Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Silniki elektryczne do łodzi i pontonów


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Silniki Minn Kota praktycznie nie mają serwisu w Polsce. Owszem, jak spadnie, zapiecze się konektor, to pan fachowiec z serwisu to naprawi. Jednak w moim przypadku potrzebny był nowy maximizer. I jak Polska długa i szeroka za nic w świecie nie można czegoś takiego dostać. Przedstawiciel na Polskę Minn Koty obiecywał załatwić mi ten maximizer na wiosnę przyszłego roku. Tak samo serwis. Na wiosnę! Chociaż przepraszam. Sklep Sonar zaproponował mi maximizer za 1750 złotych. Na ebayu kupiłem nówkę za 580 z przesyłką. Trwało to jeden tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
przynęty na klenia   Dragon

Witam, po krótkim obeznaniu z tematem i analizie cen na rynku podjąłem męską decyzję i kupiłem silnik MOTORGUIDE R3-40 HT 36" piszą że jest to marka należąca do Mercury, na Amazon.com czyli w USA jest droższy o 5$ od Minn Kota Endura C2 40, przy takim samym uciągu 40lbs czyli około 18 kg różnią się jednak (i to znacznie) maksymalnym ciężarem napędzanej łodzi - Minn Kota 850 kg - MotorGuide 1200 kg!. Moja łódka jest długa na 2.80 i szeroka na 1.20 metra, waży 40 kg więc raczej mocy nie zabraknie. Jak podłączyłem pod akumulator i zapiąłem cęgi (nie w wodzie) to na 5 biegu brał tylko 0,6 A. Na razie tyle, jak popływam to zapewne podzielę się spostrzeżeniami :wink:

post-15118-14544973387037_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozeznanie było jak widać wyjątkowo krótkie.

Minn Kota 850 kg - MotorGuide 1200 kg, a oba identyczny mają uciąg, czyli 40lbs.

Ciekawe kto jest bliżej prawdy.

Swego czasu miałem Minn Kotę 36lbs i w reklamie było, że to do łodzi o ciężarze 950kg. Przy flaucie ciągałem za sobą duże jachty.

Przy bezwietrznej pogodzie i jeden i drugi poradzi sobie z łodzią o masie 5 ton. Przy silnym wietrze mogą być kłopty z łodzią o masie 20kg ( + sternik i sprzęt).

Niemniej ten Twój silnik w 95% sytuacji na wodzie poradzi sobie.

