Skocz do zawartości
tokarex pontony

Zatopiony kołowrotek


Sand

Rekomendowane odpowiedzi

Jak długo może leżeć kołowrotek w wodzie? Pytanie dość nietypowe ale tak się stało że kołowrotek wraz z wędką znalazł się w wodzie :mad: . Czy po tygodniu moczenia się w wodzie będzie jeszcze nadawał się do użytku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Nie pytam w jakich okolicznościach tak długo leżał,

jeśli chodzi o przekładnie i podkładki to łatwo je wymienić lub doczyścić papierkiem ściernym drobnym,ale łożyska to mogą dostać po tyłku szuszenie szybkie może przynieśnie jakieś efekty a potem troszku oliwki do nich nalać (oliwka lepiej z penetruje wszystko od smaru) bedzie trzeba.Próbuj nic do stracenia już nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jezeli kolowrotek byl w wodzie z minute (podczas wyjmowania ryby z wody wedka wpadla do rzeki) to czy trzeba tez suszyc lub wykonywac inne czynnosci. Ja dalej lowilem i nie zauwazylem niczego niepokojacego w pracy kolowrotka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wyłowiony z wody kołowrotek rozebrałem i dokładnie wyczyściłem. Następnie zakonserwowałem WD40, niczego innego nie miałem pod ręką :neutral: Szukałem serwisu kołowrotków w Warszawie lub okolicach gdzie mógłbym oddać kołowrotek do przesmarowania. Niestety niczego takiego nie znalazłem i wygląda na to że będę musiał to zrobić sam. Z tego co się orientuje to do łożyska wpuszczamy parę kropel oliwy do maszyn a na inne ruchome części kołowrotka nakładamy smar. Czy może to być smar silikonowy?

http://allegro.pl/item1076171940_liqui_moly_smar_sylikonowy_silikon_fett_3312.html

Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie zakonserwowałem WD40,
ten preparat zupełnie się do tego nie nadaje, czyści i wysusza, zero smarowania.
Z tego co się orientuje to do łożyska wpuszczamy parę kropel oliwy do maszyn a na inne ruchome części kołowrotka nakładamy smar. Czy może to być smar silikonowy?
co do samego smaru, są róźne zamienniki ale niewiele się nadaje. jeżeli już chcesz wydać +/- 50zł to w tej kwocie możesz nabyć profesjonalny komplet przeznaczony do kołowrotków.

polecam ten temat http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=573

a tak w ogóle, co to za kołowrotek ? moim skromnym zdaniem łożyska po tak długim czasie pod wodą nie nadają się już do eksploatacji, zwykłe kryte są za jakieś 5pln/szt.(jeżeli nie jest to shimano/daiwa to raczej nie ma tam łożysk wyższej klasy, zresztą po tygodniu pod wodą każde szlag trafi.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WD 40 użyłem tylko w celu powstrzymania korozji po oczyszczeniu i wysuszeniu kołowrotka. Jak już wcześniej napisałem, nie miałem niczego lepszego pod ręką. Po tym zabiegu nie był używany. Co ciekawe po wyjęciu z wody kołowrotek praktycznie pracował tak samo jak przed zamoczeniem. W środku nie było żadnych ognisk rdzy ani innego syfu. Smar który podałem jako przykład w linku z allegro już posiadam tak więc nie jest to żaden dodatkowy wydatek. Kołowrotek to Ryobi Zauber.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posmaruj czym masz i będzie dobrze,zajmuję się zawodowo przekładniami (nieco większymi niż w kołowrotku) i nie bardzo wiem jakie to magiczne właściwości ma "specjalny smar do kołowrotków"

co do łożysk w tym kołowrotku to na 99% są nierdzewne i nic im nie będzie.

Najlepsze IMHO było by regularne smarowanie olejem wazelinowym.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wychodzę z założenia, że kołowrotek to sprzęt który w przeznaczeniu ma już ujęty kontakt z wodą. Nie raz moczyłem kołowrotki w wodzie przy różnych zdarzeniach i warunkach i nigdy żadnego nie otwierałem i nie smarowałem i wszystko chodzi tak jak powinno. Jeden to już konkretny weteran, mój pierwszy kołowrotek jaki kupiłem ok 10 lat temu, cos o nazwie CLEO JFT ? koreańska produkcja, moczony-nie smarowany- sprawny :mrgreen: . Luz na korbce tylko trochę złapał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.