Skocz do zawartości
tokarex pontony

Spławik na lodzie.


areez

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem młodym adeptem wędkarstwa i po raz pierwszy będę próbował łowić na lodzie, więc szukam tutaj porady.

Jakiej gramatury spławiki używacie na lodzie?

Jak rozkładać obciążenie?

Na lodzie brania występują częściej w toni czy przy dnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Spławik obły bez antenki. Gramtura mniej ważna. Nie ma reguły. Jak połowisz trochę na lodzie to zobaczysz że nawet na tradycyjną metodę(spławik) jest zastępstwo w postaci kiwoka. Zestaw normalny ...czyli haczyk....ołów....żyłka w górę i zamiast spławika kiwok. Ilość ołowiu uzależniona od "twardości" kiwoka . Niuansów nie da się wytłumaczyć. Musisz połowić żeby to "złapać" . Wpisz w you tube wędkowanie pod lodowe i znajdziesz co najmniej dwa dni oglądania. Są tam filmy szkoleniowe i tam sie nauczysz. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rapa-man

Nigdzie w googlach nie mogę znaleźć odpowiedzi,jak poprawnie zmątować zestaw.Podzielcie się ze mną jak wyglądają wasze zestawy,interesuje mnie typ spławika przelotowego. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wyglądają wasze zestawy

Mój ojciec na lodzie zawsze łowił na spławiki ''stałe'' wędeczka samoróbka , żyłka nawinięta na druty przy rękojeści , po zacięciu wędkę odkładamy i rybę holujemy rękami . Łowiłem tak raz i nie czułem potrzeby posiadania kołowrotka , teraz po latach zacząłem chodzić z braćmi , ale łowię na mormyszkę lub szarpaka , chociaż wędkę ze spławikiem stałym też mam zmontowaną , i nie mam w niej kołowrotka :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rapa-man

no ok,ale prosiłbym żeby jakiś zawodowiec się wypowiedział,dzisiaj łowiłem i bez efektu,myśle że coś robi nie tak,źle rozmieszam śruty i daje ciężarek do gruntowania,poradzcie coś :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rapa-man,

splawik 1 lub 1,5gr przelotowy z duzym oczkiem żeby żyłka łatwo przelatywala , bez antenki lub z bardzo krótka antenka ,śruciny jedna duża i jedna bardzo mała,jak założysz dużo śrócin małych to wolno będzie opadać w wodzie, jak nie mialeś efektów to zmień miejsce lub przynęte bo śruciny nie mają na to wpływu przy tak małym obciążeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spławik- najlepiej przelotowy, wygodnie się łowi szczególnie na głębszych łowiskach. Gramatura spławika- to już zależy od głębokości łowiska, im głębiej tym większy spławik, jednak większych niż 2g osobiście nie używam i to tylko na łowiskach od 10metrów.

Obciążenie- to już zależy od gatunku ryb, płocie dobrze reagują na opadającą przynęte, przy ich połowie warto rozmieścic śrucinki w wianuszku i często je prowokowac poprzez podnoszenie przynęty. Na leszcze i duże płocie ostatnią śrucinę kładziemy na dnie, żeby zestaw był stabilny i nie szalał po przeręblu. Ja jednak proponuję Ci łatwiejszą metodę od spławika, zestaw składa się ze śrucinki i haczyka, śrucina ustawiona około 15cm od haczyka i tyle :) zestaw prosty, szybki i mega skuteczny. Technika łowienia polega na położeniu zestawu na dnie, śrucina na równo z dnem tak żeby kiwok ( sygnalizujący brania ) był lekko napięty. Brania bardzo widowiskowe, jedynym warunkiem jest posiadania podpórki pod wędke, u mnie można kupic gotowe stojaki na wędke w wędkarskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.