Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Niekontrolowany rozrost szczupaka.


pawciobra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwe, żeby niekontrolowany rozrost szczupaka mógł się przyczynić do całkowitego wybicia z akwenu pijawek oraz kilku gatunków ryb (słonecznica, karaś srebrzysty, lin, węgorz, okoń) da się również zauważyć, że nad tym akwenem praktycznie ni ma również żab :neutral: Jakieś dobre 10lat temu łowiłem tam z ojcem piękne karasie ale nie wiadomo skąd wziął się tam szczupak i reszta tych gatunków ryb. W każdym bądź razie z czasem karasia nie szło już na wędkę złowić a jedynie szczupak/sporadycznie okoń na żywca/spina. Teraz zauważyłem, że w tym roku 0 okonia tylko sam szczupak i na spina jak i na żywca. Nie było by w tym nic dziwnego ale praktycznie co rzut to branie, wielkością to one gigantami nie są ale większość to pistolety. Na twistery/kopyta nie idzie tam połowić bo zaraz nie ma ogonków...Cztery lata temu jak była ostra zima i skuła akwen lodem to duża część szczupaka padła ale już po roku znów to samo, szczupakowe eldorado ale smutne jest to, że w tak krótkim czasie zmienił się akwen nie do poznania. PS. Nawet kaczki już tam nie gniazdują zauważyłem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Jako że szczupaki są kanibalami to prawdopodobne, że za parę lat będzie można ładne sztuki tam połowić :) Najsilniejsze przetrwają i będą się braćmi żywić.

Jest to prawdopodobne...

Już kilka lat temu było można tam ładne kabany wyciągać tylko, że maluchy nie dawały dojścia do przynęty dla większych. Gdy przyducha była to widziałem pod lodem takie torpedy, że się w głowie nie mieściło. Szczupak w tym akwenie długi nie rośnie ale za to jest krótki ale spasiony chyba dlatego, że to woda stojąca. Czyli pozostaje trochę akwen przeczyścić sieciami, żeby jakaś inna rybka się tam ruszyła :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak duzy jest akwen ? u mnie na stawie szczupaki sie rozmnozyly i sandacze a nawet suma zlowilem 125 cm a nie byl wpuszczany. Zarybiane bylo co roku na jesien malymi karpiami i linami i co ? po 2 latach nie ma linów i karpików ;/ co tydzien na zywca wyciagam szczupaki i sandacze (dzisiaj szczupak 60 i sandacz 66) ostatnio szczuply 96 cm a ojciec 2 lata temu szczuply 114 cm no i tego suma wyciaglem ale to wszystko na zywca, na gume ani brania. Jesli u ciebie sie to dzieje uwierz mi ze wszystko ci wypierdziela te szczupaki i beda dominującą ryba w akwenie, wez sprawy w swoje rece zanim bedzie za pozno. U mnie 3 lata temu bylo z 3 tys drobnicy ploci karasi kielbi slonecznicy itp i co teraz jak sie troche ploc wytrze to te potwory wszystko wpieprzają. Odławiam sukcesywnie bo zalezy mi na bialej rybie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwen jest dobrej wielkości dwóch boisk. Szczupaki już któryś rok zdominowały ten akwen, po białej rybie ani śladu tylko czasami na lato widać jak grążele się ruszają jak trze się duży karaś a tak to na wędkę/sieć cisza ani brania jedynie tylko szczupaki na żywca/spina. Pewien rok większa część się go podusiła w zimę ale po roku przerwy znów był ten sam problem :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak to na wędkę/sieć cisza
pokazałeś swoje oblicze, skąd masz siec i jak czesto jej używasz? wstydził bys sie takie żeczy pisac na forum publicznym,wstyd mi ze mieszkamy w jednym kraju.Zadna okolicznosc nic nie złagodzi jestes poprostu kłusolem.Zostaw to jeziorko samemu sobie,natura sama wyselekcjonuje co bedzie w nim pływało.Szczupak nie jest gatunkiem obcym(inwazyjnym),wrecz przeciwnie jest go coraz mniej a zarybienia pzw niewiele zmieniają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet na akwenach nie należących do pzw należy przestrzegać regulaminu. Przyznając się do zabrania 20-stu szczupaków oznajmiasz, ze jestes kłusolem!

Sam jesteś kłusolem, nie wiesz co to za łowisko a piszesz. Może to jego prywatne lub komercyjne, więc wolno mu zabrać ile mu się podoba, co do tego ma regulamin PZW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak to na wędkę/sieć cisza
pokazałeś swoje oblicze, skąd masz siec i jak czesto jej używasz? wstydził bys sie takie żeczy pisac na forum publicznym,wstyd mi ze mieszkamy w jednym kraju.Zadna okolicznosc nic nie złagodzi jestes poprostu kłusolem.Zostaw to jeziorko samemu sobie,natura sama wyselekcjonuje co bedzie w nim pływało.Szczupak nie jest gatunkiem obcym(inwazyjnym),wrecz przeciwnie jest go coraz mniej a zarybienia pzw niewiele zmieniają.