W wodzie na pełnym gazie weźmie ok. 35-40 amperów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może i nie zastanawiałem się zbyt długo nad tym zakupem ale zależało mi na kilku wyprawach na drapieżnika jeszcze tej jesieni. Z tym ciężarem łodzi 850 kg Minn Kota i 1200 kg MotorGuide to rzeczywiście uciąg mają ten sam a różnica jest tylko jedna, mój ma śrubę 3 łopatkową a ta Minn Kota tylko dwie łopatki, więc chodzi tu raczej o to ile można na tych śrubach "uwiesić" zanim łopatki zaczną się odkształcać i zmaleje ich założona sprawność a nie o siłę uciągu, która jest taka sama dla obu silników, nawet proporcje by się zgadzały - wychodzi około 400 kg na łopatkę. Za Minn Kota 40 lbs musiał bym wybulić ponad 1100,- złociszów, a ten mój oferowano mi za równe 800,- jak się dowiedziałem od kumpla z Chicago że w Stanach ceny tych dwóch modeli są można powiedzieć takie same i są to dwie równie znane i uznane konkurujące ze sobą w USA marki, to się już dłużej nie zastanawiałem tylko pojechałem do sklepu i kupiłem MotorGuide. Tak więc ruszyłem w sobotę wypróbować sprzęt na jeziorku dziekanowskim i powiem że jestem b. zadowolony, silnik jest cichy, zero wibracji, dość silny - przy zmianie z 3 na 4 i z 4 na 5 bieg przy świeżym aku czuć mocne szarpnięcia do przodu i wyraźne przyspieszenie. Pływaliśmy podglądając ukształtowanie dna na echosondzie i jak trafiliśmy na jakieś podwodne wzniesienie przystawaliśmy na kilkanaście rzutów spinningiem czego efektem był szczupaczek 58 cm, którego złowił kolega ze zdjęcia. Tak więc przepłynęliśmy jeziorko z jednego końca na drugi łowiąc pod jednym lub przeciwnym brzegiem około 2 km, wracając z powrotem trollingowaliśmy przez około 1.5 km na dwa spinningi, kolega na dość sporą obrotówkę a ja na gnoma nr. 1. W sumie przepłynęliśmy ponad 3 km głównie na 3 biegu (kilkanaście razy włączałem 4 i 5-tkę) z czego około 2 km pod lekki wiaterek i z powrotem trollingując jak opisałem powyżej (trasa na zdjęciu). Ostatnie 200 metrów silnik płynął z taką samą prędkością bez względu na to czy był to 3 czy 5 bieg, po prostu pomału aku umierał, jak wróciłem do domu podpiąłem go do nawigacji (miernik mam mało dokładny) żeby sprawdzić stan naładowania i okazało się że po godzinnym odpoczynku miał jeszcze 11.9 V. Na koniec najważniejsze, akumulator to żelowy Vipow 12 V 20 Ah, myślę że dystans 3.5 km to dobry wynik dla tej pary biorąc pod uwagę ciężar łódki 40 kg, ja i kolega ze 170 kg i sprzęt około 20 kg = 230 kg. Na ten akwen (jezioro ma 1.5 km długości i 280 m w najszerszym miejscu) kupię jeszcze jeden akumulator 40 Ah na którym będę pływał w pierwszej kolejności a ten 20 Ah wystarczy mi na powrót choćby nie wiem jak wiało, pozdrawiam kolegów po kiju :grin:

post-15118-14544973387333_thumb.jpg

post-15118-14544973387802_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest nowy rekord pojemności akumulatora do silnika elektrycznego zaburtowego na tym forum.

Mało tego. Wprost niewiarygodny zasięg na akumulatorze 20Ah i silniku o uciągu 40 funtów. Ja do swojej Minn Koty 36 targałem jak głupi akumulatory o pojemności od 140 do 180Ah, a obecnie do Minn Koty Traxxis 80lbs z maxymizerem i Mikado 86lbs bez maxximizera targam dwa akumulatory po 130Ah, bo silniki są na napięcie 24V, a w związku z tym pobierają o połowę mniej prądu.

Niewiarygodne...... Prawa fizyki i chemii zmieniły się?

Nie nadążam widocznie za postępem technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wierzyć albo nie, ja napisałem tak jak było, zresztą jeśli chodzi o prawa fizyki to wystarczy policzyć, na 3 biegu płynie się powiedzmy 4 km/h silnik w tym tempie może pobierać 20-25 amperów bo to jest mniej więcej połowa mocy, ja przepłynąłem 3.5 km więc potrzebowałem na trochę mniej niż godzinę a aku miał 20 Ah, trzeba też wziąć pod uwagę że akumulator był nowiutki prosto ze sklepu, więc co Ci się nie zgadza?, bo nie za bardzo rozumiem, ja nie pływam na wyścigi tylko na ryby, pozdrawiam :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którym to miejscu napisałem, że nie wierzę w Twoją opowieść?

Jestem tylko zszokowany tym co napisałeś.

Dawno temu gdzieś na jakimś elektrycznym forum wyczytałem, że akumulator(minimalna pojemność w Ah) do silnika zaburtowego elektrycznego dobiera się w ten sposób: 3xmaksymalny pobór prądu przez silnik. Wg tego, dla Twojego silnika akumulator powinien mieć pojemność ok.120Ah lub więcej. Stąd to moje wielkie zdziwienie z zastosowania akumulatora 20Ah do silnika o poborze ok.40A.

