Skocz do zawartości
tokarex pontony

Rozłożenie śrucin przy zestawie spławikowym na karpia...


bercikz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów :)

Chciał bym się dowiedzieć jak rozkładacie śruciny przy łowieniu na spławik :?:

Łowisko na którym łowie nie jest zbyt głębokie max 2m mimo, że głównie łowie w okolicach 1.4-1.7m. Dno muliste z sporą ilościa grążela. Ryba na którą chcę się nastawić to karp, karaś.

Największy problem z tym, że nie wiem jak rozłożyć śruciny... Jak zrobić zestaw, który będzie dobrze sygnalizował brania. Ile przyponu powinno leżeć na dnie ??. Czy śrucina sygnalizacyjna może być umieszczona na przyponie i jakiej powinna być wielkości ??

Wszystkie rady mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Moja propozycja - najprościej jak można...

1) spławik typu np. "ołowek" lub inny nieprzelotowy bez antenki 1-3 g.,

2)dwie śruciny główne blokujące spławik,

3)żyłka główna 0.16-0.20 -szybki hol w zaczepach,

4)śrucina sygnalizacyjna na przyponie o długości 20-40 cm. Haczyk w zależności od przynęty.

Ale się narobiło rys. Nie wiem jak usunąć nadmiar....A, niech każdy ma po jednym...

post-15045-14544973296833_thumb.png

post-15045-14544973297155_thumb.png

post-15045-14544973297598_thumb.png

post-15045-14544973297969_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie łowie przelotowymi z dociążeniem ( 2+1 3+1 3+2) lecz mogę spróbować łowić na stałe.

Takie jeszcze jedno pytanie jak już macie wyważony spławik ( wystaje czerwona antenka ) dokładacie wtedy na przypon tą śrucinę sygnalizacyjną ??. Nie wiem czy dobrze myśle, lecz chodzi o to, że w momencie gdy ryba pochwyci haczyk z kuku podniesie tą małą śrucine sygnalizacyjną która jest na przyponie to spławik się przytopi lub utopi ????.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to czy montujesz spławik na stałe za pomocą konektorka np. cralusso, czy blokuje sie za pomocą stopera a po żyłce swobodnie sie przesuwa. ja osobiście nie stosuje śrucin na przyponie. pierwsza śrucina tuż nad krętlikiem łączącym przypon z żyłką główną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tej głebokości łowiska i oczywiście przy założeniu że wędka ma min 3.90m ja zablokowałbym spławik na stałe np konektorkiem lub śrucinami. przypony ja do odległościówki nie stosuje dłuższe jak 35cm łącze go z żyłką główną za pomocy krętlika następnie tuż za krętlikiem śrucina a następna ok 40cm wyżej. reszta obciążenia pod spławikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie łowie przelotowymi z dociążeniem ( 2+1 3+1 3+2) lecz mogę spróbować łowić na stałe.

Takie jeszcze jedno pytanie jak już macie wyważony spławik ( wystaje czerwona antenka ) dokładacie wtedy na przypon tą śrucinę sygnalizacyjną ??. Nie wiem czy dobrze myśle, lecz chodzi o to, że w momencie gdy ryba pochwyci haczyk z kuku podniesie tą małą śrucine sygnalizacyjną która jest na przyponie to spławik się przytopi lub utopi ????.

Zależy jak podniesie, wysoko czy nisko, tzn. na wysokość większą niż długość żyłki od haczyka do tej śruciny ( teoretycznie powinien się spławik wtedy zachować "obojętnie" ale to bzdura )- to są raczej "papierkowe" rozważania. Każdy kontakt z przynętą przy takim rozwiązaniu nie pozostanie obojętny dla spławika, a Ty musisz tylko go obserwować, prawidłowo odczytać i....zaciąć. Zgadzam się z dudim82, krętlik zawsze mile widziany - zapobiega skręcaniu się żyłki przy ściąganiu zestawu np. z białymi tworzącymi często niezłe śmigiełko. Spławik, jak wspominałem , raczej nieprzelotowy, ale ze względu na zaczepy podczas ściągania mocowany tylko na "dole" a nie, jak często się stosuje w "czystej " wodzie, również poniżej antenki.

Podałem propozycję gramatury spławika (1-3 g.) zakładając że łowisz blisko brzegu czy z pomostu, łódki....Jak są kłopoty z zarzuceniem zestawu (wiatr, żyłka 0.20 itp...) to oczywiście stosowna, rozsądna korekta....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za pomoc :).

Jutro jade na rybki i dziś przygotowałem jeden zestaw. Wędka 3m kołowrotek z nawiniętą 0.18. Następnie dałem stoper gumowy + koralik, krętlik z agrafką. Do niego dołączam spławik z dociążeniem 2+2 g. Zastanawiałem się nad przyponem 0.16mm jednak go nie dałem, ze względu na to w jakich warunkach się łowi. Bardzo duża ilość grążeli w które wszystkie większe ryby uciekają. Często takie bliskie spotkanie kończy się ucieczką ryby a dla wędkarza zerwaniem zestawu... Hak karpiowy nr 8. Pierwszą śrucinę 0.30 dałem 13 cm od haka następnie ok 25 cm od pierwszej śruciny dałem następne 3 śruciny.

Cały zestaw jest wyważony tak że przy tych śrucinach wystaje cała czerwona antenka. W momencie gdy pierwsza śrucina spoczywa na dnie, spławik wynurza się o ok 2 cm i pokazuje biały kolor. W chwili gdy ryba weźmie kukurydze do pyska, podniesie ostatnią śrucinę spławik zanurzy się o biały kolor co da mi do myślenie :).

Jutro się przekonamy...

Druga wędka chyba będzie z karaskiem na końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się udało jupi :):twisted:. 3 karpie wyciągnięte na brzeg, największy 46 cm. Kolejne trzy dały rade uciec w grążele...Do tego bardzo dużo krasnopiór i płotek. Szkoda, że nie udało się zwabić żadnego karasia a jest ich tam też dużo. Nęciłem kukurydzą z puszki + pelet scopex i truskawka. Strzelałem jeszcze madami ( białe robaki ).

Postaram się jutro wgrać zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.