Skocz do zawartości
tokarex pontony

Mierzenie temperatury wody


Petryk_05

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mierzycie temperaturę wody przy powierzchni czy przy dnie? Będę ją mierzył za pomocą termometru akwariowego przymocowanego do plecionki. Plecionkę przymocowałem do tej gumowej przyssawki którą przykleja się do ściany akwarium. Jak zarzucę tak zamocowany termometr to unosi mi się on na powierzchni wody tak jak spławik i nie tonie do dna. Dlatego pytam jak wy mierzycie temperaturę wody, ponieważ jeśli trzeba mierzyć przy dnie to będę musiał jakoś dociążyć mój termometr (najlepiej myślę będzie zacisnąć kilka śrucin na plecionce przy samym termometrze). Będę wdzięczny za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

To wtedy bierze się grzałke z akwarium podgrzewasz i łowisz nie wiedziałeś :P To prawda temperatura ma wpływ na aktywność ryb, ale nic Ci to nie da, że sprawdzisz temperature. Chyba, że chcesz poznać zależność brań w zależności od temp wody i znaleść złoty środek tj " o dzisiaj plus 12 stopni nie ma sensu się rozkładać" :) tylko, że na brania nie ma reguły :) może być zimna woda ryba będzie brać i odwrotnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak będzie nieodpowiednia to co? Zwiniesz wędki? :mrgreen: Nie popadajmy w paranoje. No chyba, ze jakąś magisterkę piszesz albo doktorat. :wink:

Nie przesadzajmy. :mrgreen:

Nie chce mi się dyskutować po co i dlaczego, pytam tylko jak. Bogdan Barton opiera się w dużej mierze na temp. wody i jakoś na wyniki nie narzeka :) Oczywiście że nie tylko ona ma wpływ na zachowanie ryb, ale mam zamiar w tym sezonie sobie troche to posprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mierzycie temperaturę wody przy powierzchni czy przy dnie? Będę ją mierzył za pomocą termometru akwariowego przymocowanego do plecionki. Plecionkę przymocowałem do tej gumowej przyssawki którą przykleja się do ściany akwarium. Jak zarzucę tak zamocowany termometr to unosi mi się on na powierzchni wody tak jak spławik i nie tonie do dna. Dlatego pytam jak wy mierzycie temperaturę wody, ponieważ jeśli trzeba mierzyć przy dnie to będę musiał jakoś dociążyć mój termometr

Nie chce mi się dyskutować po co i dlaczego(...)

jesli nie chcesz powiedziec po co chcesz miezyc to jak mamy doradzic... Wiadomo ze im glębiej tym temperatura bedzie nizsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzysz temperaturę przy dnie - czyli tu gdzie defakto ryba żeruje i pobiera pokarm np. karp czy leszcz. Używam termometru plastikowego, takiego na ścianę. W nim przewierciłem dziurkę. Przez dziurkę przekładam plecionkę z zamontowanym na końcu ciężarkiem (oliwka z krętlikiem ok 40 g) i robię pętlę aby oliwka przylegała to termometru i razem z nim poszła na dno. Wystarczy 15 sekund i wyciągasz - pomiar gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzysz temperaturę przy dnie - czyli tu gdzie defakto ryba żeruje i pobiera pokarm np. karp czy leszcz. Używam termometru plastikowego, takiego na ścianę. W nim przewierciłem dziurkę. Przez dziurkę przekładam plecionkę z zamontowanym na końcu ciężarkiem (oliwka z krętlikiem ok 40 g) i robię pętlę aby oliwka przylegała to termometru i razem z nim poszła na dno. Wystarczy 15 sekund i wyciągasz - pomiar gotowy.

Wreszcie ktoś ogarnięty w temacie się wypowiedział. Dzięki za odp i pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzysz temperaturę przy dnie - czyli tu gdzie defakto ryba żeruje i pobiera pokarm np. karp czy leszcz. Używam termometru plastikowego, takiego na ścianę. W nim przewierciłem dziurkę. Przez dziurkę przekładam plecionkę z zamontowanym na końcu ciężarkiem (oliwka z krętlikiem ok 40 g) i robię pętlę aby oliwka przylegała to termometru i razem z nim poszła na dno. Wystarczy 15 sekund i wyciągasz - pomiar gotowy.

Wreszcie ktoś ogarnięty w temacie się wypowiedział. Dzięki za odp i pozdro.

Panowie jeśli chcecie mieć pomiar naprawdę miarodajny to polecam zwiększyć bezwładność termometru ...

