Skocz do zawartości
tokarex pontony

BOLEŃ - CZYLI WSZYSTKO O NIM


miron

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
byłem zaskoczony widokiem jaki zobaczyłem- tysiące wylęgu około 0,5-1cm co mogło się trzeć tak późno
Też się nad tym zastanawiam, u mnie jest tak co roku i oznacza to że pora wybrać się na szczupaka :twisted::twisted: Opychają się tym niemiłosiernie ale z chęcią uderzają w większe przynęty :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie poranne 2godzine łowienie przyniosło 7 brań bolków. 2 spięte, 5 na lądzie. Niestety, żadna rewelacja, same maluchy w przedziale 50 - 60cm. Woda na łowisku tak spadła, że przesunęła sie 3 metry :shock: (w poziomie ma sie rozumiec) ale chociaz zieleniny ubyło. Pozdrowienia dla łowców boleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artech, nie często tam ostatnio bywam, gdzies raz na tydzień, brania z półwody z reguły, choc z powierzchni też się zdarza, ogólnie szukam tych większych i kombinuję. Dzisiaj znowu poszła mi kotwica, ale to kwestia złej kotwicy a nie dużego bolasa..

Kiedy zamierzasz sie wybrac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zamierzasz sie wybrac?
Nie wiem :oops: od 11. mam urlop więc może w sobotę się wybiorę, ale już chyba popływam za szczupakiem. No może z samego rana porzucam trochę za bolkiem.

A może na Bielinek za sandaczem pojadę :roll::roll:

Mam nadzieję że coś mi z tego wyjdzie :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kurcze, ludzie co sie dzieje z tymi boleniami?? Gdzie sie podziały te grube mamuśki :?::?::!::!: Dzisiaj cały dzień na Odrze w okolicach Bielinka w poszukiwaniu grubego jesiennego "zwierza" zakończony kiepsciutkim wynikiem: 1boluś 65cm... Normalnie trace juz siły do boleni z "dużej wody" w tym roku..

Najgorsze jest to że został jeszcze tylko tydzień max dwa i wogole bedzie po boleniach... nie bedą już "brać"... A najlepszy jesienny okres (wrzesień) niestety przegapiłem... za dużo pracy...

No ale sie nie poddaje.. i bede szukał dalej...niech no jakaś większa sztuka podejdzie mi pod przynęte! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

No więc moi drodzy.. w WP wyczytałem że 31/10/08 padła sztuka na nowy Rekord Polski.

90cm i 8,05kg

A teraz konkrety. Jak przystało na prawdziwego boleniarza koleś łowił wędką Team Dragon 1-7g :mrgreen: na "plecionce okoniowej 0,08mm 5,25kg" :mrgreen: na sandaczowego woblera, jak podaje :twisted: :twisted: :mrgreen: -

Pokazał nam kto potrafi łowi duże sztuki bolenia... :mrgreen::mrgreen:

No ale fakt, ryby szczerze się zazdrości.. Szkoda że poleciala na patelnie.. :!::!::!::twisted::twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Więc może zacznę od tego że wielu wędkarzy z nad Odry patrzyło mało przychylnie na moją metodę połowu. Gdyż używam do łowienia bolków dosyć delikatnego sprzętu, mianowicie kijka 2,5m o cw 5-15g (typowa okoniowa wklejanka) oraz niedużych świsterków i kopyt na głowkach 5-7g oraz żyłki 0,16 góra 0,18!

Tym sposobem udało mi się złowić wiele śledzików jednak trafiały się i większe sztuki w granicach 50-60cm których hol był wyjątkowo ekscytujący co długi. Gumki zwijałem bardzo szybko oraz co jakiś czas podrywając szczytówką przynętę w bok. Jak wiadomo okoniowa wklejanka jest stosunkowo miękkim kijkiem więc zdarzało się kilka puknięć których nie zdołałem zaciąć (a może to był jakiś szczupaczek?), jednak dosyć często bolki były na tyle łapczywe że przynęta zostawała wchłonięta "aż pod sam ogon".

