Skocz do zawartości
tokarex pontony

Ciśnienie atmosferyczne


pisaq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wielu z nas przykłada dużą wagę do pogody. Jedni ze względu na wygodę i komfort wędkowania, inni zaś - z powodu brań lub ich braku. Każdy ma swoje ulubione "typy pogód", w których uwielbia wędkować. Podobnie każdy z nas ma jakiś pogląd na to, jaki wpływ na żerowanie ryb ma pogoda. Wiadomo - siła i kierunek wiatru, nasłonecznienie itp

Ja natomiast spytam: a co z ciśnieniem?

Często nad wodą słyszy się "eee, paaanie, przy takim ciśnieniu nic nie weźmie!" czy "dzisiaj znowu o kiju, ale to wina ciśnienia".

Ja Wam powiem, że... trochę zgłupiałem. Czemu? Ano, zawsze wyznawałem zasadę, że dobre brania zagwarantuje nam stabilne ciśnienie, ale... Znam wędkarzy, którzy twierdzą, że ryby żerują, gdy ciśnienie gwałtownie rośnie. Inni hołdują stwierdzeniu, że wręcz przeciwnie - najlepiej gryzą, gdy spada. Słyszałem również, że sandacze zajmują stanowiska położone płycej przy niskim ciśnieniu i na odwrót. Tak jak powiedziałem - zgłupiałem. Na ryby wychodzę, gdy... mam czas, ale posiłkowanie się taką wiedzą może być przydatne.

Zatem. Jakie są Wasze teorie na ten temat? Jaki wpływ na zachowanie i ewentualne żerowanie drapieżników ma ciśnienie atmosferyczne? Czy warto spoglądać na barometr przed wyjściem z domu?

Dla Moderatorów i Administracji: celowo założyłem ten temat w tym właśnie dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
drapieżniki nie lubią nagłych zmian ciśnienia
jak jest niskie cisnienie lub spada to drapieznik w ogole praktycznie nie zeruje.

A ja Wam powiem że zauważyłem że podczas dużego spadku ciśnienia łowiłem najwięcej sandaczy i okoni.

Spadki były na prawdę duże z 1015 do 995 i ryby brały.

Podobnie jest z pełnią księżyca,także zauważyłem że ryba lepiej żeruje[karpie]gdzie np.nad wodą nie było żadnego wędkarza.

Opinie i zdania są różne,ale ciśnienie ma na pewno zdecydowanie duży wpływ na żerowanie ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem wydaje mi się że cisnienie nie ma żadnego znaczenia. Łowiłem już z powodzeniem ryby przy bardzo niskim jak i wysokim cisnieniu. To samo dotyczy pełni kiedy to amury pięknie brały gdy w nocy było tak jasno że jak zakładałem na włos kulki nie potrzeba było latarki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często nad wodą słyszy się "eee, paaanie, przy takim ciśnieniu nic nie weźmie!" czy "dzisiaj znowu o kiju, ale to wina ciśnienia".

Powiem tak "chu..ej baletnicy to i rąbek u spódnicy przeszkadza". Jest tyle czynników które mają wpływ na brania (tu sugeruję się mądrościami pana E. Gutkiewicza (...) trzeba zadać sobie pytanie dlaczego ryby akurat dzisiaj biorą albo dlaczego akurat dzisiaj nie biorą (...)), że gdyby chciał je wszystkie śledzić, kontrolować i układać sobie wg. nich grafik na ryby to nie wiem czy raz na dwa miesiące byłby człowiek na rybkach. Dla mnie istotą wędkowania jest to, że rozłożę wędkę nad wodą, że otworzę piwko i najważniejsze, że odpocznę od roboty.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wernicjusz, to samo chcialem napisac. Od siebie dodam, ze sa jakies reguly, ktore czesto sie sprawdzaja. Np, idzie duzy front atmosferyczny, cisnienie ma skakac jak szalone, to i ryba slabo bedzie brala. Ale zdazylo mi sie, ze akurat w taki dzien notowalem kapitalne brania. Takze najlepsza regula jest brak reguł i przebywanie nad woda tak czesto jak sie da :) I zamiast narzekac, ze ryba nie bierze bo niskie cisnienie to kombinowac, wtedy zawsze sie cos upoluje. Trzeba pamietac, ze ryby niekoniecznie znaja te wszystkie wedkarskie reguly i porzekadła :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ludzi, którzy robią pomiary barometrem, ale oni to już prawie zawodowcy w łowieniu.