Ja rok temu ze względu na przeciągającą się reklamację jednego z moich akumulatorów pływałem swoją Minn Kotą 80/24V na jednym akumulatorze, czyli na 12V. Tylko że było to bardzo żałosne pływanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inną filozofię, jeśli silnik ma pobór 40 A akumulator prąd max 250 A - to się nadaje. Jeśli chodzi o pojemność to już zależy od tego jak długo, jak szybko i na jak dużym akwenie chce się pływać, nie mam zamiaru bez potrzeby dźwigać takich ciężarów i tyle. Ja, jak już pisałem będę tą swoją 20-stkę traktował jako "powrotny" a na zasadniczy kupię (prawdopodobnie) maximum 55-tkę i na to jeziorko mi na bank wystarczy a jak będę się wybierał na większą wodę to coś wtedy dokupię, po co ma mi leżeć i się starzeć. Zastanawiam się tylko czy nie poprawić tych wyników instalując po drodze taki regulator PWM ( maxymizer ), w sumie cena do przyjęcia, konstrukcja, opis wzbudzający zaufanie i podobno spora oszczędność prądu. Tym sposobem będę miał 40-sto funtowy silnik z maxymizerem za nie całe 1000 zł,- :wink:

http://allegro.pl/pwm-90a-10-30v-10-70v-regulator-obrotow-zabezp-i3621600432.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" jeśli silnik ma pobór 40 A akumulator prąd max 250 A - to się nadaje", gdzie tu jest mowa o pojemności?. O pojemności piszę dalej - "Jeśli chodzi o pojemność to już zależy od tego jak długo, jak szybko i na jak dużym akwenie chce się pływać, nie mam zamiaru bez potrzeby dźwigać takich ciężarów i tyle." więc nie mylę tych dwóch parametrów tak jak napisałeś. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli dobrze rozumiem to mówimy tu o pradzie rozruchowym który ma się nijak do pojemności aku która ma zasadnicze znaczenie na długość pływania, prad rozruchowy nie musi być duży przy silniku do pontonu - łodzi jak samochodzie . co do wagi -jak kupisz 55 Ah samochodowy to jego waga będzie podobna jak minkota czy troyana trakcyjnego 100 Ah i wytrzymałość będzie większa aku taki daje dłużej 40 A niż samochodowy z wysokim rozruchem który daje bardzo dużo w momencie rozruchu sporo się różnią budową . pozatym trojan posiada wygodne rączki do przenoszenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupię samochodowego, prawdopodobnie jakiś trakcyjny, na 100% żelowy a prąd rozruchu potraktowałem jako odnośnik - że jest kilka razy większy niż prąd który pobiera silnik, nie mam danych jeśli chodzi o normalny prąd rozładowania jeśli chodzi o ten akumulator, gdyby miał 30A to by się nie nadawał, jeżeli chodzi o pojemność 20 Ah to doskonale rozumiem że akumulator może oddać prąd o natężeniu 20A przez godzinę - i to jest jego pojemność, jeśli się płynie przy pobieranym prądzie 20A np. 4km/h to na takim akumulatorze można przepłynąć 4 km, czy ja się wyrażam nie dość jasno?. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no może ta fotka coś zmieni http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7b157526aa0bb9c7.html jest to trakcyjny kwas ( w bagażniku mi się wywrócił i nic się z niego nie wylało -fajna konstrukcja korków ) warto zapoznać się z tabelka dotyczy aku 100 Ah jeszcze jedno http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/847f97b3a2f9e0ee.html .Tabelka pokazuje jak długo można pobierać prad o danej wartości . Więc aku 20 Ah popracuje z 20 min i będzie po nim ale można się upierać jednak warto zabrać pagaje coby mieć możliwość powrotu tam gdzie chcemy a nie tam gdzie wiatr nas zaprowadzi :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" jeśli silnik ma pobór 40 A akumulator prąd max 250 A - to się nadaje"

Ja twierdzę, że się nie nadaje.

Wyrażasz się Kolego bardzo jasno.

