Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jak radzić sobie z zimnem podczas brodzenia w wodzie


pablotor

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda nie rozpieszcza nas ostatnio a będzie jeszcze gorzej. wiatry, deszcze, niskie temperatury powietrza oraz...wody...i tu właśnie pojawia się moje pytanie do wszystkich brodzących.

Jak radzicie sobie z wchodzeniem do wody przy takiej pogodzie i niskich temperaturach wody ?

Niestety nie posiadam jeszcze spodniobutów neoprenowych które są cieplejsze od zwykłych woderów i muszę narazie korzystać z tych drugich. Używam co prawda jakiejś dziwnej wkładki ocieplającej, skarpet wojskowych no ale przenikliwe zimno skutecznie dociera do moich nóg :wink:

Jakie Wy stosujecie rozwiązania ? Czy spodniobuty neoprenowe rozwiązują problem ? Czy macie może jakieś inne patenty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Czy spodniobuty neoprenowe rozwiązują problem ?

Zdecydowanie. Do tego stopnia, że w lato ciężko w nich wytrzymać.

Pod spód nic sztucznego- bawełniane spodnie (ja używam grubych dresów, które wyglądają jak pidżama :wink: ) i na pewno nie zmarzniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zauważyłem w lato jak jest ciężko bo kolega z którym często bywałem nad wodą nieźle się zawsze zgrzał.

Ciekawiło mnie tylko jak takie neopreny radzą sobie przy takiej porze roku...

Sa jakieś neopreny godne polecenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ja też używam zwykłych (gumowych) spodniobutów i z zimnem radze sobie tak:

Otóż zakładam najpierw zwykłe bawełniane kalesony, na to takie dziwne kalesony z grubej lajkry (dostałem od brata-sportowca, podobno to jakaś oddychająca lajkra do np. biegania zimą, nie grzeje ale dobrze utrzymuje ciepło), dalej skarpety narciarskie - takie do kolan i na koniec zwykłe spodnie (dzinsy). Tak zabezpieczony brodziłem po pas nawet pod koniec listopada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odpowiednio często zmienia się miejscówki nie jest tragicznie.

Dziś trzy godziny biczowałem w spodniobutach lemigo i nie było źle jak zimno stawało się dokuczliwe zmieniałem miejscówkę i od razu cieplej :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że w spodnio butach gumowych gość zakłada niby kalesony ze skóry (dość grubo wełny) baraniej takie rurki i wytrzymuje stojąc po pas w wodzie 3 godziny.Ja wytrzymywałem 20 min 2 pary kaleson i ciepłe dresowe spodnie,a skarpet to ze 3 pary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skarpet to ze 3 pary.
Pamiętaj że przy tylu warstwach noga jest ściśnięta i często powoduje to zatamowanie krążenia od tego jeszcze zimniej jest , znam to :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Pozwolę sobie podrzucić rozwiązanie tematu z innej "branży", a mianowicie płetwonurkowania. Stosuje się także tutaj neopren (ja np. w "mokrej" piance 7mm - spodnie "ogrodniczki" + kurtka z krótkimi nogawkami i długimi rękawami + oczywiście rękawiczki, buty i kaptur - w wodzie 3-4 stopnie marzłem po ok. 30-40 minutach), jak i skafandry suche z trylaminatu (który sam w sobie nie chroni przed zimnem).

W tym drugim przypadku stosuje się kilka warstw: np. na stopy wełniane skarpety (2 pary, w różnym rozmiarze), na ciało bieliznę termoaktywną (odprowadza pot z dala od ciała), a na to ocieplacz z thinsulate (ale oczywiście można i bawełnę czy nawet dres).

I w każdym przypadku ciało nie może być tym ściśnięte, bo inaczej krew będzie miała opór i nie rozprowadzi ciepła skutecznie (szczególnie ręce i stopy).

Pianka z neoprenu jest "mokra", co oznacza, że woda wpływa do niej, ale dzięki dobremu dopasowaniu szybko ogrzewa się od ciała i już potem nie wymienia się z zimną z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

drodzy koledzy wiem że spodnibuty kosztują wcale nie mało ale są sklepy wędkarskie w których możesz kupić za około 200zł dobrej jakości ale na allegro jak się chce też można trafić okazje i za niewielkie pieniądze fajne kupić spodnie połączone z kaloszami ja mam neoplany właśnie łączone z kaloszami i często brodzę w wodzi o różnej głębokości i jestem bardzo zadowolony, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
drodzy koledzy wiem że spodnibuty kosztują wcale nie mało ale są sklepy wędkarskie w których możesz kupić za około 200zł dobrej jakości ale na allegro jak się chce też można trafić okazje i za niewielkie pieniądze fajne kupić spodnie połączone z kaloszami ja mam neoplany właśnie łączone z kaloszami i często brodzę w wodzi o różnej głębokości i jestem bardzo zadowolony, pozdrawiam.

Pozostaje tylko życzyć szczęścia przy czasem przymusowym przedzieraniu się przez trzciny i patyki :lol: Spróbuj załatać neopreny...

A wiesz dlaczego zawodowi rybacy używają wyłącznie czarnych gumowych woderów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.