Ale w łowieniu czy w przepowiadaniu pogody? Bo już nie jeden się przekonał iż pogoda jest istotna w łowieniu ale nie najważniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Wam powiem tak. Jestem w trakcie przeprowadzania eksperymentu. Na podstawie informacji znalezionych w necie, zrobiłem założenia i staram się je zweryfikować.

Nie będę mówił jakie (wartości ciśnienia, tendencje itp), bo nie chcę nikogo wprowadzać w błąd, a moje założenia i tak ulegną zmianie.

Niemniej jednak, wytypowałem sobie cztery dni, w których wg mojej teorii ryba powinna być aktywna. W te dni udałem się na dobrze znane mi łowisko (dość trudne, o dużej presji wędkarskiej) i faktycznie - zaobserwowałem wzmożoną aktywność ryb. Moje wyniki były zdecydowanie lepsze niż "na wariata", a i inni łowili ryby, które zdawały się być mniej ostrożne.

Jak narazie mam skuteczność 100%, ale przy takiej ilości wędkowań (w tak krótkim odstępie czasu), można to uznać za dzieło przypadku. Nie mniej notuje swoje wyniki i spostrzeżenia, ale wiedzcie, że coś w tym jest.

Właśnie szukałem takich stacji meteorologicznych, ale te porządne (jak wszystko!) są dość drogie, a te do 100zł to jakiś badziewia (temperatura i wilgotność, bez ciśnienia albo stacja zdolna do pomiaru ciśnienia, natomiast w zestawie znajduje się czujnik, który tego uczynić nie może).

Najlepszym rozwiązaniem byłby oddzielny barometr... Szukajcie, a znajdziecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Gość AdamKaczor

Czy ja dobrze rozumiem,jak ciśnienie spada to słup poietrza z mniejszą siłą naciska na powierzchnie wody i pęcherz pławny ryby się rozpręza i ryba wedruje na płycizny :?: a gdy rośnie ciśnienie pęcherz sciska się i rybka wędruje w głebsze partie wody :?: Proszę o opinię kolegów jakie jest Wasze zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcelus77

"Po temperaturze jest to drugi czynnik meterologiczny, który należy uwzględniać przy planowaniu wypadu na ryby. A warto wiedzieć, że ryby znakomicie wyczuwają zmiany ciśnienia atmosferycznego, i to ze znacznym wyprzedzeniem, czyli jeszcze zanim one wystąpią. Gwarancją sukcesu wędkarskiego (podobnie jeśli chodzi o wiatr) jest ustabilizowaniee ciśnienie, przynajmniej przez 2-3 dni przed wypadem z wędka. Jak wskazuja wieloletnie obserwacje zarówno moje jak i zaprzyjażnionych wędkarzy , najlepsze efekty w wędkowaniu występowały przy ciśnieniu bliskim normalnego. 1002 hPa . Dobre branie występuje przy ciśnieniu wahającym się mniej więcej w granicach 1000-1012. Ale konia z rzędem i zestawem spinningowym kto wie dlaczego tak się dzieje."

OLGIERD RÓŻYCKI "Pogoda"

Ja natomiast zaczynam w to coraz bardziej wieżyc do mierzenia ciśnienia używam zegarka Casio z wbudowanymi czujnikami wysokości, ciśnienia, kompas, faza ksiezyca.

Do wszystkiego dochodzi wiatr, temperatura, faza księżyca.

