Skocz do zawartości
tokarex pontony

Własny staw, jeziorko


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

maniek, nasze rodzime ryby robią tak od zawsze i jest to wpisane w środowisko natomiast obce ryby zakłócają ten cykl. Wiem że leszcz wpierdziela, jazgarz jest w tym mistrzem a okonia za to prawie wytępiono :???: Wiem też że jest kolosalna różnica pomiędzy otwartymi wodami a zamkniętymi (szczególnie mniejszymi) gdzie jeżeli naruszy się ekosystem poprzez wpuszczenie amura i karpia to w takiej wodzie można później łowić tylko karasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 482
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No a ten swoje :mrgreen:kocur, dyskusja nasza nie powinna trwać na forum[będziesz na zlocie to git pogadamy] i to w takim temacie

natomiast obce ryby zakłócają ten cykl
żadne obce ,natura nie zna takiego pojęcia ,to durny człowiek wymyśla ze pewne gatunki są obce a inne nie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wito.

Nie polemizujcie , bo przeze mnie się pokłócicie :P:roll:

To zapytam tak . Co byście wpuścili do takiego stawu (3 ha 2,5m głęb.) i w jakiej ilości żeby była to atrakcyjna woda dla wędkarzy , bo jak już mówiłem chcemy zrobić opłaty i za tą kasę wprowadzać kolejne zarybienia :) :) . Lepiej zarybiać lipcówką czy kroczkiem ? (chodzi o straty i koszta ) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polemizujcie , bo przeze mnie się pokłócicie
Nie ma takiej opcji :wink:kocur, to fajny "gość"tylko nie czyta odpowiednich "książek" :wink::mrgreen: ,
Co byście wpuścili do takiego stawu (3 ha 2,5m głęb.) i w jakiej ilości żeby była to atrakcyjna woda dla wędkarzy
Zrozum woda wodzie nie równa ,oczekujesz od nas "wróżenia z fusów"czy rzetelnej odpowiedzi ,zarybienia wody to poważna sprawa ,a nie wrzucenie do wody kilku kilogramów narybku ,musisz to zrozumieć ,jeśli chcenie to robić z tatą profesjonalnie to proszę bardzo zasięgnąć 'języka' u miejscowego ichtiologa i zbadać wodę zresztą to podstawa ,bo może się okazać że tylko w twojej wodzie wytrzymają karasie i nic po za tym ,a zabawę w zarybienie to mnie nie pytaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio naszło mnie i wykopałem taki dołek 2x3m wody w nim jest ok 70 cm i mam takie pytanie czy w takim czymś były by jakieś ryby?? Wiem że to jest strasznie ale to strasznie małe ale nie miałem możliwości wykopać większego.

Będę wdzięczny za pomoc. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie to wpuszczanie ryb. może i niektóre gatunki by przetrwały, ale była by to dla nich wegetacja. Nie miałyby żadnych przyrostów. Chyba że karpie które ponoć i w akwarium mogą nieźle urosnąć :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem ja mam pytanko. Stawek jakiego jestem właścicielem ma 15 x 25m, średnia głębokość to 1,5m (pisałem juz o nim duużo na forum). Ryba trzyma się tam od zawsze, woda czysta i natleniona, więc nie ma problemu po zimie czy w upalne lato. Mułu trochę jest, jedyna roślinność to pałka. Przyrosty naprawdę spore. Kiedyś były w nim karpie, póżniej chciałem mieć swoje żywce.

W stawie występuje ładny karaś, płoć, wzdręga, leszcz, parę karpi i OKON. Trochę w zakłopotanie sprawia mnie fakt, że jeśli chce złpać żywca to nie ma innych małych rybek, tylko okoń. (raz na 100 można trafić płotki po 5 cm). Więcej jest dużych karasi i ploci, niż dużych okoni, więc teoretycznie to ich powinno byc od groma. Zastanawiam się czy nie wytrzebić wszystkich okoni pomiędzy 10 a 30 cm. Zostawic tylko narybek i parę sztuk powyżej 40.

Dodam, że okoń jest jedynym drapieżnikiem i nie ukrywam, że bardziej zależy mi na wytarciu np. karasi czy płotek ( osobniki ładnie ponad 30 cm). Obawia się, że okon najpierw tłucze narybek właśnie tych ryb, a póżniej bierze się za przedstawicieli swojego gatunku.

