Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Własny staw, jeziorko


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 482
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

(...) Co natomiast się tyczy twojego stawu to nie napisales o głębokosci i w jakim czasie dokonałeś zarybień od chwili wykopania ,nie chce być złym prorokiem ale pierwszymi rybami co zdechną będą amury [z braku porzywienia ] prawdopodobnie nawet nie wiesz ze trzeba je dokarmiac w takim stawie ,bo podejżewam ze już nie trudziłeś sie o posadzeniu roślinności ,zbyt pracochlonne .A nawet jak będziesz prubował je [roślinnosci] posadzic teraz to nie przyniesie to pozytywnych wynikow.Nie piszesz ile tych ploci i karasi wpusiciles ,ale podejzewam ze nie wiele ,więc szczupak [jak nie zdechnie] wytnie wszystko ,powinienes na taki akwen wpuścić tylko pare czyli samca i samice ewentualnie dwie.Sandacza radze nie wpuszczać i tu jest wiele przeciw ,woda ,pokarm itd.kol. Utopia ładnie to podsumował .
zabawa w pana boga średnio wychodzi
I to jest czysta prawda.

Staw leżał po wykopaniu ok rok po czym wpuściłem 6 sztuk większych japońców, które bardzo szybko się rozmnożyły i było ich pełno.

Po 2 latach od wpuszczenia japońca staw zarósł różnymi roślinami i wtedy na jesień wpuściłem szczupaki i amury + małe japońce.

Stąd wpuściłem szczupaka i amura. Teraz myślę o ich hodowli.

Przed zalaniem niestety nic nie sadziłem, niestety. Na brzegach zasadziłem troszkę lucerny, której od czasu do czasu ścinam i wrzucam amurom. Wrzucam także suszony chleb, który zarówno japońce jak i amury (szczególnie one) jedzą - często widzę jak jedzą z powierzchni.

Mam też trochę pałki wodnej, którą amury podobno też jedzą w ostateczności, ale staram się ją wycinać, gdyż staw ma płytkie brzegi i bardzo szybko się zarasta.

Rzeczywiście mają chyba mało pożywienia. Czym radzicie dokarmiać?

Japońców jest ok 10 sztuk większych (20-30cm) i niecałe wiaderko małych (ok 10cm) + te które się rozmnożyły - czyli dużo, a prawie zawsze je widać pływające na powierzchni.

Płoci jest już niewiele (kilkanaście sztuk) ok 10cm.

Co do stawu to został wykopany na podmokłej łące na podłożu iłowym (kolor podniebieskawy) z metrową próchnicą z żyznego torfu.

Jest on na ogół płytki. Jego przekrój jest w kształcie litery V . Im dalej od brzegu tym głębiej. W najgłębszym miejscu jest niecałe 2 metry.

Teraz gdy grobla wzmocniła jestem w trakcie spiętrzania wody - doskoczy o jakieś 0,7 metra w górę.

Woda cały czas napływa z łąk (jest bardzo czysta) i odpływa drugą częścią stawu przez rurę postawioną pionowo z ujściem u góry.

Znajomy chce wpuścić na własny koszt karpia 100 sztuk wielkości dłoni i dokarmiać na własną rękę jęczmieniem.

Z jednej strony to dobre, gdyż będą pożywieniem dla szczupaka, a ziarno dla amura i japońca.

On zna konsekwencje, ale jego wola.

Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na brzegach zasadziłem troszkę lucerny, której od czasu do czasu ścinam i wrzucam amurom. Wrzucam także suszony chleb, który zarówno japońce jak i amury (szczególnie one) jedzą - często widzę jak jedzą z powierzchni.
To w tym przypadku przepraszam ,bywa tak najczęściej że ludziska zarybiają i więcej nic nie robią.
Co radzicie?
Wszystko zależy co chcesz osiągnąć ,czy to ma byc staw wędkarski ,czy staw dekoracyjny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam także suszony chleb, który zarówno japońce jak i amury (szczególnie one) jedzą - często widzę jak jedzą z powierzchni

odradzam karmienie chlebem -jesli tak to w niewielkich ilościach bo silnie zakwasza wodę a w temperaturach powyżej 10stopni błyskawicznie pleśnieje

karmienie ziarnem jest ok i jest to normalna praktyka nawet na stawach hodowlanych ale tam czesciej ze wzgledów ekonomicznych wolą granulaty bo to wychodzi taniej -lecz taka ryba czesto "zalatuje "

Maniek - pewnie nie zakumałem sensu pytania w razie co wal kijem między oczy jeszcze raz :wink: jesli tylko wiem to odpowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, dzięki.

Wszystko zależy co chcesz osiągnąć ,czy to ma byc staw wędkarski ,czy staw dekoracyjny.

Staw głównie wędkarski, ale buduję tam także domek i będzie to miejsce wypoczynkowe. Ale wędkarski przede wszystkim.

