam,w week jade na Odrę połowić odległościówką na spławik,będe łowił oczywiście w klatkach,głebokość łowiska to około 6m,i tu moje pytanie,jak to zrobić aby ustawić taki grunt,stoper?jestem spinnigistą i stąd moje pytanie,tak naszło mnie na spławik i proszę o porade :mrgreen:

ps.moim celem będą leszcze,chciałbym się również poradzić jaki przypon zastosować i jak rozmieścić śruciny,aha no i jaki spławik dobrać,zaznaczam że w klatkach gdzie mam zamiar łowić prąd jest znikomy :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Cześć,

Mam zestaw Jaxon Grand Virtuoso Match 3,9 m 5-25gr i kołowrotek Mistrall Aqua Match. Moim problemem jest skręcająca się żyłka. Zestaw buduję następująco: stoper nitkowy, koralik, waggler na agrafce potem stoper gumowy, oliwka 2 gr, stoper gumowy, krętlik, przypon z obciążeniem ok. 0,5 gr (50 - 70 cm).

I nawet na nawiniętej nowej żyłce po kilku rzutach skręca się ona w taki sposób, że nie daje się już nią łowić - każdy luz i na żyłce tworzą się 10 cm skręcenia. Wypróbowałem żyłki 0,18 mm Dragon X coś tam Match, Dragon HM 80 oraz ostatnio Browning Cenex Sinking Match. Każda z nich się skręca. Próbowałem różne metody nawijania łącznie z rozwijaniem odwrotnie do wskazówek zegara oraz odpuszczanie w wrzątku. Nic nie pomaga.

Help :)

ps. żyłka Dragon HM80 z tej samej serii na innej wędce zwykłym tele działa bez zarzutu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innej wędce czyli pewnie na innym kołowrotku nie masz takiego problemu?. Spróbuj zmienić kręcioł i dodatkowo zastosuj jeden lub dwa podwójne/potrójne krętliki np Milo lub Cralusso ( jeden standardowo miedzy przyponem a główną a drugi 20cm powyżej obciążenia głównego). I jeszcze na wszelki wypadek sprawdź stan przelotki szczytowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że winny może być kołowrotek. Wędka jest nowa a pierwsza przelotka szczytowa sprawdzona - stan perfekcyjny. Raz żyłka mogła zostać źle nawinięta ale nie trzy razy. Lipa, będę musiał reklamować jako niezgodny z umową. Co do sprawdzenia innego kołowrotka na tej wędce to dopiero za w tygodniu będę mógł wyskoczyć na chwilę nad jakąś wodę w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam!

Mam mały problem, a mianowicie nie wiem czy metoda odległościowa to dobry wybór dla początkującego? Czytałem dużo o niej i piszą, że jest ciężka do opanowania. Oczywiści z wędkowaniem miałem styczność, ale bardzo amatorskim (np. wędka z handlu za 30 zł). Mój największy okaz to karaś pospolity 25 cm. O wędkowaniu odległościowym dosyć dużo wiem i przyswajam wiedzę ciągle! Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi! :wink:

P.S. Połamania kija!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam mały problem, a mianowicie nie wiem czy metoda odległościowa to dobry wybór dla początkującego? Czytałem dużo o niej i piszą, że jest ciężka do opanowania. Oczywiści z wędkowaniem miałem styczność, ale bardzo amatorskim (np. wędka z handlu za 30 zł). Mój największy okaz to karaś pospolity 25 cm. O wędkowaniu odległościowym dosyć dużo wiem i przyswajam wiedzę ciągle! Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi! :wink:

P.S. Połamania kija!

Dla początkującego proponuję bat lub pseudoodległościówkę czyli wędkę z kołowrotkiem i połów na bliskich odległościach. Jak się już obłowisz czyli nauczysz się celnych rzutów i odpowiednich reakcji, budowy zestawu na różne warunki itd i itp to można próbować nauki metody odległościowej - wczesniej nie, bo można łatwo się zniechęcić i/lub nabrać złych nawyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak się "oblicza" ciężar wyrzutu? Jeśli mam spławik 5g i on jest dobrze wyważony to ciężar wyrzutu tego zestawu liczy 5g, czy jakoś inaczej się to oblicza? Moje pytanie jest związane z tym, że jak np. będę miał odległościówkę o c.w. 5 -25 g to jaki najmniejszy, a jaki największy spławik modę stosować? Z góry dziękuję za odpowiedzi! :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak opisałeś, bierzesz pod uwagę tylko obciążenie. Reszta zestawu waży tak niewiele, że można to pominąć. Ciężar wyrzutu wędki zawsze ma jakąś tolerancje, także wędką o cw. 5-25g spokojnie połowisz zestawem 4gramowym. Jednak nie wolno w tym względzie przesadzać, gdyż można łatwo uszkodzić wędke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.