Skocz do zawartości

Tadek

Użytkownik
 • Ilość dodanej zawartości

  103
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Days Won

  1

Tadek last won the day on January 14

Tadek had the most liked content!

Reputacja

13 Good

1 obserwujący

Informacje o profilu

 • Płeć
  Male
 • Lokalizacja
  SZCZECIN

Ostatnie wizyty

1256 wyświetleń profilu
 1. Tadek

  Jak złowic lina

  Wędkowanie zacząłem w latach 70, ale nie było to ani regularne wędkowanie, ani przemyślane. Mało poważne też "trofea". Potem, na bardzo długi czas, zarzuciłem to hobby, ale gdzieś po drodze trochę nurkowałem obserwując życie pod wodą. Zwróciłem wtedy, m. in. uwagę na to, że więcej ryb latem przebywa w cieniu. Do łowienia wróciłem parę lat temu. W mojej okolicy jest staw podobny do tego, który opisujesz: płytki, otoczony drzewami/krzakami. Masa tam roślinności podwodnej i nawodnej. Bardzo dużo japońców i linków. W poprzednich latach "rozgryzałem" ten zbiornik. W tym roku jestem zawiedziony, bo łowisko i stanowiska zostały zdemolowane przez dzieci/młodzież podczas wakacji i pobliskich rolników. Czysta bezmyślność i krótkowzroczność. Musiałem odpuścić ten staw, ale mam nadzieję na przyszły rok. Dodatkowo mam spory niedosyt, bo ciągle praca i praca, a nad wodę z doskoku. O linach i ich zwyczajach wiedzy nigdy za dużo. Dlatego podpytuję.
 2. Tadek

  Jak złowic lina

  Madmax - czy sprawdzałeś może przebywanie lina w cieniu w innych porach roku i innych latach? Wiosna, jesień? To lato było cholernie upalne i może ryba po prostu szukała ochłody w cieniu? Wydaje mi się, że wiosną, gdy woda nie jest jeszcze tak nagrzana jak latem, ryba po świcie wybiera nasłonecznione, ale osłonięte od wiatru miejsce. Ono się szybciej nagrzewa niż pozostałe części zbiornika.
 3. Tadek

  Lornetka pomocy

  W tej cenie możesz poszukać lornetki o układzie lunetowym. Z grubsza wygląda to tak: ... zamiast lornetki pryzmatycznej: Typ lunetowy (dachowy) daje jaśniejszy obraz, co przydaje się szczególnie przy złych warunkach oświetleniowych (świt, zachód słońca). Daje też obraz o lepszej ostrości/rozdzielczości, co przekłada się na więcej widocznych szczegółów. Polecam powiększenie max 8...10. Większe już utrudnia obserwacje z powodu drgania obrazu (rąk) i trzeba lornetkę opierać o coś stabilnego, a nie zawsze jest o co. Drugi parametr to średnica obiektywu. Im większa, tym lepsza (czytaj: jaśniejsza i większe pole widzenia). Przy powiększeniu 10, średnica 50 to minimum. 56 jest już OK. Na przykład w tej cenie znajdziesz Delta Optical Forest II 10x50, Nikon PROSTAFF 3S 8X42, Fomei Leader 8x56 FMC, pryzmatyczną Olympus DPS I 10x50, ... Trochę ponad Twój budżet Nikon PROSTAFF 5 10x50, Fomei Leader 10x56 FMC, Eschenbach Arena D+ 8x42 B, ... Wadą lornetki lunetowej jest większy ciężar niż lornetki pryzmatycznej i cena. Polecam sprzęt myśliwski oraz firm od wieków związanych z optyką: Nikon, Canon, Olympus Podczas testowania lornetki ważne jest aby spojrzeć przez nią i sprawdzić krawędzie obrazu (i oczywiście centrum). Jeśli obraz jest wyraźny w centrum i im bliżej krawędzi szybko się rozmazuje/rozmywa, to lornetka jest słaba/przeciętna. Jeśli rozmyty jest obraz tylko przy jego krawędzi, to jest to dobra lornetka. Obraz bez rozmyć, to sprzęt jest super klasa. Jeśli centrum jest rozmyte a reszta jest ostra, to jest to totalny bubel. PS. Przez lornetkę patrzymy bez okularów (jeśli ktoś nosi).
 4. Tadek

