Skocz do zawartości
tokarex pontony

kulki proteinowe


Gość Dwie_sety

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 434
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ale lepiej mieć 100% pewności i jakieś doświadczenie niż zmarnować sporo kulek za sporą kwotę.

Na pierwszej stronie tego tematu KUSIOT pisał,że zna sposób na długotrwałe zakonserwowanie kulek,ale nie widziałem żeby go opisał w tym temacie,odpisywał tylko na PW.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,czy jest szansa na odtajnienie sekretu kolegi KUSIOT
Nie sądzę ,i nie wierze w jakieś "cud"sekrety ,wszystko co wymyślono do tej pory jest opisane .Ale jak bardzo chcesz sie dowiedzieć ,to szukaj kusiota w Lubelskim Klubie Karpiowym ,kiedyś przez przypadek tam go znalazłem :mrgreen: i moja teoria że młodzi adepci sztuki karpiowe wiedzą wszystko najlepiej sie sprawdziła :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszytkich karpiarzy mam kilka pytań poniewaz sezon mozna uznac za zakonczony ( oczewiacie jezeli chodzi o karpia ) tak wiec czas na wymiate doświadczeń

1. jakie kulki o jakich zapachach sprawdzaly sie naj lepiej

2. moze jakies nowe przepisy zapachy dipy

3. nowy sposub przygotowania

nie bede ukrywal dlamnie sezon nie bylo w 100% udany oprucz kilku wspanialych brań i kilku sztuk po wyzej 10kg nie bylo nic wiecej prosze o podzielenie sie doswiadczeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam Panów, z myślą o nowym sezonie chciałem sie poradzić odnośnie przepisu na kulki, jest to kompilacja różnych. Także co byście pozmieniali co sądzicie o tym?

Małże mielone suszone 50g takie jakie można u nas znależć w zbiornikach

Mąka ziemniaczana 200g

Mąka kukurydziana 200g

kaszka kukurydziana 200g

soja 250g- zmielone kotlety sojowe

mleko w proszku 100g

ziarna konopi 10g- prażone przemielone ale niezbyt drobno

słonecznik prażony 100g ze sklepu spożywczego

pestki dyni 50g przemielone ale nie prażone

kozieradka 10g

8-10 jaj olej

i tu mam największy dylemat odnośnie słodzika ile i jaki, oraz kisiel w celu zabarwienia i dodania jakiejś takiej sprężystości tylko jaki( myślałem o agrestowym bo co by do miecha małży pasowało)

Poprosze o pomoc bo jeśli chodzi o karpie to ja jedynie jak do tej pory na odległościówke lub tyczke a chce w ten sposób spróbować i kompletnie niemam doświadczenia :roll: !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małże mielone suszone 50g takie jakie można u nas znależć w zbiornikach
Na tym poziomie to bez znaczenia ,100g na 1kg ma jakieś uzasadnienie ,mniej jest bez sensu .Ja bym zrezygnował ,ewentualnie suszona ochotka lub kiełż.
Mąka ziemniaczana 200g
W/g mnie za dużo ,ale jak będziesz chciał tyle wsypać ziaren to logiczne.
soja 250g- zmielone kotlety sojowe
Kotlety to zjedz sam ,a do ciasta daj mąki sojowej.

Ziarna dobrze jest przyprażyć ,nawet dla walorów smakowych ,co do kozieradki to wsyp paczkę 50g ,spokojnie ja kiedyś wsypałem dwie po 50g :cool: i wyniki były takie same.

Co do słodzika ,najlepsze są do wysokich temperatur :wink: w kauflandzie kupisz słodzik w płynie Magda za 8-9pln za 250ml,za taki w wedkarskim zapłacisz ok 30pln.dozowanie to ok od 25 do 40ml na kilo ciasta.kisiel sobie odpuść ,nie da ci barwy ani sprężystości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małże mielone suszone 50g takie jakie można u nas znależć w zbiornikach

Mąka ziemniaczana 200g

Mąka kukurydziana 200g

kaszka kukurydziana 200g

soja 250g- zmielone kotlety sojowe

mleko w proszku 100g

ziarna konopi 10g- prażone przemielone ale niezbyt drobno

słonecznik prażony 100g ze sklepu spożywczego

pestki dyni 50g przemielone ale nie prażone

kozieradka 10g

8-10 jaj olej

Pewnie zaczynasz z kulkami ?

