Skocz do zawartości
tokarex pontony

Dobry sprzęt podlodowy...


Gregorek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do wszystkich twardzieli, przesiadujących nad dziurą w lodzie....

Otóż nigdy jeszcze nie łowiłem pod lodem. No i nadszedł ten moment, że chce spróbować.

Zrobiłem rekonesans i chcę zacząć od mormyszek i blaszek. Skumałem co to kiwok, skumałem że znacznie ułatwia łowienie.

Chcę kupić jakiś sprzęcik, który posłuży mi kilka lat, a na lodzie nie bedzie sprawiał żadnych problemów. Miałem w ręku Abu Pimpel. Nie podoba mi się ta terkotka nazywana na wyrost kołowrotkiem, brak przewidzianego mocowania, lub choćby miejsca na mocowanie kiwoka.

Może wybrałbym kijek z oferty Mikado, ale jaki kręcioł? Mikadowski minimultiplikator nie wydaje się trwałą konstrukcją... Poza tym chyba musiałbym go rozebrac i złożyc raz jeszcze, żeby dobrze-lekko kręcił. Wiem ze jaxon oferuje podobnego multiplika, ale jakoś nei moge znaleźć zeby pomacać...

Zdaje mi się ze malutkie multiplikatory są najlepsze pod lód. Czy mam racje?

Czy znacie jakieś marki, lub konkretne modele godne polecenia?

Może ten mikadowski multiplikatorek reprezentuje w praktyce wyzszy poziom, niż mi sie wydaje?

Głównym kryterium wyboru jest dla mnie jakość, bo tylko przy sprawnie działającym sprzęcie można się w pełni cieszyć wędkowaniem.

Poza tym nie stać mnie na to, żeby wydawać pieniądze na tandetę...

Proszę o wskazówki, okonki na mnie czekają :P

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Hehe, jeżeli w tym roku wogule będzie lód :D U mnie się na to nie zapowiada. Co do sprzętu, to ja łowie samodzielnie zrobionym kijem, poprostu kawałek korka, w który włożyłem szczutówkę od pikera ( nie wiem jak to się pisze, chodzi o wędke z tą kolorową szczytówką ), kołowrotek najmniejszy jaki mam, cieniutka żyłeczka i mormyszka, to jest to ! jeszcze mnie nie zawiódł ten sprzęt, choć jest troche prymitywny

Pozdro !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zobaczyć Tica Cetus, ale dla mnie to wywalenie pieniędzy. Nawet do mormychy i cienkich żyłek wystarczy zwykłe motowidełko. Przy holowaniu ryb ręką i troszkę wprawy, to na żylce 0,7-0,10 , leszcza 1,5-2 kg. spokojnie wycholujesz, a adrenalinę masz pod daszkiem czapy. Polecam.

-------------------------------------

ŻYCZĘ POWODZENIA :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sie wybrałem do sklepu. Wędeczek się namacałem... Dużo nie kosztują, więc bez problemu wybrałem sobie Mikado, taką z mocowaniem kiwoka.

Potem przystąpiłem do wybierania kręcioła... (Idąc za Waszą radą- stała szpula)

Macam pierwszy za 36 zeta :shock::!:

Drugi 45 :?:?:

Trzeci 69 zeta :|

Potem koleś podał mi Tice... :idea:

Z pół godziny sie w łepetyne drapałem, rozważając czy potrzebny mi taki młynek.

Ponownie oglądałem tańsze... Gdzie tam...

Myślicie że ją z rąk wypuściłem?

Poprosiłem tylko inny egzeplarz, nie wymacany przez ludzisków.

No i zapłaciłem za Cetusa SS 138 zeta, a w necie wołają po 195.

Naprawde cieszy mnie ten kręcioł, wybór był słuszny.