Maniek jakieś rady jak zagospodarowac ten stawik ? Obecnie przez 6 lat "ekosystem" nie ruszany. Tylko pare okoni i płotek na żywca zabrałem.

@edit: może płoć i karaś potrzebuja innych warunków do tarła? jest jedna płycizna, dobrze nasłoneczniona, dno piasek i własnie rośnie tam pałka. Zaczyna się od 20 cm i przez jakieś 3 metry w stawu nie przekracza metra. Może woda za zimna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno karaś, kwestia jest taka że jak masz tam tylko tyle wody to w zimie będzie zamarzał do dna, w lecie zaś będzie przyducha bo się woda za bardzo nagrzeje. Nie mniej ludzie w ogródkach mają ozdobne sadzawki o zbliżonych rozmiarach i coś tam trzymają, chociaż dla ryb komfortowe to zapewne nie jest. Ciekawostką może być że w centrum Szczecina, jak i pewnie innych miast karasie występują w basenach przeciwpożarowych, w których ciecz tam się znajdująca "koło wody nawet nie leżała" :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hubal, małe stawiki ,oczka wodne wymagają dużo pracy im większy zbiornik tym mniejsze mogą być nasze nakłady pracy ,moim zdaniem zbyt mała "szata"roślinna powoduje twoje kłopoty ,raz że ryby nie mają dobrych warunków na tarło ,brak im roślinności do tego sama pałka to jednak za mało,mogą sie wycierać raz na dwa lata ,a dwa brak schronienia dla narybku ,powoduje ze okonie maja "żarcie" jak na talerzu.Natomiast okoń ma doskonałe warunki do tarła i żarcia do oporu :wink: wiec nie dziw sie takiego obrotu sprawy .Powinieneś monitorować populacje okoni ,raz, dwa razy do roku ,najlepiej jesienią odłowić narybek 5-10cm okonia ,drugim działaniem wprowadź dodatkowe rośliny do stawu ale tu ostrożnie i z rozwagą lub na wiosnę stawiaj krześliska dla ryb spokojnego zeru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek, w stawku jest juz woda od hmm.. 15 lat ( czasem spuszczany i pogłebiany) i kiedyś było naprawdę sporo karpia i lina ( nigdy ryba nie padała, żródło, cały rok jest dużo wody ). Obecnie planuje, aby staw był zarośnięty w 1/3. Troche na płytkiej i głebokiej wodzie. Czytałem troche o tarliskach ale i tak mam braki w tej dziedzinie ( ciżeko o jakieś dokładne informacje w sieci, nie wspominam już, że chodzi o mały ekosystem, jesli możesz to chętnie podyskutuje w tej sprawie, kiedy? gałęzie jakich drzew ? i ogólnie masa pytań ).

Obecnie jade na 4 dni testować namiocik, bo jeszcze godzinka i mi ktoś miejscówe zajmnie. Po powrocię postaram się napisac dokładniejszy priv + zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Mam pytanie. Od dwóch miesięcy mam wykopany staw. Chciałbym w miarę szybko go zarybić i nie wiem jak mam się za to zabrać. Napiszcie mi jakimi rybami i kiedy najlepiej to zrobić. Staw ma 15x20 m i 4 m w najgłębszym miejscu. Miesiąc temu posadziłem część roślin. Z góry dzięki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teren jest wybitnie gliniasty,przyznaję,że do wykopania go zmusiły mnie też warunki na jakich przyszło mi pobudować dom.Działka jest b.duża więc było miejsce a zbiornik ten odbiera jednocześnie nadmiar wody(a w tym roku opadów nie brakuje) z całego terenu.Chciałbym więc pogodzić przyjemne z pożytecznym.Brak zasilania z zewnątrz,ale teren jest drenowany na gł ok.80cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze inny problem.Ponieważ staw jest dosyć głęboki i ma strome brzegi chciałbym dla bezpieczeństwa na linii brzegowej nabić kołki dębowe o śr. ok.10-15cm,wystające ok.30-40cm ponad powierzchnię.Czy to dobry pomysł ?Może ktoś ma lepszy na zabezpieczenie takiego dołka.Pomijam konieczność ogrodzenia na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.