To po co sobie życie utrudniać - mielone kotlety i peski dyni, czy małże bez sensu.

Jak Maniek wspomniał mąka sojowa 1kg ok 10zł(TB), mąka rybna 10zł (TB),a zamiast tych pestek i słonecznika to birdfood dla kanarków.

Wg mnie tak bedzie lepiej, a jak porobisz troche kulek to wtedy kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kulkami faktycznie zaczynam dlatego proszę o dalsze rady! Co do tych małży to kombinacja jest tego typu że są one w akwenie w dużych ilościach więc mogą być naturalnym pokarmem ryb. Pestki dyni, słonecznik czy konopie stosuje podczas sportowych zawodów spławikowych i tu doskonale wiem do czego służą i jakie rybki je lubią. A gdzie mugłbym tą make sojową kupić bo faktycznie by mnie taniej wyszło?(allegro odpada bo przesyłka dubluje koszty w tym wypadku)

Lubie słuchać bo to najlepszy sposób zdobywania wiedzy, jeszcze jak ktoś chce się nią dzielić to jest mi szczególnie miło, bo w tych czasach za wiedzę się słono płaci ;-/

Dziękuje podpowiedzi i prosze o jakieś dalsze instrukcje!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w lato nie grzejemy, zresztą ten piec jest nie czynny.

Chodzi mi o wilgoć, to może pomieszczenie gospodarcze, gdzie mam wędki i mały warsztacik?

Jak długo kuleczki mogą w takim stanie leżeć?

To zależy jakie masz te pomieszczenia wilgotne i jaka tam temperatura panuje..

Z doświadczenia wiem, że nic tak kulką nie szkodzi jak wilgoć.

Ja kulki robione bez konserwantów suszyłem i przechowywałem w kartonikach i papierowych torebkach nawet po 2-3 miesiące. Nie radzę pakować ich we folie, przy szczelnym pakowaniu w torebkę foliową jedna partia mi spleśniała. Podobno papier przepuszcza wilgoć.

Dlatego warto zainwestować w konserwant, i wtedy można przechowywać w szczelnych torebkach czy pojemnikach bez obawy o zepsucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam!

Ja mam pytanie odnośnie kulek a mianowicie, nie mam problemu z przechowywaniem kulek na powietrzu, nic się z nimi nie dzieje, natomiast podczas robienia próby z jej rozpuszczaniem się w wodzie okazało się że się w ogóle nie rozpuszcza a jedynie robi miękka no i już po dwóch dniach woda jest zepsuta i i na pewno kulka tez! Chciałem zapytać czy jest to duża wada i co ewentualnie z tym zrobić, czy np konserwant też akurat do tego ma służyć?

Wczesne psucie prawdopodobnie jest spowodowane mlekiem w proszku i rzecz jasna jajkami ale czy to nie za krótki okres?

Co byście Panowie na to poradzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mąka ziemniaczana 150 g

kasza kukurydziana 250 g

mąka sojowa 250 g

konopie, mak, słonecznik, siemię, sezam, - wszystkiego po 25 gram czyli razem 125g

kozieratka 25 g

mleko w proszku 50g

słodzik 25 tabletek

kisiel owocowy 1 sztuka

10 jaj

no i ostatnio nie dodałem oleju zw na to że miks tył dość wilgotny, także po odczekaniu jak poleżał w lodówce stał sie akuratni :cool:

zapachowo i wizualnie kuleczki są ok nawet może więcej jak ok no i po wysuszeniu się trzymają nie psują się ale w wodzie juz po drugiej dobie woda jest zepsuta :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmętnienie wody jest normalne i oznacza pracę kulki(rozpuszczanie i uwalnianie składników i aromatów) chyba, że wolałbyś takie gipsowe co leża kilka dni i nadal jak nowe.Ile gotujesz kulki od momentu wypłynięcia i jak długo suszysz (masz tu spore pole do eksperymentów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od momentu wypłynięcia gotowały się miedzy 3-4 minuty, a odnośnie suszenia to nie było konkretnego czasu bo po wyjęciu na durszlak poleżały na nim aż odparowały.

Potem na tekturę i były obracane i przesuwane po niej co jakiś czas, ale właściwie już tego samego dnia były jak kamień. Przechowuje je w pokoju bez żadnego opakowania ażeby sprawdzić jak się będą zachowywać i jak naranie mają się dobrze tzn ani specjalnie nie wywietrzały ani nie pleśnieją.