Wiatr Wschodni-Pólnocny (niz atmosferyczny) - niekorzystny

Poludniowy, Zachodni - korzystny

Fazy ksiezyca- dla mnie maja ogromne znaczenie

Pozdrawiam Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ciśnienie jest jednym z ważniejszych czynników wędkarskiego powodzenia, kiedy równo około 3-5 dni utrzymuje się wysokie ciśnienie to ładnie biorą białe ryby natomiast kiedy na wykresie odczytuje gwałtowny spadek po takim czasie to w ostatni dzień tego wysokiego ciśnienia bierze dobrze sandacz- ja tak uważam i mnie się to generalnie sprawdza.

Natomiast dużego okonia powiązał bym jednoznacznie z węgorzem ja ich najlepsze brania zanotowałem w pogodę burzową (gwałtowny spadek) lub już przy niskim ciśnieniu z tym że lepiej podczas tego spadku znaczy jak w powietrzy wisi burza.

Tak swoją drogą to jestem meteopatą i strasznie reaguje na niskie ciśnienie pewno wielu z was tez tak ma- dlatego zeby połowić okazałe okonie to z 3 kawy muszę wypić :)

Prognozy najczęściej sprawdzam w formie wykresu na: http://www.bayercropscience.pl/strony/2/i/476.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AdamKaczor

No dobra ale czy ktos odpowie mi na moje pytanie jak zachowuje się ryba przy spadkach czy przy wzrostach ciśnień. Gdzie przebywa np. szczupak i jaki ma wpływ ciśnienie na tą rybe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcelus77

Najważniejszym zadaniem pęcherza pławnego jest odbieranie sygnałów o zmianach ciśnienia i umożliwienie rybom przystosowania się do tych zmian. Ryby otwartopęchecherzowe / karp,płoć,lin,leszcz,karaś/ mają możliwość regulacji zawartości gazowej pęcherza - chwytają otworem gębowym powietrze z powierzchi wody. U ryb o pęcherzu zamkniętym / okoń, miętus, sandacz/ zawartość gazów w zamkniętym pęcherzu pławnym jest regulowana przez gruczoł gazowy,który wydziela gazy do pęcherza oraz owal, który gazy pochłania. Kiedy na wodzie widzimy wiele rozchodzących się kręgów z rybami łykającymi powietrze możemy sie spodziewać gwałtownego spadku ciśnienia atmosferycznego.W chwilach gwałtownego wzrostu ciśnienie obserwujesię zjawisko odwrotne. Ryby otwartopęcherzowe wydalają nadmiar gazu zarówno przez jelita ,jak i przez otwór ustny i w miarę szybko przystosowują się do zmiany ciśnienia.W momencie stabilizacji ciśnienia ryby te wznawiają intensywne żerowanie. Inaczej wygląda sytuacja ryb o zamkniętych pęcherzach pławnych, które nie mają zdolności szybkiego dostosowania się do zmiany ciśnieni. Powrót do równowagi fizjologicznej następuje u nich dopiero po trwałej stabilizacji ciśnienia. W ostatnich kilku latach zmiany ciśnienia były wyjątkowo częste ( nawet w ciągu tego samego dnia ) co w pewnej mierze daje odpowiedź na pytanie : dlaczego nawet ryby nie biorą.

Dobrze jest przed burzą i po niej ... rybki wtedy biorą lecz nie wszystkie , węgorz bierze wtedy najlepiej . Tuz przed burzą nawet ludzie mogą odczuć poprawę układu oddechowego , a to przez wytwarzający się wokół ozon O3 , tlen O2 , lecz w większych dawkach ozon jest bardzo trujący ( oczyszcza się nim wodę z bakterii w wodociągach razem z chlorem )

Dodam jeszcze , że np. Sandacz złowiony z kilu metrów i wypuszczony potrzebuje aż 2 godzin do wyrównania Ciśnienia w 2 pęcherzach pławnych ..... dlatego b.często sandaczyki nawet leciutko zahaczone i wypuszczone będą wirować i potem pływają do góry brzuchem .

Ryba aktywna

Stabline ciśnienie (1000-1012hpa) 2-3 dniowe, faza księżyca Nów, delikatny powiew zachód moze byc poludnie...Sprawdzcie to kiedys a zobaczycie jak bierze ryba :wink:

Wiatr wschodni i północny to dla Polski zimny niż który zmienia temperature otoczenie i wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.