Skocz do zawartości
tokarex pontony

Silniki elektryczne do łodzi i pontonów


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Bez przesady z tym kadzeniem Macko:)

Małe sprostowanie. Stojan to "obudowa" wirnika. To co wkładasz do wody.

Możesz jak najbardziej łączyć akumulatory w baterie. Dwie szóstki połączone w szereg dadzą Ci 12V. W rzeczywistości będzie to 12,6-13,2V. I takiego właśnie napięcia potrzebuje Twój silnik. 900Ah? Ho,ho. Pewnie pobijesz forumowy rekord w pojemności akumulatora do łódki :) Nie postawią te akumulatory pontonu w pionie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
hmm napisałem 900 A ,, a nie Ah :D tak więc mam na myśli napięcie aku, obecnie mam aku 56 Ah oraz 480A , czy to nie za mało ?? ??

Ahaaaa...!!!!

Słusznie, tylko nie do końca. 900A to nie napięcie, a prąd rozruchowy akumulatora. Praktycznie ani te 900A, ani 480A nie mają większego znaczenia przy silniku do łodzi. W samochodzie, podczas rozruchu silnika ma znaczenie.

Nie wchodząc głębiej powiem dość krótko. Wg mnie przynajmniej dwa razy za mały. Zakładam napięcie 12V. Twój silnik pobiera ok.30A prądu. Żeby nie zrobić z akumulatora sopla dobiera się pojemność ( w Ah ) akumulatora do silnika tak: minimum 3xpobór prądu (zaznaczam minimum). Czyli 3x30=90. Ja przy silniku 36lb miałem na przestrzeni kilkunastu lat najmniejszy akumulator 140Ah, a największy 180Ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@macko,czy to aby nie prowokacja ? do dyskusji. Mając 269postów i że 4 razy pomogłeś to się dziwię że zadajesz takie pytanie( pomijam wujka google).

A teraz odpowiedź: jeżeli chcesz aku to min. 100-120 Ah,najlepiej żelowe( może być TROJAN) i dobra ładowarka automatyczna - najlepiej EST516.Chyba że kupisz oryginalny Aku. Min Koty to do niego jest też automatyczna ładowarka Min Koty. Ale niestety to wszystko dosyć kosztuje, możesz też zakupić aku " Pro Marine" dowolnej firmy bo one są dostosowane do głębokiego rozładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie to pierwszy Mój post,mam pytanko ,przy kupnie pontonu np ProMarine320 , a taki mam zamiar jutro kupić ,w opisie jest napisane że-Max moc silnika to – 15KM ,więc załóżmy że kupuje-Silnik Elektryczny Osapian 55 lbs 12V, i napiszczi mi ILE TEN SINIK MA KONI MECHANICZNYCH ,bo zakładam że w opisie pontonu chodzi o konie mechaniczne,ho czekam i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Swego czasu szukałem na necie jak przeliczyć LBS na KM, trochę to ciężko przeliczyć, tak pisali...

W każdym razie, znalazłem gdzieś że silnik 55LBS to około 0,3-0,4 KM.

W zeszłym roku mierzyłem cęgami prąd jaki pobiera mój silnik 55LBS, to wyszło na 5 biegu około 20A (po nabraniu prędkości, na początku więcej nawet 30-50A), aku 12V.

I teraz taka moja teoria, która nie wiem czy jest właściwa w tego typu obliczeniach...

20A x 12V = 240W czyli w koniach = 0,326 KM

kalkulator jednostek

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku mierzyłem cęgami prąd jaki pobiera mój silnik 55LBS, to wyszło na 5 biegu około 20A (po nabraniu prędkości, na początku więcej nawet 30-50A), aku 12V.

Czy na tej podstawie można stwierdzić że w przypadku łącznej wagi łodzi około 500kg. silnik np 44LBS będzie pobierał podobny prąd co 55LBS aby uzyskać tą samą prędkość.? Czyli w podobnych warunkach silnik mocniejszy ma "lżej" i pobiera mniej prądu.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawde mówiąc nie wiem, czy nie bardziej prawidłowe było by wzięcie pod uwagę max. prądu silnika, czyli 50A, to w koniach mechanicznych by wyszło 0,8KM

Jest to dość duża rozbieżność, bo od 0,3KM do 0,8KM.

Ale chciałem odpowiedzieć pawołekowi że ma jeszcze duuuuży zapas jeśli chodzi o jego ponton.