A co myślicie o propozycji znajomego, który chce wpućic 100 karpi (pisałem wyżej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze no pytanie moje proste,jaka odmiana karpia zostala tam zawleczona.
a tego to kurka wodna niewiem ale przyjacieł lowi tam zarówno golce jaki takie dziwne mutanty z krótkimi płetwami o sztywniejszych promieniach .

miejscowi mawiaja "shit fish" co wiele wyjaśnia . ponoć sa akweny gdzie nic innego już nie pływa

znalazłem kilka fotek w sieci oraz i ciekawy artykuł:

http://www.pierwszy.hg.pl/kartki_australia.php

http://www.wici.info/modules.php?name=News&file=article&sid=6301

a już wracając do tematu hitem hodowlanym staje się wiosłonos - niesamowite przyrosty wagowe

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wios%C5%82onos_ameryka%C5%84ski

http://www.aquaagroproject.tpi.pl/AQUA%20-%20AGRO%20PROJECT_pliki/page0006.htm

ponownie w kręgu zainteresowań wielkich hodowców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Ale chodzi o to, że karp będzie pożywieniem dla szcuzpaka, a do tego staw będzie dokarmiany jęczmieniem (dość często).

Nie przekonuje Cię to?

tak ale karp jest pożywieniem szczupaka tylko przez krótki okres ze wzgledu na wygrzbiecone ciało . znajomy kiedys wpuscił troszkę karpików -szczupaki wybiły liny i karaski a małe dotąd karpiczki maja się dobrze ipo 3 latach juz osiagneły wage ok 1,5 -2 kg -zasadniczo staw pół dziki ryba niedokarmiana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee? mańku cosik pomieszałeś - to był cytat .

suma wogole bym niepolecał do małego stawu choć jest widowiskowy wieczorami lub w pełnym słońcu. pewna hodowla ma 4 takie pupile po ok 1 metrze sztuka i karmi je nawet mrozonkami mają wręcz nieograniczony apetyt . biorą nawet chleb z ręki jednak szybko go wypluwają.. dla mnie jednak szokiem było jak zamrozony lin wypadł mi z reki i natychmiast został skonsumowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mogę się pochwalić, że po zeszłorocznym zarybieniu szczupakiem - 30cm góra,

dzisiaj wyciągnąłem ładną sztukę 70cm - mój pierwszy drapieżnik.

Poszedł na obrotówkę z metalu.

Po tym jak przepenetrowałem staw pod względem miejsca jak i przynęty, wystarczyły 2-3 dobre rzuty i miałem tą sztukę.

Po 2 kolejnych rzutach miałem na haku nowego, ale zerwał się po wyskoku do góry.

Potem dałem spokój i nie chciałem ich kaleczyć, bo wszystkie wracały do wody. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie przez rok, a przez 9 miesięcy! :)

Od razu po wykopaniu stawu zarybiłem ok 10 dużymi japońcami.

Po 2 latach było ich dosłownie pełno, całe ławice pływały z powierzchni.

Wtedy (zeszłoroczna jesień) wpuściłem 6 sztuk ok 30cm. Teraz miałem w rękach 70cm! ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu po wykopaniu stawu zarybiłem ok 10 dużymi japońcami.

Po 2 latach było ich dosłownie pełno, całe ławice pływały z powierzchni

I nie było żadnej innej białej ryby? Coś mi tu nie pasuje, karaś srebrzysty to w 99% samice i potrzebują ryb innych gatunków do tarła :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie było żadnej innej białej ryby? Coś mi tu nie pasuje, karaś srebrzysty to w 99% samice i potrzebują ryb innych gatunków do tarła :roll:

Nawet nie wiedziałęm! :roll:

A z czym np. się rozmnaża? Bo bym wpuścił trochę.

Ale naprawdę wpuściłem tam tylko te japońce.

Dodam iż złowiłem też 1,2kg karpia, który z nikąd tam się wziął. :shock:

Dziadek mówi, że kaczka przyniosła tarło i stąd to wszystko.

Wiem, że to brzmi jak opowieści babcji Jadzi, ale 0% ściemy.

PS. Czy miały 30cm to nie daję głowy, może 40cm, ale nieporównywalnie mniejsze. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majdan może nie jesteś jedynym użytkownikiem wody ,może taka cicha ręka pomaga w zarybieniu ,nie raz i nie dwa zdaz się że ryby kradną z wód PZW dla własnych stawów ,nie sugeruje że to ty ale tak to wygląda ,naipierw piszesz że szczupaki nagle urosly nie zjadając karasi ,a potem że karasie nagle się rozmnożyly ogromnie ,no ten karp od ikry w ciągu pół roku urusł do 1,2kg , nie stety ale wygląda to jak ściema. :mrgreen: Sorki za ton .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czym np. się rozmnaża? Bo bym wpuścił trochę.

Karaś, leszcz, karp itd. Zachodzi tzw zjawisko gynogenezy. Plemnik ryby innego gatunku tylko stymuluje jajeczko karasia srebrzystego do rozwoju. Nie ma typowego tych dwóch komórek połączenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, może to wygląda dziwnie. Staw mój, z tatą kopany, z tego co wiem to nikt nam nie podarował ryb wpuszczając ich do niego...

Wcześniej jeździłem na prywatne stawy na karpie, które zjadałem. Japońce, które były efektem ubocznym wpuszczałem do mojego stawu. Potem było ich coraz więcej, skąd to ja nie wiem. Myślałem, że to normalne, a jak to może Wy mi powiecie.

Ja bym na waszym miejscu nie kwestionował prawdziwości moich postów, ale wytłumaczenia.

Zresztą, nie wiem dlaczego miałbym ściemniać i zmyślać niestworzone bajki... :neutral:

Może skończmy ten temat, bo widzę, że przydałoby się wpuścić tam trochę płotek i leszczy.

Ile proponujecie? Jakie rozmiary?

Ja myślałem o paru większych sztukach zdolnych do rozrodu oraz trochę zarybku dla szczupaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.