Jak to czytam to jakby pisali to jacyś fanatycy religijni.

Wyobraźcie sobie, że nie którzy posiadają prywatne akweny aby hodować ryby na mięso i czy łowią je wędkami czy sieciami to nic wam do tego. I nazywanie kogoś w tym momencie kłusolem jest nie na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pisałem, że zabieram niewymiarki lub łowie niezgodnie z reg ? nie. Wiec nie jestem klusolem nie znasz mnie i sie ode mnie odp. A pawciobra nie napisał, że to jego staw a komercja to tez na bank nie jest po kto by tak "zapuścił" staw więc mam prawo napisac to co napisalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

technops,

Sorry, że tak napiszę ale durny jesteś :neutral: Akwen(nie jest to mały staw!) należy do mojego ojca brata który posiada sporą gospodarkę. Gdyby to był akwen PZW lub po za jakiekolwiek związkowe bym nie napisał tak jak pisałem. Niestety ale oprócz mnie i ojca tym akwenem nikt się nie interesuje no oprócz miejscowych ludzi którzy mają pozwolenie na łowienie. Także akwen wygląda w tej chwili tak a nie inaczej. Dodam, że akwen powstał na niegdyś uprawnym polu należącym właśnie do wujostwa, ale los tak chciał, że woda wylała i jest do tej pory.

technops,

Następnym razem pomyśl zanim kogoś obrzucisz błockiem i zapytaj się do kogo należą te wody a następie rób co uważasz.

Przyznając się do zabrania 20-stu szczupaków oznajmiasz, ze jestes kłusolem!

Nie napisałem, że zabraliśmy te ryby :) Zostawiliśmy je na brzegu, a resztę dzieła dokończy zwierzyna leśna.

pet87

Następny mądry się znalazł :wink: Skoro w rodzinie jest w posiadaniu łącznie 4 akweny z czego jeden powstał po przez wylanie wody, drugi po przez krater po bombie lotniczej a reszta już za pomocą człowieka to sieci są na miejscu żeby odławiać co jakiś czas ryby w zbiornikach przydomowych. Niestety ten Co wymieniłem akwen znajduje się z kilometr-dwa od domu dlatego nie ma nim zainteresowania ze strony kogoś z rodziny.

a tak to na wędkę/sieć cisza
Szczupak nie jest gatunkiem obcym(inwazyjnym),wrecz przeciwnie jest go coraz mniej a zarybienia pzw niewiele zmieniają.

Uwierz gdyby był przepis, że odławiane ryby z prywatnych akwenów można byłoby wpuszczać do wód PZW z miłą chęcią bym to uczynił, ale ani ja ani nikt nie może być pewien, że ryby są 100% zdrowe a ja na badania ich wysyłać nie będę. Gdyby PZW był chętny na takie coś z miłą chęcią otrzymali by zgodę na odłów i wypuszczenie ich do rzek/większych jezior.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pisałem, że zabieram niewymiarki lub łowie niezgodnie z reg ? nie. Wiec nie jestem klusolem nie znasz mnie i sie ode mnie odp. A pawciobra nie napisał, że to jego staw a komercja to tez na bank nie jest po kto by tak "zapuścił" staw więc mam prawo napisac to co napisalem.

Tyczy to się tak samo ciebie w stosunku do pawciobra, nie byłeś pewien co to za łowisko, nie znasz go to poco osądzasz. Poza tym można było się domyślić, że to jakiś prywatny akwen. Bo inaczej by tego nie pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ze ja to napisze ale dla mnie jestes idiotą i miesiarzem pod pretekstem "naprawy" ekosystemu napychasz sobie zamrazare, moze to i twoj staw, ale zabijanie nie wymiarkow jest po prostu nie etyczne. Wole byc durny i miec czyste sumienie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapycham zamrażarki bo jeśli bym miał ochotę na świeżą rybę to bym złowił i nie musiał zamrażać. Ja szczupaków ani nikt z rodziny tam nie wpuszczał. Inni nie zwracają wolności innym gatunkom ryb tak jak każe regulamin np. w moim kole. Ja po prostu chce zrobić coś w kierunku aby chociaż pozbyć się w połowie tego inwazyjnego gatunku co opanował ten akwen. Pomysł skoro co drugi rzut przynęty do wody jest branie, i za każdym razem jest ryba. Nawet gdybyś do monety dorobił kotwiczkę zapewne też byś złowił. Jest mi przykro, że z paru gatunków ryb jakie tam zarybiliśmy został jeden gatunek którego tam nie chcieliśmy a narybek za grosze nie kupisz a kupując i wpuszczać żeby dokarmiać szczupaki to strata ciężko zarobionych pieniędzy. Ale jeśli jesteś taki mądry to może znasz lepszy sposób na zdegradowanie populacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty widzę technops nie przebierasz w słowach i ocenach. Jeśli to jego stawy i jego ryby to może zapychać sobie zamrażare ile tylko chce. Wyobraź sobie, że nie którzy hodują ryby na mięso, tak jak rolnicy bydło i trzodę i drób. Ale ty masz chyba za mało wyobraźni żeby to zrozumieć. Jakiś fanatyzm przyćmiewa ci rozsądne myślenie. I przestań się czepiać "nie wymiarków" bo to prywatna woda a nie akwen PZW gdzie taki termin ma ma miejsce.

