Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Szczupak na rzece.


Dariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Jestem początkującym wędkarzem. Chciałbym sie wybrać na szczupaka. Konkretnie chce łowić na rzece. Ale nie mam pojecia na co, kiedy i w których miejscach najcześciej żerują. Dajcie mi prosze kilka wskazówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Nie napisales na jakiej rzece chcesz lowic a to bardzo wazne bo czy rzeka mala duza kreta dzika uregulowana kazda ma swoja specyfike ale z tego co widze mieszkasz w GB wiec nie powinienes miec wiekszego problemu ze zlowieniem szczupaka. O ile sie dobrze orientuje angole maja zakaz zywca wiec albo trupek albo spin. Szukaj raczej wolniejszych miejsc. Szczupak lubi sie "schowac" i do tego celu moze mu sluzyc nawet pojedyncza lodyga rosliny. o tej porze roku raczej nie za gleboko i na cos naturalnego np perlowe gumy (ja lubie z niebieskim czarnym lub czerwonym grzbietem). Przy obecnych wariacjach pogodowych dobrze jest czasem wkurzyc szczuplego czyms fluo lub mocno pracujaca obrotowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeka znajduje sie w angli. Od kilku dni chodze spiningować na nią. Raz udało mi sie wyciągnąć szczupca. Łowiłem srebrnego woblera z niebieskim grzbietem 6cm. Nie wiem czy ta przynęta sie nadaje bo z tych naprawde wielu podejść trafiłem tylko raz. Nie jestem pewny czy dobrze spininguje. Czy jest na to jakaś reguła ? Ciągle boje sie ze albo za szybko zwijam albo za wolno. No i w jakich godzinach najlepiej wybrać się na połów. I ostatnie pytanie, ta pora roku jest odpowiednia na szczupaka ? Słyszałem że najlepiej jest łowić jesienią. Z góry dzieki za odpowiedż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sciagaj rownomiernie, ogolnie przyneta ma sie zachowywac jak ranna lub śniąca ryba....bo jak szczupak zobaczy ze cos rownomiernie plynie w jego kierunku to raczej nie zatakuje, nieraz zmiana przynety, czy sposobu prowadzenia (bardziej przy dnie, bardziej skokowo) powoduje natychmiastowe branie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Zmień woblera na sporą gumę, ja tak łowie w Irl nie ma tu takich gum jak my uzywamy, i szczuapki w kanale świetnie na nie biorą, bo nie znaja, a miejscowi z woblerami chodzą i zielsko czyszczą. Jak chcesz cos dużego to powędkuj tam ale tak leniwie, spokojnie duzym kopytem w styczniu, lutym. W zimę szukaj głębiej, ale normalnie to ja czesze wszystko. A kolory gum...klasyczna perła, te same szczuapki łapałem na ta samą gumę w odstępie 3-4 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Gość grzechuce

mam takie pytanie czy mozliwe sa miejscowki szczupaka w duzej rzece ktora ma betonowy brzeg? z literatury wynika ze nie bo nie ma naturalnych stref rozrodczych natomiast na wyplyceniach jest roslinnosc wodna. teoretycznie powinien tam byc jednak nikt ich nie lowi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość feeder

oczywiście że ma :) kiedyś jeszcze za dawnych lat jak mój ojciec był młody jak ja :D to mówił że na odrze przy dworcu było mnóstwo szczupaka .... na parnicy przy moście na energetyków zimą grupują się szczupaki ... z zaczerpniętych informacji dowiedziałem się że mają tam stoiska zimą bo dużo żarcia mają ... tylko że jak zaczyna brać to zaraz sieci stoją rybaków :( 3 dni i nie ma ani sandacza ani szczupłych .... wiesz brzeg brzegiem najważniejsze są warunki jakie panują pod wodą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.