Michalsuchy, nie wiem, najlepiej było by to sprawdzić-pomierzyć na wodzie, napewno dla zadanej przez Ciebie prędkości, silnikowi 55LBS było by lżej i miał by "zapas". Ale czy pobiera mniej prądu to nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje trzy grosze w sprawie ponton-silnik.

Ponton zachowuje się podobnie jak łódź płaskodenna. Działa na ponton lub wspomnianą łódź fala i wiatr. Na "normalną" łódź działa jeszcze prąd wsteczny. Działanie tego prądu można czasami zauważyć jak spławik dryfuje pod falę. Dlatego wbrew pozorom jest o wiele ciężej płynąć pod wiatr pontonem lub płaskodenką. Wniosek: do pontonu potrzebujemy większej mocy silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witojcie :wink: jutro dostarczą Mi ponton ProMarine forsage ,zamówiłem stary model gdyż tak mi polecono,jak wszystko będzie ok to następnym zakupem jest silnik osepian 55lbs 12v ,pozostaje jeszcze kwestia akumulatora,tak poczytałem i doszedłem do wniosku że kwasowy wystarczy ,hm teraz pytanie jaki (ile ampero godzin)muszę kupić taki by nie zepsuł silnika ,mam nadzieje że nic nie pochrzaniłem

Pozdro :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. Postanowiłem że zamiast kupować nową minn kote 30 kupię silniejszy silnik ale używany. Poczytałem wasze porady i kupiłem minn kote 46 lb. Najwyżej będe miał poduszkowiec :mrgreen:

Widziałem fotkę Twojego nowego nabytku. Musisz koniecznie wymienić krokodylki. Na końcówki oczkowe, albo na zwykłe klemy. Uzależnione to jest od tego jaki masz akumulator. Tzn. do jakich klem jest przystosowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusszr, dlsczego musze te krokodylki wymienić? Nie jest to problem ale pytam z ciekawsci

To słaby punkt Minn Koty. Grzeją się. Niepotrzebna dość duża strata prądu. Dobre zaciski, to trochę większe prędkości pływania i oczywiście wydłuży się nieco czas pływania.

Ja w swojej 80 oprócz zacisków wymieniłem również kable zasilające na większe przekroje. U Ciebie wymiana kabli jest zbędna. O ile pamiętam kable zasilające to 6mm2. Ja dałem 10mm2 w silikonie od aparatury nagłaśniającej. Nie pamiętam nazwy, ale przez izolację grubą widać żyły miedziane. Ty masz również kable zasilające 6mm2, ale mniejszą moc silnika więc można ten punkt pominąć i wymienić tylko krokodylki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trojan ma wyjścia i na klemy i na końcówki oczkowe. Wystarczą koncówki oczkowe fi8, które będziesz przykręcał nakrętkami motylkowymi. Powinny być w komplecie. Wiem, bo mam dwa takie trojany. Aha, dobrze zamontuj te końcówki. Najlepiej przylutuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki dość spory Bestera 6, 12, 18 i 24V. I jeszcze jeden mniejszy. Nie pamiętam nazwy. Podam za kilka dni, bo klikam ze szpitala. Jak zależy mi na szybkim ładowaniu, to ładuję Besterem. Jak mam więcej czasu, to tym mniejszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witojcie właśnie męczę się ze swoim Promarine 320 :smile:który przyszedł kilka godzin temu , i już mam problem jeżeli ktoś ma ten model ,to niech mi podpowie co mam zrobić by podczas pompowania ,prawie na samym końcu nie schodziło mi powietrze ,czyli prosto mówiąc nie mogę napompować go w pełni ,proszę o pomoc

Pozdro :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witojcie właśnie męczę się ze swoim Promarine 320 :smile:który przyszedł kilka godzin temu , i już mam problem jeżeli ktoś ma ten model ,to niech mi podpowie co mam zrobić by podczas pompowania ,prawie na samym końcu nie schodziło mi powietrze ,czyli prosto mówiąc nie mogę napompować go w pełni ,proszę o pomoc

Pozdro :wink:

http://www.haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=15152

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witojcie okazuje się że dostałem niekompletna pompkę hehe ,maja Mi ja dostarczyć do końca przyszłego tygodnia ,co najlepsze udało Mi się napompować ustnie po przez końcówkę od pompki elektrycznej ,płuca mam spore , ale to nie oto przecież chodzi hehe :mrgreen:

pozdro :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.