Jednak to są bzdury do sześcianu. Masz jak widzę zerową wiedzę w tym temacie i Twoje wywody są warte mniej niż zero. Niemniej jest to Twój cyrk i twoje małpy. Nic mi do tego.

Pomyślnych wiatrów i ogromnych sukcesów wędkarskich Ci życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" jeśli silnik ma pobór 40 A akumulator prąd max 250 A - to się nadaje"

Ja twierdzę, że się nie nadaje.

Wyrażasz się Kolego bardzo jasno.

Jednak to są bzdury do sześcianu. Masz jak widzę zerową wiedzę w tym temacie i Twoje wywody są warte mniej niż zero. Niemniej jest to Twój cyrk i twoje małpy. Nic mi do tego.

Pomyślnych wiatrów i ogromnych sukcesów wędkarskich Ci życzę.

Jeszcze raz powtarzam że wszystko zależy od potrzeb, ja nie będę kupował akumulatora 100 czy 130 Ah bo pływał bym na nim chyba z tydzień a i tak musiał bym go 7 razy targać do łodzi, jakby się ten mały 20 Ah nie nadawał to nie przepłynął bym na nim 3.5 km tylko 350 metrów, ja nie pływam więcej bo nie miał bym czasu ryb połowić i taki zasięg (3.5 km) z grubsza mi pasuje przy czym aku waży 5 kg i jest po prostu bardzo wygodny dosłownie kieszonkowy, natomiast Ty nie pływałeś nigdy na takim zestawie to się nie wypowiadaj bo to Twoja wiedza o takowym jest zerowa, mnie chodzi głównie o to że nie muszę kupować cysterny jak chcę wypić szklankę mleka, a Ty jak lubisz "przećwiczyć" kręgosłup i masz takie problemy z prądem to najlepiej dokup jeszcze drugą łódkę na akumulatory. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ja mam Mikado Fish Hunter M54 i do tego akumulator 100Ah i według mnie przydałby się drugi bo jest tak :

dziennie trasa moja to min 1,5-2km w jedną stronę czyli w sumie 4km ale jak ją chce zrobić jeszcze pod wieczór to jest duży problem ale zazwyczaj się udaje bieg zwykle 3 ale jak jest większy wiatr to trzeba dać 5 i wtedy jest strach wieczorem wypłynąć. Ale mój zestaw od Robio jest cięższy ok. 2 krotnie .Aha akumulator rozładowany od 75-90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

Ja na trzech bateriach R-20 pływam cały tydzień. Myślę o przejściu na 4 AAA. Podobno będzie można pływać o wiele dłużej. Zapomniałbym dodać, że kiedyś nawet bez baterii, tylko na samych wiosłach pływałem od wiosny do późnej jesieni całymi dniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszły piątek pływałem od 9:00 do 16:00 na tym zestawie akumulatorów (2*20Ah) połączonych równolegle, oczywiście z przerwami na sinningowanie ale zwiedziłem całe jezioro dziekanowskie wzdłuż i wszerz, daję słowo honoru że nie zauważyłem spadku mocy silnika aż do końca, po powrocie akumulatory ładowały się na ładowarce:BAT1131 około 5 godzin i były full, oceniam że były wyładowano w około 60-70%, odległość przebyta około 5 km, trafił się też szczupaczek, fajny wypad.

post-15118-14544973393202_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Witam!

Planuje zakup silnika do łodzi 3,80m x 1,60m (żelkot) ok 80 kg. Akumulator mam żelówkę 104Ah. Myślę nad Osapianem Max 55/60lbs - wersja po tuningu, lub słabszym Osapianem Max 45lbs. Jest duża różnica w mocy i poborze prądu? Dużo trollinguje, a to mój pierwszy własny silnik, dlatego zwracam się o pomoc w wyborze :) Nie chcę też kupić zbyt dużego żebym po godzinie musiał spływać, gdyż akumulator mi się rozładuje... Dziękuję z góry za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.