Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jezioro Brodno Małe


tomik

Rekomendowane odpowiedzi

W naszym konkursie dotyczącym opisów łowisk, który znajdziecie na stronach haczyka ( http://www.haczyk.pl/konkurslowiska.html ) mamy kilka nadesłanych przez wędkarzy łowisk. Proponuje podyskutować o tych łowiskach także tu na Forum

Jezioro Brodno Małe - opis łowiska - nadesłał Jarek z Gdyni

W samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej leży jezioro Brodno Małe. Wchodzi ono w skład jezior tzw. kółka raduskiego. Powierzchnia jeziora wynosi 78,02 ha. Brodno Małe połączone jest wąskim przesmykiem z Brodnem Wielkim, a przeciwległy północny kraniec z jeziorem Kłodno.

Brzegi jeziora porastają drzewa, dlatego większa część jeziora jest trudno dostępna z brzegu. Pas przybrzeżny porastają szerokie pasma trzcin. Dlatego będzie potrzebna nam łódź lub ponton i najlepiej, aby to pływadło było nasze, bo nie ma co liczyć na jakąkolwiek wypożyczalnię.

Jezioro ciągnie się wzdłuż drogi łączącej Ręboszewo i Zawory. Jadąc tą drogą będą problemy z pozostawieniem samochodu. Droga jest tak wąska, że ledwie mijają się dwa samochody osobowe. Z jednej strony jest wysoka skarpa a z drugiej zaraz jak się kończy asfalt jest rów melioracyjny, czy coś takiego.

Do jeziora przyległe są łąki, które to właściciele zamienili na pola biwakowe. I tam jest jedyna możliwość pozostawienia samochodu. Oczywiście płacąc haracz komuś przy szlabanie.

Dla mnie, jako spinningisty, najbardziej atrakcyjna jest północna część jeziora, rozlewająca się w szerszą zatokę z rozległymi pasmami trzcin. Zatokę tą, o głębokości 3-4 metrów, pokrywa gęsty kobierzec roślinności podwodnej, wśród której można złowić niezłego szczupaka.

Środkowa i południowa część jeziora jest znacznie głębsza Można tutaj złowić płoć, lina i ponoć niezłego węgorza. Przyglądałem się kiedyś jak miejscowi wędkarze je łowią, otóż na przynętę zakładają pokrojoną w cienkie paski wątrobę wołową, a koszyk zanętowy lub sprężynę napychają kaszanką wyrobioną z bułką tartą.

Jezioro Brodno Małe dzierżawi spółka Radbur z Somonina. Spółka ta dzierżawi także jeziora: Raduskie Górne i Dolne, Ostrzyckie, Brodno Wielkie, Kłodno, Białe, Rekowo.

Bukszyno Duże i Małe, Łączyskie jako łowiska specjalne. Sezon letni wędkowania z brzegu zaczyna się od 1.04, z łodzi od 1.06.

Posiadam informator wędkarski o warunkach i opłatach za wędkowanie na ww. jeziorach, ale z roku 2002. Jak tylko ukaże się nowy, na ten rok, mogę wszystkim zainteresowanym kolegom przesłać go w formie elektronicznej.

Wszystkim kolegom odwiedzającym nasze Kaszubskie jeziora życzę tradycyjnie połamania kija.

Jarry

P.S. Wśród okolicznej ludności wzrasta dbałość o wędkarzy, ponieważ kiedy pewnego razu podpłynąłem wraz z synem do brzegu, aby zjeść śniadanie, podszedł do nas chłop i zaproponował sprzedaż świeżych robali wygrzebanych wprost z obornika. Zdjęcia przedstawiają Brodno Małe

Zdjęcia: http://www.haczyk.pl/lowiskajbrodnomale.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...
przynęty na klenia   Dragon

Nie mogłem się nie wypowiedzieć ... To moje główne łowisko :mrgreen:

Środkowa i południowa część jeziora jest znacznie głębsza Można tutaj złowić płoć, lina i ponoć niezłego węgorza. Przyglądałem się kiedyś jak miejscowi wędkarze je łowią, otóż na przynętę zakładają pokrojoną w cienkie paski wątrobę wołową, a koszyk zanętowy lub sprężynę napychają kaszanką wyrobioną z bułką tartą.

Łowi się tam także krąpie i piękne ... wzdręgi.

Prawdopodobnie w sobotę wyjeżdżam na Brodno to zdam relację.

Pozdrawiam, Tomasz !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Ciekawe łowisko ale dostęp do tej wody z brzegu jest rzeczywiście średni. Jeśli juz jakiś teren przylegający do jeziora nie jest totalnie ogrodzony to wszedzie widać tablice typu "teren prywatny wstęp wzbroniony". Zdarzyło mi się łowić od strony drogi a jestem ciekawy jak jest w innych miejscach. Z powodu braku czasu nie udało mi sie zrobić rekonesansu stąd małe pytanie. Czy dostęp do jeziora jest wszędzie utrudniony z powodu trzcin i prywatnych działek ? Z chęcią znów zasiadłbym z pickerem nad tym ciekawym jeziorkiem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.