Dlaczego tak ?? Podczas wyciągania termometru z dna musi on przejść przez toń i płyciznę gdzie temp. prawdopodonie jest inna. A z uwagi na wysoką przewodność cieplną wody i jej dużą pojemność cieplną .... kilka sekund w wodzie o innej temperaturze zniekształci Ci pomiar.

Proponuję termometr okleić plasteliną na grubość ok 1,0-1,5 cm ( tylko końcówkę - bańkę z rtęcią ) ... tylko należy pamiętać o tym że taki termometr musi poleżeć na dnie przynajmniej 5 min. Taki termometr napewno zapewni Ci prawidłowy pomiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docent ma moim zdaniem rację.

Dodatkowo napiszę, iż oglądałem na filmach osoby które mierzyły temperaturę wrzucając termometr na sznurku całkiem niedaleko. Wiadomo, że niżej troszkę zimniej, ale dawało to im ogólny zarys czy dziś zimniejsza woda niż dwa dni temu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas wyciągania termometru z dna musi on przejść przez toń i płyciznę gdzie temp. prawdopodonie jest inna.

Z jakiej głębokości niby ma wyciągać ten termometr kilka sekund 20-30 m?!Przesań tworzyć jakieś dziwne teorie.Chyba,że termometr ma przechodzić dekompresję :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

remek71, uważam, ze docent ma racje bo jeśli robimy dokładne i skrupulatne pomiary...ich wynik może się zmieniać podczas wyciagania :wink: dlaczego...

Rożnica temperatury między tonią, powierzchnią (termometr rtęciowy jest b. czuły na zmiany temperatury więc wynik szybko może się zmienić.

Po drugie dodatkowym czynnikiem może wchodzić tarcie jakie powstanie podczas wyciągania termometru...głupio brzmi ale to prawda...że wiele czynników dodatkowo może wpłynąć na błąd w pomiarze...więc każde ulepszenie, zestawu pomiarowego nie będzie głupotą.

CO do sensu mierzenia temperatury :wink: uważam, że to ambitny i dobry pomysł bo nikt nie zabierze nam wiedzy o łowisku i metodach żerowania ryb... Petryk_05, powodzenia w badaniach i liczę, ze podzielisz sie pierwszymi efektami i wnioskami POZDRAWIAM :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym tarciem to juz polecieliście po bandzie ...

tarcie o wodę jest kompletnie bez znaczenia z uwagi na doskonałe właściwości przewodzące wody, w efekcie nawet jeśli jakiekolwiec ciepło wytowrzy się zostanie ono natychmiast odebrane przez otaczającą wodę. Drugą sprawą jest to że aby ciepło wytworzyło się prędkość musiałaby być odpowiednio wysoka ... i mówimy tu o prędkościach w setkach metrów na sekundę... jeśli nie wiekszych. Bo czy ktoś kiedyś słyszał aby narciarz wodny poparzył sobie nogi ?? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co stoi na przeszkodzie, żeby użyć do tego celu termometru z czujka na przewodzie? wtedy czujkę masz w wodzie, a wyświetlacz na lądzie, czy łódce i jest OK (ewentualnie wykorzystać tą opcję w echosondzie). Takie termometry teraz kosztują już grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr w otulinie jest duzo lepszy, bez izolacji roznice moga byc dosyc spore, wiem bo sprawdzalem. I jesli ktos pisze, ze temperatura nie ma znaczenia to widac, ze nigdy tego nie robił. Nie chodzi nawet o to, by znac temperature, tylko o to by znalezc miejsca gdzie ta temp jest troche wyzsza badz nizsza, zalezy od warunkow. Przy powierzchni temperature mam na sondzie, chociaz na wiosne bardzo przydaje sie mierzyc przy dnie, gdyz teraz ryby sa najbardziej wrazliwe na roznice temperatur i nawet 1 stopien robi roznice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
A co stoi na przeszkodzie, żeby użyć do tego celu termometru z czujka na przewodzie? wtedy czujkę masz w wodzie, a wyświetlacz na lądzie
Ale tylko zmierzysz tem. na powierzchni a co będzie jak będziesz chciał zmierzyć głębiej.Zresztą jest to dość upierdliwe rozkładanie czujką i wyświetlaczem .Używałem z 15-20 modeli termometrów i powiem że najlepszy pod wieloma względami jest zwykły termometr akwarystyczny ja zakupiłem taki elektroniczny z dużym wyświetlaczem ,nie mam już problemów z pomiarem nawet w nocy. :wink: Zaletą i to dość dużą jest czujnik pomiaru temperatury ,pomiar trwa ok 3-4 minut a taki czas pozwolił by mi na pomiar wody na głębokości nawet do 40m.Jeśli ktoś będzie zainteresowany wyglądem to wrzucę fotkę.