Dzięki Bond za podpowiedź :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Witam

Zamierzam w tym sezonie rozpoczac wedkowanie podlodowe, wiec wypadaloby w pierwszej kolejnosci zakupic sprzet :mrgreen:

jaka wedke jestescie w stanie polecic, zalezy mi na czyms w miare uniwersalnym zeby mozna bylo polowic i na splawik i na mormyszke , jezeli takowej nie ma , to jaka na spalwik a jaka na mormyszke ? no i oczywiscie jaki kreciolek w miare dobry i niedrogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość opaczo

może do mormyszki balalajke kosztuje ok 10 zł i najlepiej nadaje się do mormyszki , do spławika już muszą doradzić coś koledzy gyż ponieważ wogule tą metodą w okresie zimowym nie łapie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem cos takiego, nie wiem co ta wedeczka jest warta, okaze sie.

Dodatkowo kilka mormyszek i zylke Husky 0,12 mm

Moze ktos podpowiedziec jak ma byc zamontowany ten kiwok , najlepiej na jakims rysunku pogladowym i jak przywiazac mormyszke

a2c375f397be44cdm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość opaczo

wędeczka może być napewno sie nada. Kiwok przekładasz tylko przez tą gumeczke , będzie on wtedy z boku . Żyłkę przewlekasz przez przelotkę szczytową , później przez oczko kiwoka , wkładasz z pod spodu tego oczka i przeciągasz . W ten sposób kiwok będzie się dobrze wyginał . Mormyszki wiąże sie w ten sposób , że przewlekasz żyłkę przez to oczko , tak żeby haczyk był skierowany ku górze i wiążesz to tak samo jakbyś wiązał normalny haczyk . Myślę że z tego da się coś zrozumieć :lol:

ps. Czułość kiwoka tzn jego wygięcie reguluje się tym iż zmniejszasz odległość od oczka do gumeczki przeciągając koniec kiwoka .

pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki, juz wiem o co chodzi

jak mozesz to napisz mi jeszcze czy przez to koleczko zaznaczone niebieska strzalka tez ma byc przeciagnieta zylka, czy tylko przez to zaznaczone na czerwono

1e7f9d15dd9c24fbm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kolaneczko służy tylko do przymocowania kiwoka, żyłkę przekładasz tylko przez to zaznaczone na czerwono ;) Nie widzę dokładnie ale jestem niemal pewny :)
,

kiwok ma byc pod ta czerwona gumka ( przynajmniej tak byl wczesniej), natomiast to cos zaznaczone na niebiesko to takie metalowe kolanko

sprobuj powiekszyc zdjecie to lepiej zobaczysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość opaczo

tak jak pisał wcześniej kolega żyłka ma być przeciągnięta tylko przez to oczko od kiwoka (zaznaczone na [shadow=red]czerwono[/shadow])

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 10 months later...

czy łowił ktoś pod lodem na koszyczek zanętowy ?mam swietne meijsce na leszcza z gruntu na koszyczek i zwykly sygnalizator ,( nawet teraz ostatni wypad poprzednia sobota) na sprzęt bardzo gruby i ciężki żyła główna 0,25 przypon 0,20 hak nr6 tylko tak dało się oddzielić leszcza od płotki i krąpia

ostatni sezon podlodowy łowiliśmy tam na spławik no leszcza nie było sama płotka która brała już z opadu

w tym roku planuje zrobic zestaw gruntowy podlodowy czyli wędka do blaszki podlodowej 90cm żyłka główna 016 przypon o14 najmniejszy koszyczek zanetowy i hak 10 sygnalizatorem będzie kiwok lub podwieszany na żyłke korpus małego spławika

Wiem że są zanętniki którymi mozna podać zanęte niestety rybki biorą około 2m przed końcem spadu więc zanęta podana luźno stoczy sie na koniec spadu lub zostanie wypłukana a w mojej wersji byłaby na miejscu połowu dodatkowo kleista żeby nie wypłukiwało i przynęta opadałaby błyskawicznie na dno około 9m bez przechwycenia z opadu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.