Czy może ktoś z was także próbował łowić bolki podobną metodą? No i najważniejsze jakie miał rezultaty :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem bodobny zamysł aby połapać bolenie na malutkie woblerki- uklejki (4-5cm) własnie na wklejance. Tylko poprostu boje sie o wytrzymałość kijka bo jednak boleń jest waleczną rybką i miekka szczytówka może nie być dla niego problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, dlatego dobre ustawienie hamulca to podstawa. Jednak może się zdarzyć że i to nie pomoże w mojej wklejance już raz pękła szczytówka ale przez moją własną głupotę, hamulec skręcony i zamiast okonka właśnie pan boleń się skusił. Ale moja wklejanka jest jedną z niższej półki więc w razie wypadku można to przeboleć, nie mówiąc o tym że zawsze można odesłać wędkę na gwarancję po raz 2 :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja próbowałem łapać wędką do 15 gram powiem ci że jest to troche za miękka wędka trudno nią zaciąć bolka w wiślanym nurcie jeśli chodzi o przynety uzywalem woblerow łomzynskich do 15 gram więc to akurat nie przeszkadzalo plusem uzywania tak lekkiej wędki jest niesamowite uczucie holowania bolenia czujesz każde szarpnięcie :P

ogólnie polecam na bolenia około 10-30 myśle że jest to optymalny cięzar wyżutu........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak trafiały się i większe sztuki w granicach 50-60cm których hol był wyjątkowo ekscytujący co długi
50-60 cm boleń to nie jest większa sztuka a ledwo przekraczający wymiar wymoczek. Druga sprawa - hol, im dłuższy tym bardziej ekscytujący dla nas, niestety dla ryby im dłuższy tym bardziej zabójczy. Celowe łowienie boleni na tak delikatny sprzęt uważam za barbarzyństwo :evil: tym bardziej, że nie jest niczym uzasadnione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowe łowienie boleni na tak delikatny sprzęt uważam za barbarzyństwo

tak samo jak łowienie na plecionke a o ile dobrze pamiętam łowisz na nią ponieważ nie jest zbyt roziągliwa a kazde szarpnięcie bolenia łowiąc na plecione skoryguje lekki sprzęt więc prosze was nie używajcie tak WIELKICH słow jak nazywanie np. mnie barbarzyncą lol poniewaz chciałem zobaczyc raz moze dwa razy jakie to uczucie mieć bolenia na lekkim kiju tyle......

normalnie łapie na 15 -40 lub minumum 10-30 jednak musiałem to napisać bo chyba za mocne dobieracie słowa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAWID, to akurat nie bykierowane do Ciebie, ale uderz w stół...................

Delikatny (ale bez przesady) kij plus plecionka jeszcze ujdzie. Sam łowię kijem do 21 g ale kij jest dosyć mocny jak na swój cw przystosowany jast do łowienia linką 8-12 lb. Ja do łowienia boleni mam plecionkę 10 lb, a ciepła praca blanku skutecznie amortyzuje wszelkie szarpnięcia. Taki zestaw nadaje się do łowienia średnich boleni. Na takie 80+ może być już za słaby dlatego planuję to zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecuję się poprawić jeśli chodzi o sprzęt :) ale niestety w ubiegłym roku posiadałem tylko 2 kije. Właśnie tą okoniówkę oraz sztywną pałe z bazaru która nadawała się tylko do odganiania kaczek.

A tak pozatym, obecnie posiadam kijek Abu Garcia cw 7-27 jednak jest on trochę batowaty. Da radę na takiego boli połapać, czy może będzie to loteria?

@offtopic

artech, może orientujesz się czy na Parnicy po stronie SUM-u jest zakaz spinningu obecnie? Bo jadąc tramwajem zauważyłem tam kilku wędkarzy i na moje oko albo kosili albo walili na boczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy na Parnicy po stronie SUM-u jest zakaz spinningu obecnie?
Nie, zakaz obowiązuje tylko na wodach PZW.
obecnie posiadam kijek Abu Garcia cw 7-27 jednak jest on trochę batowaty. Da radę na takiego boli połapać, czy może będzie to loteria?
na pewno lepiej niż ta okoniówka, z plecionką powinno być ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.