Pomiar tem wody a wykorzystanie wiedzy na ten temat to jednak dwa odległe światy.

chociaz na wiosne bardzo przydaje sie mierzyc przy dnie, gdyz teraz ryby sa najbardziej wrazliwe na roznice temperatur i nawet 1 stopien robi roznice.
Nie tylko wiosną ,nie tylko ,latem jak tem. wody przekroczy 23* leszcze zapadają w tzw letarg wysokiej tem, kto potrafi odnaleźć wodę o niższej tem. nawet o 1 stopień ma bardzo duże szanse na dobry połów .

Dodam że pomiarem tem wody zainteresowałem się dość przypadkowo szukając termokliny na jeziorze :wink: lata temu zresztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar temperatury wody przy dnie, to coś a'la pomiar temperatury wrzenia wody. Oto zadanie z podstawówki:

http://zadane.pl/zadanie/3093763

Komu nie chce się czytać - woda przy dnie ma 4 stopnie celsjusza niezależnie od pory roku, wiąże się to z podstawowymi prawami fizyki.

Pomiar temperatury wody powinno robić się przy jej powierzchni, czyli tam, gdzie najbardziej się ona zmienia w ciągu roku. Nie potrzeba do tego żadnych wymyślnych sprzętów czy plasteliny, wystarczy zwykły termometr.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar temperatury wody przy dnie, to coś a'la pomiar temperatury wrzenia wody. Oto zadanie z podstawówki:

http://zadane.pl/zadanie/3093763

Komu nie chce się czytać - woda przy dnie ma 4 stopnie celsjusza niezależnie od pory roku, wiąże się to z podstawowymi prawami fizyki.

Pomiar temperatury wody powinno robić się przy jej powierzchni, czyli tam, gdzie najbardziej się ona zmienia w ciągu roku. Nie potrzeba do tego żadnych wymyślnych sprzętów czy plasteliny, wystarczy zwykły termometr.

Pozdrawiam :)

Poszperaj troche po stronach dla bardziej zaawansowanych uzytkownikow i przekonasz sie ze upraszczasz temat. Temperatura 4C przy dnie, stabilna przez caly rok, wystepuje tylko w glebokich zbiornikach, ewentualnie dolkach plytkich zbiornikow. Duzo zalezy od polozenia geograficznego, silny wiatr moze powodowac cyrkulacje wody w plytkich zbiornikach. rozklad temp bedzie rozny w zaleznosci od miejsca pomiaru; wyspy, podwodne gorki, zatoki, czesci jeziora osloniete od wiatru.

Jesli juz robic pomiary to nie tylko przy powierzchni bo to niewiele bedzie wyjasnialo. Pomiary z roznych glebokosci, robione regularnie przez caly rok pomogloby zrozumiec rozklad temperatury w konretnym zbiorniku a raczej czesci w ktorej sie lowi.

Gdybys czytal uwaznie i ze zrozumieniem nie pisalbys ze nie potrzeba plasteliny, zwykly termometr tez byl wymieniony. Roznice temp czesto wynosilyby kilka stopni a plastelina mialaby zapobiegac falszowaniu wyniku w czasie wyciagania termometru z wody. Dopiero po wrzuceniu dwoch termometrow jednoczesnie, jednego oklejonego plastelina daloby sie stwierdzic czy cos sie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam to co napisali inni, sam dolaczam sie do dyskusji ale nie wiem jaki to ma miec sens? Takie naukowe podejscie do lowienia ryb zabija cala przyjemnosc. Bardzo czesto wedkarze jezdza na ryby obladowani sprzetem, czujnikami i sygnalizatorami, nowe super przynety ktore maja za zadanie zwabic kazda rybe w jeziorze.

Robic to tylko po to zeby wyciagnac jak najwiecej, zrobic zdjecia i pochwalic sie kolegom a pozniej magazynowac w zamrazarce na wypadek glodu.

Moze jestem dziwny, niektorzy mnie nie zrozumieja ale jezdze na ryby bo nie potrafie bez tego zyc, jak mam chwile wolnego planuje jakas wyprawe. To czy cos zlowie i ile tego bedzie ma znaczenie drugorzedne, najwazniejsze ze moge posiedziec nad woda. Bo jezdze na ryby a nie po ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.