pawciobra myślę zakończyć ten temat bo z fanatykami nie wygrasz, wypowiedzą ci dżihad i pokonają doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaczki przyniosly ikre szczupaka to proste. Kaczki dokonuja wiecej "zarybien" niz pzw... tak jak napisala Trini szczupak jest kanibalem i predzej czy pozniej sam sie wytlucze zostana tylko duze sztuki. Jak tak bardzo chcesz odlowic mozesz uzyc wedki elektrycznej, chwilo oglusza rybe i wyplywa na powierzchnie. mozesz odlowic i wpuscic gdzie do jakiegos duzego zbiornika to bylby nawet plus.

Zbynek obronco uciśnionych znasz pojęcie etyka wędkarska? wyobrazni zamalo masz Ty poniewaz zamiast zabijac mozna by z tych malych szczupakow zrobic pozytek i prosze Cie nie pisz wiecej bo narazie nic mądrego nie napisaleś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaczki przyniosly ikre szczupaka to proste. Kaczki dokonuja wiecej "zarybien" niz pzw... tak jak napisala Trini szczupak jest kanibalem i predzej czy pozniej sam sie wytlucze zostana tylko duze sztuki. Jak tak bardzo chcesz odlowic mozesz uzyc wedki elektrycznej, chwilo oglusza rybe i wyplywa na powieszchnie. mozesz odlowic i wpuscic gdzie do jakiegos duzego zbiornika to bylby nawet plus

Chyba znasz regulamin, że nie można zarybiać wód PZW a ni łowić na żywca rybami z niewiadomych źródeł ze względu na bezpieczeństwo rodzinnych gatunków żyjących w wodach?

Niestety ale nie wiem jak taka wędka elektryczna ma wyglądać :oops:

PS.

Od bardzo dawna kaczki omijają ten akwen. Czasami na chwile jakaś usiądzie ale po chwili odlatuje. Wyobraź sobie, nie wiem czy czytałeś wszystkie moje posty ale z wody wyginęły nawet wszystkie pijawki a o kijankach nie ma tam mowy. Żaby też pokazują się tam nielicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znasz regulamin, że nie można zarybiać wód PZW a ni łowić na żywca rybami z niewiadomych źródeł ze względu na bezpieczeństwo rodzinnych gatunków żyjących w wodach?

Niestety ale nie wiem jak taka wędka elektryczna ma wyglądać :oops:

Racja, ale to jest najgłupszy zapis w regulaminie z ktorego smieją sie nawet straznicy ktorych spotykalem. Na allegro byly swego czasu dostepne te wedki musisz w necie poszukac. Mozesz tez zapytac w swoim kole o pomoc napewno przyda im sie szczuply do zarybien i moze cos jeszcze zarobisz ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znasz regulamin, że nie można zarybiać wód PZW a ni łowić na żywca rybami z niewiadomych źródeł ze względu na bezpieczeństwo rodzinnych gatunków żyjących w wodach?

Niestety ale nie wiem jak taka wędka elektryczna ma wyglądać :oops:

Mozesz tez zapytac w swoim kole o pomoc napewno przyda im sie szczuply do zarybien i moze cos jeszcze zarobisz ;p

Ja nie wierzę w ludzi z PZW...Też uważam, że to głupi przepis ale nóż widelec jeszcze trafić na kogoś z zarządu i dostać po łapach...Co do zarobku to ja jeszcze bym im zapewne musiał dopłacić za odłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ze ja to napisze ale dla mnie jestes idiotą i miesiarzem pod pretekstem "naprawy" ekosystemu napychasz sobie zamrazare, moze to i twoj staw, ale zabijanie nie wymiarkow jest po prostu nie etyczne. Wole byc durny i miec czyste sumienie :P

Pod pretekstem naprawy ekosystemu PZW też każe nam nabijać zamrażarke. Dokładnie tak samo tylko właściciel inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiajcie się, po prostu chciałbym aby różnorodność gatunkowa była taka jak kiedyś. Na wodach PZW oraz łowisk specjalnych trzymam się regulaminów, ale prywatny akwen nie musi się pokrywać z tymi regulaminami. Jak nie patrząc pieniądze były i są wydawane na narybki także szczupak jest szkodnikiem w tym akurat zbiorniku :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.