Skocz do zawartości
tokarex pontony

Gdzie robie błąd?


ozer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć...

Chciałbym podpytać gdzie czai się błąd lub czy wszystko robie ok...

Co do sprzętku mam 2 wędki 3,6m (dawałem ok 50zł / szt) z kołowrotkami też raczej z tej niższej półki...

Mam spławiki stałe 2g (chyba stałe - żyłka przechodzi przez górne oczko w spławiku i na "druciku" na dole gumka trzyma żyłkę). Obciążenie śrutem i na końcu haczyk na krętliku.

żyłka 0,20, haczyki nr 8

Grunt dawałem ok 1m (nie wiem jak tam jest głęboko) - ok 4-6m od brzegu spławik stał prosto.

Byłem kilka razy na stawach "Krzywie" pod Łodzią na kukurydzę, białego i czerwonego...

Pytam czy robie wszystko ok bo po 6-8h siedzenia nic nawet nie "pukło"....

Co robie nie tak... to raczej chyba nie "humory" ryb, że któryś raz jestem i nawet nie tyknie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Gość Tomik 1970

Przynęta z haczykiem ma leżeć na dnie ale tylko ona. Łatwo wy gruntujesz łowisko zakładając na haczyk kawałek ołowianej taśmy. Po co ci krętlik przy haczyku ? Wystarczy węzeł. Jeśli chodzi o spławik i jego mocowanie to akurat wszystko jedno ( kiedyś to zgłębisz ) Dobrze wy gruntuj zestaw i powinny być efekty :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem grunt sprawdzę sobie na zasadzie "wydłużania" póki spławik się nie położy ? Bo do wody przecież nie wejdę... tylko taki sposób mi przychodzi do głowy :)

Co do krętlika - wygląda to tak:

spławik

żyłka ze śrutem

krętlik

ok 20cm żyłki

haczyk

krętlik mi ułatwia zmianę np spławika czy wielkości haczyka - nie musze za każdym razem wiązać haczyka - a ciężko mi to idzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro bede sprawdzał od rana :) jedną wędkę na ciężko puszcze :) a drugą na spławik...

Jak myślisz kukurydza "kupna w wędkarskim" będzie ok ? Jakaś zapachowa jest itp... mam też zanętkę na karpia - czy to działa ? ile sypać ?....

I jeszcze jedno... jak duży hak zapiąć ? 8 nie jest za wielka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tomik 1970

Reszta ok . Z zanęta sam dojdziesz jak i ile ale teraz syp mało bo ryby już tak nie żerują. Kukurydza, biały, pinka metoda prób i błędów :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :)

Jutro sprężynka pójdzie i spławiczek z gruntem "odpowiednim" zobaczymy czy choć "branie" będzie....

Jak ktoś będzie miał jeszcze pomysły co złe to piszcie...sprzęt może słaby ale kasy chwilowo na lepszy nie mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ozer, dokup przynajmniej 25m żyłki przyponowej 0,16 bądź 0,12mm bo domyślam się, że przypon robisz z tej samej żyłki co główna.

Co do haczyków.

Ja używam rozmiarów 10 - 12

Na zawodach dużo mniejsze ale dla Ciebie na początek takie wystarczą 8 też może być ale już na większą rybę

Krętlik jest nie potrzebny a z gruntem dokładnie tak jak piszesz - reszta ok :wink:

Czasami krętlik jest potrzebny co widać na załączonym pliku poniżej. Jak znasz tą firmę to będziesz wiedział kto jest właścicielem także pytań nie powinno być :wink:

a1f0f5abb514aa9bm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem kilka razy na stawach "Krzywie" pod Łodzią

Na Krzywiu są głebokie stawy na odległości 7-10m od brzegu bywa ponad 2m głębokości...

to raczej chyba nie "humory" ryb

Na Krzywiu obecnie jest jakieś fatum ryba nie zeruje jeśli chcesz mieć wyniki to nastaw sie na białego robaka i na płoć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Krzywiu obecnie jest jakieś fatum ryba nie zeruje jeśli chcesz mieć wyniki to nastaw sie na białego robaka i na płoć

Fatum panuje chyba też na białym robaku... Dziś od 9 rano do 18 1 "puknięcie" miałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam!

moj problem polega na tym ze w ubieglym sezonie zastosowalem wkoncu przypon (chyba 0.16) bo zazwyczaj lowilem na 0.30 ale z braku bran lub ich slabej jakosci poczytalem i znalazlem moj blad. Za kazdym razem gdy brala mi wieksza ryba, nie wiem jaka bo zadnej nie udalo mi sie wyciagnac poneiwaz przy zacieciu urywala mi sie zylka, mozliwe ze to byl karas 30 moze troche wiecej bo takie tam braly.

Chodzi mi o to co mam zrobic zeby takie sytuacje sie nie powtorzyly, doszedlem do wniosku ze to byla wina polaczenia zylki 0.30 glownej i 0.16 przypon, a wydaje mi sie ze 0.30 nie jest tak rozciagliwa i miedzy innymi dlatego sie przypon urywal.

Wiem ze tez trzeba uzyc hamulca, ale zeby sie zylka nie urwala musialby on byc bardzo mocnno poluzowany, i mam watpliwosci do tego czy uda mi sie wtedy zaciac rybke...

Zamierzam na nowy sezon zalozyc glowna 0.16 a na drugiej wedce 0.18 i przypon 0.14

I co zrobic zeby takich sytuacji juz nie bylo? Moze macie jakies lepsze sposoby wiazania haczykow i przyponow? Bo po tym jak wiaze zylka traci duzo na wytrzymalosci. Wszyscy wkolo lowia na 0.30 i 0.35 i ciagle narzekaja na brak bran, mysle ze ide w dobrym kierunku tylko jak sie okazuje jestem totalnym "leszczem" i prosze was koledzy o dobre rady...

Dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patos, 0,16 to już kawał żyłki :wink: Przy odrobinie wprawy wyciągniesz bez problemu 3 kg ryby (i większe, ale to już trzeba troszkę więcej wprawy :wink: )

Podstawową sprawą jest odpowiednie wyregulowanie hamulca. Nie bój się o zacięcie. pamiętaj tylko o kilku podstawowych zasadach:

- unikaj tworzenia się "koła z żyłki" - poprzez jej zatopienie

- zacięcie wykonuj w kierunku przeciwnym do tego właśnie koła (jeśli już się stworzyło)

- jeżeli spławik "jedzie" po wodzie to zacinaj w kierunku przeciwnym do jego ruchu (choć to już trochę mniej ważne)

Poza tym stosujesz zdecydowanie za grubą żyłkę

Zamierzam na nowy sezon zalozyc glowna 0.16 a na drugiej wedce 0.18 i przypon 0.14

Zacznij od 0,20-0,22 na głównej i 0,16 przypon. Nabierzesz trochę wprawy i zaczniesz schodzić w dół z grubościami. Chociaż na średnie ryby (karasie, leszcze itp) to co Ci proponuję już nie jest wcale jakimś "super grubym zestawem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
przypon to tarantula 0.14 2.75 kg slaba?

Na kg nie patrz, "kiepska" lub zleżała żyłka traci sporo wytrzymałości szczególnie na węźle.

Polecam wypróbować Trabucco lub Dragona.

Osobiście przypon łącze z główną przez krętlik - ten sposób zapobiega skręcaniu się żyłki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.