I jedyne co mnie zmartwiło to ta woda podczas próby, nie dość że bardzo mętna, zapach średni to jeszcze bąble na powierzchni, coś w rodzaju niewielkiej pianki juz po drugiej dobie :???: Żeby tylko w wodzie podczas nęcenia się kis nie zrobił bo karpie to tam długo potem się nie pojawią :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

djpablox, kulki po ugotowaniu wrzuć do np podbieraka, worka karpiowego czy siatki na ryby i niech tak sobie wisi ok 3 dni, a pozniej w suche miejsce w jakims szczelnym opakowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyschnięcia to istne kamyczki się zrobiły ale wiertełkiem ładnie się je dziurawi, bo już oczywiście musiałem popróbować zakładanie na włos na sucho, także w środku tez są suchutkie.

A co do tego szczelnego opakowania to jakiś woreczek foliowy czy raczej torebka papierowa?

Np znajomy je jeszcze do zamrażarki wkłada i tak przechowuje, ale u mnie trochę mały zamrażalnik jest także nie wiem co robić???

Na razie zrobiłem niewielką ilość także próbuje i nawet jak sie zepsuje to nie będzie mi zbyt żal a wolałbym tego w późniejszym okresie uniknąć :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mąka ziemniaczana 150 g

kasza kukurydziana 250 g

mąka sojowa 250 g

konopie, mak, słonecznik, siemię, sezam, - wszystkiego po 25 gram czyli razem 125g

kozieratka 25 g

mleko w proszku 50g

słodzik 25 tabletek

kisiel owocowy 1 sztuka

Po co ci ten kisiel to nie wiem ,przecież kisiel to nic innego jak mąka ziemniaczana ,zapachu ci też nie da.Co do mętnienia wody to normalka ale po 3 dniach a kulki wrzucasz na test szklanko-wy jak są wysuszone nie od razu po ugotowaniu,najlepiej suszyć na kaloryferze tak ze 3dni i sa dobre.

Ideałem jest kulka która w teście w szklance sie minimalnie "łuszczy" i po 3 dniach wypłynie na powierzchnie ,ale mi nigdy sie nie udało tego osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kisielem to chyba faktycznie niepotrzebny był, ale na moje wytłumaczenie mogę powiedzieć że wydawało mi się ze troszkę kolor od niego przejmie i choćby troszkę zapach a tak poza tym to faktycznie nic to nie wniosło :mrgreen:

Chciałem jeszcze zapytać o opakowanie do przechowywania, czy papierowe żeby był ewentualny przewiew i odpływ wilgoci, czy raczej szczelna torba foliowa, a może w skrzynce jak niektórzy składują, czy w końcu do zamrażalnika?

Interesuje mnie przede wszystkim co Panowie stosujecie bo to co sprawdzone na pewno się dobrze spisuje :roll:

Za wszystkie rady serdecznie dziękuje i pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

djpablox, Ja póki co robie świerzaki - max kilka dni przed łowieniem i jeśli nie potrzebujesz wiekszych ilości to to jest najlepszym rozwiazaniem.

Jesli chcesz wcześniej to już bym poszedł w strone konserwanta, choc są 3 sposoby przechowywania nie konserwowanych kulek:

- zasypanie solą

- mrożenie

- suszenie na kamień

Może twoje kulki np beda plywac po wysuszeniu na kamien ? musisz sprobowac co dla niech najepsze ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

djpablox, Twój przepis posiada dużo białka roślinnego ,nie ma białka zwierzęcego ,powinieneś jednak dodać kulki mogą być mało atrakcyjne .

Co do przechowywania kulek to mam jedno zdanie ,tylko jako takie zabezpieczenie będzie jak zamrozisz. Wszelkie inne sposoby nie dają gwarancji że kulki sie nie popsuja.mam parę kilo kulek od jesieni własne zostawione właśnie na eksperyment ,wysuszone na kamień ,bez oznak zepsucia ,z niezłym jeszcze zapachem ,czyli wyglądają na nie zepsute a jednak już wiem że sie nie nadają ,wystarczyło spróbować jak smakują.

Wiem że Wojtek jakoś wekował kulki w słoikach ale ja tego nie praktykowałem ,wiec nie wiem pytajcie Wojtka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.