  Gruntowanie dna

  Być może spławik zaczepił się na dnie o roślinność i dlatego nie mógł wypłynąć. Spróbuj dać stoper/krętlik 30-50 cm od spławika. Wtedy podczas opadania zestawu spławik nie powinien plątać się w roślinność, ale do pomiaru głębokości musisz doliczać te odległość spławik-krętlik/stoper.
 5. Tadek

  Plątanie Zestawu - Pomoc

  @dpieka - tomek1 dobrze radzi. Od siebie dodam, że w odległości 10-15 cm (czasami jeszcze mniejszej) od haczyka zakładam śrucinę 0,25-0,35 g (śrucina sygnalizacyjna - ciężar dobrany tak, aby jej podniesienie powodowało wynurzenie części antenki spławika widzianą z odległości, na której łowisz). Pomiędzy przypon (30...60 cm), a żyłkę główną montuję malutki krętlik (lub częściej krętlik z agrafką, do szybkiej wymiany przyponu). Bez tego krętlika zestaw skręca się podczas jego ściągania. Jeśli na haku jest kukurydza lub białe robaki, to podczas ścigania zestawu pracują one jak śruba w wodzie. Tuż powyżej krętlika (na żyłce głównej) lub kilka centymetrów wyżej zakładam główne obciążenie zestawu. Następnie daję stoper gumowy, aby odsunąć spławik od głównego obciążenia. Wiszący swobodnie spławik (przelotowy) nie może dotykać końcem antenki głównego obciążenia. Powyżej spławika montuję mały koralik, a potem stoper określający grunt/głębokość zestawu. Ten ostatni stoper może znajdować się na kołowrotku. Macham takim zestawem (spławik 4 g + 4 g) na odległość 25-30 m i nie plącze się.
 6. Tadek

  Dozownik paszy

  Wystarczy zadzwonić do sprzedawcy i spytać.
 7. Tadek

  sprzet dla amatora ze slabym wzrokiem

  Możesz łowić na grunt/feeder/drgająca szczytówka, plus mechaniczny/tradycyjny lub elektroniczny sygnalizator brań.
 8. Tadek

  Łowienie na pellet

  Cześć. Zerknij na filmy poniżej. Jest to podstawa, ogólne "zasady", bo i tak każdy z czasem wyrabia sobie swoje własne. Inny klips gumką. Od siebie tylko dodam, że aby po opadnięciu podajnika i ułożeniu wędki na podpórkach, mieć na żyłce trochę luzu, który nawijamy na kołowrotek i naprężamy szczytówkę, odchylam wędkę do poziomu, równolegle do brzegu, w kierunku podpórki. Czyli: zamach (wędka prawie poziomo do momenty, gdy podajnik dolatuje do wody) podniesienie wędki do pionu, aby zamortyzować naprężenie zaklipowanej żyłki żyłka na kołowrotku dochodzi do klipsa i napręża się; wędka samoczynnie opada do prawie poziomu i moment później podnosi teraz zamykam kabłąk kołowrotka i odchylam wędkę w bok (lewo/prawo w kierunku podpórki) do poziomu, równolegle do brzegu kładę wędkę na podpórce i po zatopieniu żyłki trochę ją napinam zwijając kołowrotkiem od tej pory nie wolno już przesunąć podajnika manewrując wędką lub żyłką, bo zanęta może się z podajnika na dnie rozsypać Nie martwię się tym, że nie trafiłem dokładnie w punkt. Jak rzucę do 50 cm w lewo lub w prawo, to jest OK. Jeśli podczas ściągania podajnika czuję na początku nieco większy opór a potem luz, to podajnik trafia w głęboki muł. Zmieniam podajnik na lżejszy, lub szukam innego, mniej zamulonego miejsca (jeśli łowisko na to pozwala). Jeśli podczas ściągania podajnika czuję na początku, że podajnik zaczepia się o coś (opór, luz, znowu opór i luz, itd.), a po wyciągnięciu na podajniku jest zielsko, to też szukam innego, czystego dna. Trafiłem na mocno zarośnięte dno. Podajnik zaplątuje się w zielsko i może opaść "do góry nogami" (zanętą do dna). Jeśli podczas powolnego ściągania podajnika (podajnik ciągnę po dnie) czuję brak oporów na wędce, a moment przedtem były opory, to zatrzymuję ściąganie i klipuję żyłkę w nowym miejscu. Prawdopodobnie podajnik trafił na czyste dno i warto w tym miejscu spróbować łowić.
 9. Tadek

