Skocz do zawartości
tokarex pontony

Match czy Teleskop jakiej firmy


karmel

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Ja ostatnio miałem ten sam dylemat ale dzięki przejrzeniu kilku forów i pomocy znajomego wybrałem kij matchowy. Wszystko zalezy od tego gdzie masz zamiar łowić, jeśli na wodzie stojącej to match jeśli bierzącej to teleskop (ale to w ogromnym skrócie). Najlepiej zrobisz jak poczytasz sobie artykuły odnośnie łowienia na spławik i sam zdecydujesz co Ci bardziej pasuje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no hej,

Nie bardzo rozumiem pytanie, a jeszcze bardziej nie rozumiem odpowiedzi assama.

Wszystko zalezy od tego gdzie masz zamiar łowić, jeśli na wodzie stojącej to match jeśli bierzącej to teleskop (ale to w ogromnym skrócie)

Wydawało mi się, że temat odległościówki mam w miarę rozeznany, a tu nagle radykalnie nowe spojrzenie na sprawę...

Wg mojej wiedzy wędka matchowa może być wieloskładowa, zazwyczaj 3-składowa, ale równie dobrze może być teleskopowa.

Natomiast wg jakiego klucza dobiera się teleskop na wodę bieżącą, tego już, niestety, nie wiem. Gdybyś bardziej precyzyjnie zadał pytanie, mógłbyś liczyć na bardziej precyzyjną odpowiedź?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Treneiro, proszę o wyrozumiałość :) Na wstępie napisałem, że też dopiero co rozpoznanie w tej materii robiłem z czego wynikać może, że moja wiedza na ten temat jest niewielka i dlatego poleciłem przeczytanie kilku artykułów o spławiku traktujących. Tego, że matchówka nie może być teleskopowa nie mówiłem. Podkreśliłem także że to co napisałem jest w ogromnym skrócie (myślowym :) ). Chodziło mi o to, że (według mojej znikomej wiedzy) wędka typu match nie nadaje się na wodę bieżącą w przeciwieństwie do teleskopów. To tyle wyjaśnień z mojej strony :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Assam, to nic złego nie wiedzieć wszystkiego. Poza tym, praktyczna wiedza wędkarska często mija się z teorią.

Mówimy tu o wędce matchowej (czyli do metody odległościowej, zwanej także angielską) i tu, jak mniemam, mamy jasność. Natomiast co do teleskopu, to naprawdę przydałoby się nieco więcej precyzji. Teleskop (potocznie, rzecz jasna) bowiem to równie dobrze właśnie odmiana odległościówki, ale także tzw. bacik, albo bolonka, albo picker, feeder, albo nawet gruba pała do gruntowych szaleństw.

Przypuszczam jednak, że chodziło o metodę spławikową, więc w przypadku wody stojącej z powyższego sprzętu oczywiście najlepiej sprawdzi się albo matchówka, albo 7-8 metrowy bat.

Jeśli zaś chodzi o wodę bieżącą, czyli rzekę lub kanał, występy z matchówką lub bacikiem uważam za bezcelowe. Jedynym rozwiązaniem z wymienionych wyżej jest bolonka, która faktycznie jest teleskopem i jeśli to właśnie o nią Ci chodziło, to wszystko się zgadza.

Jednak z Twojej wypowiedzi można wysnuć taki wniosek, że konstrukcja wędki ma decydujący wpływ na jej wybór w określonym łowisku. Co wg mnie mija się z prawdą.

Co do bolonki, to jej zaletą jest przede wszystkim długość, ok.6m zazwyczaj, która w połączeniu z zastosowaniem kołowrotka, daje możliwość utrzymywania stałego wstępnego napięcia pomiędzy szczytówką i spławikiem, na branie w rzecznym prądzie należy zareagować dość szybko.

Jeśli chodzi o mnie, to w rzece spławikuję przy pomocy zestawu skróconego, czyli używam zazwyczaj 11m tyczki, a często skracam ją o 1 czy nawet 2 elementy. W tej metodzie "nadzór " nad zestawem jest najlepszy i skuteczność tej metody jest nieoceniona. W jeziorze zdecydowanie odległościówka, czasem, podczas zawodów szczególnie, używam tyczki lub bata, ale ostatnio wolę zdecydowanie rekreację... :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mój brak precyzji w wyjaśnieniach się jak widać przydał, ponieważ spowodował bardzo rzeczową wypowiedź :D To co napisałeś właściwie pokrywa się w dużym stopniu z tym co w mojej głowie siedziało tylko jakoś nie wiedziałem jak to powiedzieć (lub poprostu miałem lenia i nie chciało mi się rozpisywać). Następnym razem kiedy będę coś pisał postaram się wypowiadać bardziej precyzyjnie :)

Swoją drogą to ciekawe co osobą zainteresowaną się dzieje, że nic nie pisze? :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dzięki za szczgółową wypowiedź

Łowię zarówno nad jeziorem ja i nad rzeką metodą spławikową z brzegu myślałem,że jak kupię match czy teleskop to będę miał wędkię uniwersalną.Poradzicie mi gdybym chciał kupić match od 5-20g lub też teleskop od 5-20g to konkretnie jakie byście modele zaproponowali i jakij firmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie jestem w stanie Ci pomóc w tej kwestii. Myślę, że dobrze by było gdybyś sobie jakiś kijek wypatrzył i opinie na jego temat zapytał. Życzę Ci udanego wyboru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.