  Jezioro Stolsko

  I ja planuję na Stolsku spróbować szczęścia. Raczej za białorybem i szczupaczkiem. Na zarośniętych wodach chciałbym spróbować powierzchniowej żabki/myszki lub poppera (na spinning).
 10. Tadek

  rzeka Płonia

  Dzięki za info. Chociaż tyle wiem.
 11. Tadek

  Jezioro Stolsko

  Byłem w niedzielę 29.04.2018 w południe, ale tylko popytać, rozejrzeć się. Spotkałem starszego pana, który wrócił łódką z wędkowania. Słabo - tylko mała wzdręga. Z rozmowy wynikło, że starszy pan łowi tu od czasów komuny, od lat 60-70. Krótko mówiąc "kiedyś to były tu ryby"! Teraz wysieciowane i wybite prądem przez kłusoli. Starszy pan opowiadał, że niejednokrotnie widział, gdy wypływał o świcie, jak właśnie kłusole zwijali sieci. W stawach (po wydobyciu torfu), po drugiej stronie drogi był kiedyś pokaźny lin. Wybito wszystko bez umiaru. Teraz te bajorka są martwe.
 12. Tadek

  rzeka Płonia

  Czy wolno łowić (białoryb) na Bobrowych Stawach?
 13. Tadek

  rzeka Płonia

  Jesienią ubiegłego roku łowiłem na białe robaki, na przepływankę-wypuszczankę. Kilka małych kleni (max 25 cm), 20-centymetrowy okoń, kilka małych płoci. Widziałem małego szczupaka (25-35 cm). Urwałem chyba z 5 haków. Łowiłem na wysokości ul. Słupskiej (Szczecin-Dąbie).
 14. Tadek

  Kanal ciepły, okolice elektrowni

  Do wędkowania na wodach Spółdzielni Rybackiej "Regalica" (w tym kanał ciepły elektrowni Dolna Odra) wystarczy sama karta wędkarska, wypełniony druk zezwolenia (pobierasz PDF ze strony spółdzielni) i dowód wpłaty. Jak będziesz w Polsce, to zrób przelew na konto spółdzielni (dane są na ich stronie http://www.rspregalica.pl/?plik=cennik ) i wydrukuj potwierdzenie przelewu. Wydrukuj pobrane ze strony spółdzielni zezwolenie okresowe i wpisz swoje dane i numer karty wędkarskiej. Z tym jedziesz na ryby: karta, zezwolenie, dowód wpłaty/potwierdzenie przelewu.
 15. Dolny odcinek rzeki Rega. Od Trzebiatowa do ujścia. Ryb w tym roku jest bardzo mało. Na otwarciu, na około 150 luda, padło zaledwie kilka sztuk. Mało keltów, więcej srebrniaków w rozmiarze około 50 cm. Na razie największy kelt, o jakim słyszałem, został złowiony 2 lub 3 stycznia - ponad 9 kg. Trafiły się jeszcze 7 i 6 kg. Wszyscy wędkarze klną na siatkę wzmacniającą brzegi rzeki i wyczyszczone z naturalnych głazów itp. miejsc gromadzenia się ryb w korycie. Woda jest jeszcze wysoka. Przed Trzebiatowem nie da się dojść nawet w woderach. Moja miała 78 cm i 4,7 kg. Wzięła na długą obrotówkę 18 g (korpus mosiądz, skrzydełko srebrne), na płytkiej wodzie (zalany brzeg). Kijek Daiwa Ninja 3,0m/30-60g, żyłka 0,30, młynek Ryobi Zauber 4000 FD.
×